Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb 1ccccc Thumb 1c Thumb 4c Thumb 3c Thumb 2c Thumb 5c Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 6c Thumb 7c Thumb 8 Thumb 9c Thumb 10c Thumb 11c Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 12 Thumb 13c Thumb 14 Thumb 15

Crash-testy Euro NCAP: Sportage, Astra vs. Mégane a zaváhanie Mini

Až pätnásť  automobilov prešlo najnovším kolom bariérových skúšok nezávislej organizácie EuroNCAP. Horúce novinky doplnilo niekoľko starších modelov, ktoré podstúpili test podľa najnovšej metodiky hodnotenia.

Organizácia Euro NCAP sídliaca v Bruseli pravidelne hodnotí bezpečnosť automobilových noviniek na európskom trhu.

Čelný a bočný náraz do deformovateľnej prekážky (pri rýchlosti 64, resp. 50 km/h), bočný stret so stĺpom (29 km/h), test ochrany krčnej chrbtice pri náraze zozadu (16 - 24 km/h), ochrana chodcov a najnovšie aj bezpečnostné systémy sa podpisujú pod finálne hodnotenie, vyjadrené hviezdičkami.

Maximálny počet päť hviezd získalo jedenásť z pätnástich aktuálne testovaných áut.

Medzi nimi aj nová Kia Sportage, ktorá si veľmi dobre poradila s obávaným nárazom do stĺpa. Výhrady komisárov smerovali k marginálnej ochrane krčnej chrbtice pasažierov na zadných sedadlách v prípade, že do Kie zozadu narazí iné vozidlo. Známka "marginálny" znamená to isté, čo v škole hodnotenie "dobrý".

Tradičným dôvodom na kritiku väčšiny áut testovaných v laboratóriách Euro NCAP je ochrana chodcov. Kia je k nim relatívne ohľaduplná, s výnimkou spodnej hrany čelného skla alebo predných stĺpikov.

Ďalší testovaný model značky Kia - nová Optima -  sa stretla v priamom súboji s Renaultom Talisman. Oba sedany patria do strednej triedy, takže ich výsledky sú priamo porovnateľné. Konkrétne Kia mala pod kapotou naftovú jedna-sedmičku CRDi a vážila 1515 kilogramov, zatiaľ čo 1446 kg vážiaci Renault poháňal základný turbodiesel 1,5 dCi.

Kia sa môže pochváliť výbornou ochranou posádky v prípade bočného nárazu do deformovateľnej prekážky i stĺpa. Renault vykázal adekvátnu, resp. marginálnu ochranu hrudníka. Francúzsky sedan vynikol v ochrane krčnej chrbtice pri náraze zozadu, kde pre zmenu Kia získala známku "marginálny".

Optima i Talisman preukázali výbornú ochranu detí do 18 mesiacov, posadených v detských sedačkách. Pri teste s väčšou figurínou, simulujúcou trojročné dieťa, komisári v oboch autách namerali väčšie sily, pôsobiace na krk.

Pomyselný súboj sa udial v nižšej strednej triede, kde komisári z Euro NCAP preverili nový Opel Astra a Renault Mégane. Rozdiely medzi dvoma kompaktnými hatchbackmi sú malé, veď oba získali maximálny počet päť hviezdičiek.

Renault lepšie chráni hrudníky šoféra a spolujazdca v prípade čelného nárazu, Opel sekunduje účinnejšou ochranou lýtok spolujazdca a lepšou ochranou hrudníka pri bočnom náraze do stĺpa.

Mégane zaznamenal bezchybnú ochranu detí, za čo bol ohodnotený maximálnym počtom bodov. V Astre komisári namerali zvýšený tlak pôsobiaci na hrudník trojročného dieťaťa.

Doplňme, že Renault mal pod kapotou naftovú jedna-päťku dCi (hmotnosť 1318 kg) a Opel atmosférickú benzínovú jedna-štvorku (1240 kg).

Medzi hatchbacky nižšej strednej triedy patrí aj Infiniti Q30. Japonská novinka s génmy Mercedesu (platforma) a Renaultu (motor 1,5 dCi) veľmi dobre obstála pri oboch typoch čelných nárazov.

Zaváhanie prišlo pri bočnom náraze do stĺpa a v skúške ochrany krčnej chrbtice. Ochrana hrudníka a krčnej chrbtice pasažierov na predných sedadlách je iba marginálna. Ochrana krčnej chrbtice cestujúcich na zadných sedadlách je pri náraze zozadu dokonca nedostatočná. 

Napriek tomu si Infiniti Q30 odviezlo päť hviezdičiek.

Nové Mini Clubman priestorovou ponukou môže konkurovať kompaktným hatchbackom, bezpečnosťou za nimi na prvý pohľad zaostáva. Iba štvorhviezdičkové hodnotenie je jedným z prekvapení najnovšieho kola bariérových skúšok EuroNCAP. Pritom Mini v ochrane cestujúcich pri rôznych typoch nárazov nezlyhalo.

Za stratu jednej hviezdičky môže chýbajúce varovanie pred neúmyselným opustením jazdného pruhu. Druhým závažným nedostatkom podľa bruselskej organizácie Euro NCAP je chýbajúca možnosť vypnúť airbag spolujazdca v základnej výbave. Mini dodáva vypínač na želanie a komisári tvrdia, že tým riskuje životy detí. 

V prípade, že by rodič ukotvil detskú sedačku na sedadlo spolujazdca a nevypol airbag, pri havárii by mohlo dôjsť k vážnym zraneniam.

Mini patrí pod krídla automobilky BMW, ktorú nepotešil ani trojhviezdičkový výsledok roadsteru Z4. Treba však dodať, že ide o konštrukčne staršie auto. Naopak, nové BMW X1 získalo plných päť hviezd.

Smutný hit najnovšieho kola crash-testov Euro NCAP predstavuje Lancia Ypsilon. Mestské miniauto získalo iba dve hviezdičky a teší sa takej publicite ako nikdy predtým. Pritom malú Lanciu dnes kúpite iba na niektorých trhoch.

Výsledok dve hviezdičky je najhorší, aký tohto roku komisári organizácie Euro NCAP udelili. Slabá ochrana pasažierov na zadných sedadlách pri čelnom náraze, slabá ochrana krčnej chrbtice pri náraze zozadu a nula bodov za čelný náraz s plným prekrytím, to sú hlavné nedostatky mestského miniauta.

V motorovom priestore Ypsilonu sa dokonca po jednom z nárazov objavili plamene. Aj v tomto prípade ide o konštrukčne starší model, ktorý nedávno podstúpil ľahký facelift.

Hodnotenie ďalších áut si pozrite v grafikách.

Advertisement