28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb spolu predok 38 Thumb astra pedobokl 07 Thumb astra kufor 01 Thumb astra motor 02 Thumb astra predobokr 67 Thumb astra radenie 01 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb astra sedzad 02 Thumb astra svetpred 01 Thumb astra volant 02 Thumb astra zadobokl 59 Thumb astra zadok 26 Thumb civic kufor 01 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb civic predobokl 10 Thumb civic radenie 03 Thumb civic sedpred 01 Thumb civic sedzad 05 Thumb civic volant 02 Thumb civic vyfuk 02 Thumb civic zadobokl 11 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb civic zadobokr 31 Thumb hyundai kufor 05 Thumb hyundai motor 01 Thumb hyundai predobokl 07 Thumb hyundai predobokr 19 Thumb hyundai predobokr 21 Thumb hyundai sedzad 28 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb hyundai stred 13 Thumb hyundai zadok 54 Thumb hyundai volant 09 Thumb leon predobokl 10 Thumb leon motor 03 Thumb leon kufor 01 Thumb leon predok 08 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb leon radenie 04 Thumb leon sedzad 03 Thumb leon zadobokr 49 Thumb leon volant 01 Thumb spolu predok 19 Thumb spolu predok 32 Thumb spolu predok 38 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb spolu predok 40 Thumb spolu zadok 49 Thumb spolu predok 41

Porovnanie nových kompaktov zamotali motory

V prvej jazde sme vám sľúbili, že čo najskôr porovnáme v domácom teste dynamiku nového 1,5 l turbomotora Honda s konkurenčnými agregátmi. Sľub teraz plníme.

Do testu k Civicu sme vybrali víťaza nášho posledného porovnávacieho testu kompaktov Opel Astra, ktorý sme doplnili veľmi očakávanou kórejskou novinkou Hyundai i30. K nim sa ideálne hodí niektorá z dvoch noviniek koncernu VW. V danom čase sme rýchlejšie zohnali Seat Leon, hoci v slabšej výkonovej verzii motora 1.4 TSI. Počas výroby testu žiaľ neexistoval na Slovensku nový Leon alebo Golf s motorom 1.4 TSI (110 kW/150 k). Možno sa niektorí budete ešte pýtať na novú Mazdu 3, ktorá by do porovnania so Civicom sadla ako šerbel na zadok. Žiaľ v Mazde momentálne nie je záujem o testovanie ich áut. Bezvýsledne sa s nimi snažíme spojiť od leta minulého roka ....

Vnútorný priestor

Priestorové pomery v tejto kategórii sú pomerne vyrovnané. Konkurenti sledujú jeden druhého až natoľko pozorne, že očakávať zásadné rozdiely by bolo naivné. Ani 236 mm rozdiel v dĺžke medzi Civicom a najkratším Leonom, či 61 mm v rázvore náprav nič neznamená. Hoci Civic rozmerovo atakuje strednú triedu, kvôli komplikovanému, ale nepochybne atraktívnemu dizajnu (teda nie pre všetkých) platí daň vnútorným priestorom. Seat sa príkladne drží povestnej koncernovej excelovej tabuľky a z obstavaného vnútorného priestoru vytlačil maximum.

V skutočnosti tak cítiť minimálny až žiaden rozdiel na dĺžku a len naozaj malý vo vnútornej šírke. Civic má pocitovo najširšiu kabínu v prednej časti, čo objektívne potvrdili aj naše merania. Opel, Hyundai a Seat sú v šírke prednej časti vyrovnaní. Vzadu Astra s Leonom mierne zaostávajú za i30 a Civicom. Leon priestorovo trochu klame krátkymi zadnými sedákmi, ako majú koncernové autá vo zvyku. Veľmi dobre sa sedí a cestuje na zadných sedadlách Civica, ktoré pripomínajú komfortný gaučík. Podobne veľkorysý je aj Hyundai s dlhými sedákmi. Vďaka solídnej vnútornej šírke vzadu si relatívne bezproblémovú manipuláciu s tromi detskými sedačkami viem predstaviť v autách Honda a Hyundai.

  dĺžka[mm] šírka[mm] výška[mm] rázvor náprav[mm]
Honda Civic 4518 1799 1434 2697
Hyundai i30 4340 1795 1455 2650
Opel Astra 4370 1809 1485 2662
SEAT Leon 4282 1816 1444 2636

Papierovým favoritom v objeme batožinového priestoru je Civic (420 l), ktorý navyše boduje aj vyklápateľným zadným vekom na štýl liftbacku. Po ňom nasleduje Hyundai so širokým a pravidelným pôdorysom kufra objemu 395 l. Tretie miesto patrí priestorovému prekvapeniu Leonu a posledný je Opel so stále slušnou kapacitou 370 l.

Honda Civic

Honda širokým stredovým tunelom a masívnou palubnou doskou navodzuje dojem o triedu väčšieho auta. Na niektoré detaily, ako ovládanie palubného  počítača, si treba zvyknúť.
Krátka radiaca páka má v kulise presný chod. Elektrická parkovacia brzda má aj funkciu auto hold, ktorá  podrží auto zabrzdené napr. na križovatke.
Civic s priestorom vzadu nemá problém, akurát čalúnenie pôsobí snáď až príliš fádnym, až lacným dojmom.

