299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement

Renault a českí študenti vyvinuli moderný naftový dvojtakt, neujal sa

Nie každý projekt inžinierov sa zákonite musí skončiť úspechom. A presne takým sa budeme venovať v rámci nepravidelného seriálu. Začíname medzinárodným pokusom vyrobiť dostupný a čistý naftový motor, určený pre malé osobné a úžitkové vozidlá.

Renault v roku 2010 zareagoval na očakávané sprísnenie limitov CO2 vývojom malého naftového motora, ktorý mal byť čistejší, úspornejší a lacnejší než známy štvorvalec 1,5 dCi.

Francúzi sa zapojili do celoeurópskeho projektu POWERFUL (POWERtrain for FUture Light-duty vehicles), získali finančnú podporu od Európskej komisie a na oplátku angažovali študentov vysokých škôl. Boli medzi nimi aj študenti z Českého vysokého učení technického v Prahe. Strojnícka fakulta pod vedením Jana Macka sa zaoberala nasávaním a plnením motora.

Z medzinárodnej spolupráce vzišiel netradičný naftový dvojtakt.

Samotné dvojdobé motory spaľujúce naftu nie sú nový vynález. Úspešne ich využívajú najmä veľké kontajnerové lode, lokomotívy a rôzne pracovné stroje. Spravidla ide o dlhozdvihové motory, ktoré tepelnou účinnosťou na úrovni 50 percent prekonávajú štvortakty, montované do áut.

Na vykonanie celého pracovného cyklu dvojdobého motora stačí jedna otáčka kľukového hriadeľa. Štvordobý motor potrebuje na jeden pracovný cyklus dve otáčky kľukovky. 

Konštruktéri zavrhli zmenšenie a náležitú úpravu motorov z lodí alebo lokomotív. Namiesto toho prišli s vlastnou konštrukciou. Ako základ poslúžila polovica bloku sériovo vyrábanej naftovej jedna-päťky dCi. Takto vznikol dvojvalec s objemom 730 cm3. 

Moderné vznetové dvojtakty obyčajne disponujú ventilmi iba na výfukovej strane. Renault má ventily pre nasávanie, aj výfuk. Ich časovanie je variabilné.

Prepĺňanie a preplach zabezpečuje kombinácia mechanického kompresora a výfukovými plynmi poháňaného turbodúchadla. Oba komponenty vznikli pod taktovkou ČVUT. Nafta sa vstrekuje priamo valcov, prostredníctvom solenoidových vstrekovačov, umiestnených na vrchnej časti každého valca. Motor má stálu olejovú náplň, takže šofér nemusí pridávať do nafty žiadne aditívum. 

Hotový prototyp v závislosti od naladenia produkuje výkon 35 až 50 kW (48-68 k). Najvyšší krútiaci moment sa pohybuje v rozmedzí 112 až 145 Nm, dostupný je od 1500 otáčok za minútu. Maximálne otáčky dosahujú 4000 1/min.

Pochopiteľne, každý sa hneď opýta na zvuk a prípadné vibrácie dvojtaktného naftového dvojvalca. Podľa Renaultu oba parametre zodpovedajú štvordobému štvorvalcu 1,5 dCi.

V porovnaní s ním je nový motor o 40 kilogramov ľahší a približne o polovicu menší. Keďže využíva menej dielov, mal by byť aj lacnejší. Dvojvalec sa ocitol pod kapotou Renaultu Twingo druhej generácie, aby dokázal svoju životaschopnosť nielen v laboratóriu, ale aj na ceste. Očakávanú spotrebu nafty 3 l/100 km však nedosiahol.

Projekt pokračoval aj po tom, čo sa dotačný program POWERFUL v roku 2014 skončil. Avšak správy o dvojtaktnom naftovom dvojvalci stíchli. Renault pokračoval vo vývoji konvenčných štvordobých motorov.