Kým niektoré značky koncovky výfuku „ekologicky“ skrývajú, Honda sa ňou takto pýši.
 

Technológie na palube

Telefón si najrýchlejšie spojíte s autom prostredníctvom bluetooth v Leone a i30. Tieto dva infotainmenty považujeme za najvyspelejšie a najintuitívnejšie z testovanej štvorice. Relatívne rýchlo to ide aj v Astre, v ktorej sme sa najprv museli opäť chvíľu zorientovať. Najdlhšie sme pripájali telefón v Honde. Japonci ale výrazne vylepšili svoj infotainment systém. Zatiaľ čo predošlý bol z užívateľského hľadiska doslova tragédia, nový síce ešte stále nie je bez výhrad, ale podstatne lepší a hlavne prehľadnejší než predošlý.

Dnes stále dôležitejšou témou sú asistenti, približujúci autonómnu jazdu k realite, teda adaptívny tempomat v kombinácii so strážením auta v jazdnom pruhu. Testované autá s manuálnymi prevodovkami neboli úplne najlepšia vzorka, ale keďže máme praktické skúsenosti s týmito systémami aj z iných verzií testovaných modelov, dovolíme si k nim napísať niekoľko slov. Honda bola jednou z prvých značiek, ktorá prišla na trh s udržiavaním auta v jazdnom pruhu a strážením odstupu od auta vpredu a na naladení jej elektronických asistentov to veľmi cítiť. Reagujú citlivo a dá sa na nich do veľkej miery spoľahnúť. Rovnako dobre sú na tom Seat aj Hyundai, pričom i30 sa nám v tejto disciplíne páči úplne najviac.

Preto, pokiaľ robíte pravidelne dlhé kilometre, prípadne často trávite veľa času v zápchach na obchvatoch alebo pri prejazde mestom, odporúčame si za ne priplatiť v každom z týchto troch áut. Už v tejto podobe sú užitočnou pomocou. Samozrejme v kombinácii s automatickou prevodovkou, kedy majú najväčší zmysel z pohľadu komfortu jazdy a odbúravania stresu. V Astre s adaptívnym tempomatom skúsenosť nemáme, pretože ho do výbavy doplnila až nedávno a v testovaných autách sme ešte nemali príležitosť si ho vyskúšať. V čom je ale Astra špička, sú predné LED svetlá.

Hyundai i30

Rádio trčiace do priestoru môže na prvý pohľad pôsobiť rušivo. Je však blízko zorného poľa a má dostatočne veľké tlačidlá aj ikony.

Kórejský Golf vyrábaný na Morave sa snaží byť perfektný vo všetkých disciplínach. Vzadu je priestoru na nohy tak akurát,
kufor by mohol mať o čosi nižšiu nakladaciu hranu.

Na reflektory IntelliLux sa nechytá nič široko ďaleko v tejto kategórii a preto nečudo, že vlani bola nimi vybavená každá tretia Astra predaná v Nemecku a v Škandinávii dosahujú LED Matrix podiel až 84% na predaji Astry. Plne ledkovými prednými reflektormi boli vybavené aj všetky ďalšie autá z našej štvorice. Civic a Leon sú približne na rovnakej úrovni. Hyundai má trochu slabšie diaľkové svetlá. Na automatické prepínanie diaľkových aj stretávacích svetiel sa dá spoľahnúť vo všetkých štyroch autách.

Motory

Chvíľu sa zdalo, že po „europive“ si pomaly osvojíme aj výraz „euromotor“. Moderné maloobjemové agregáty prepĺňané turbom sa totiž prejavom podobajú ako vajce vajcu. Lenže prišla nová Honda Civic a s ňou štvorvalec 1,5 VTEC Turbo (134 kW/182 k). Hoci Japonci použili veľmi podobný recept ako konkurenčné automobilky, na konci predsa len vzniklo čosi iné. Veľký dôraz na rýchle zohrievanie, vstrekovanie benzínu priamo do valcov, variabilné časovanie ventilov alebo malé jednokomorové turbodúchadlo sú často používanými ingredienciami. K nim si môžeme prirátať zaujímavosť v podobe rozvodov poháňaných reťazou, ktorá by mala vydržať po celú životnosť motora.

Honde sa podarilo čosi výnimočné - turbomotor, ktorý svojím prejavom pripomína atmosféru. Ochotne sa zbiera hlboko spod hranice 2000 otáčok za minútu a jeho sila rastie lineárne so stúpajúcimi otáčkami. Ozajstnú výkonovú špičku síce neponúkne, ale v celom spektre otáčok nenájdete jediné hluché miesto. Motor vládze až do nejakých 5500 1/min. Moderná doba priniesla okrem prepĺňania aj elektrickú škrtiacu klapku, napriek tomu je odozva motora na pokyny plynovým pedálom výborné. Nachytať sa nedá ani pri nízkych otáčkach, kedy malé turbo dokáže vyvinúť dostatočný plniaci tlak. Skrátka, Honda vyrobila turbomotor, ktorým konkurenciu tak trochu zahanbila. Ak ide o charakter, prepĺňané jedna- -štvorky Hyundai (103 kW/140 k), Opel (110 kW/150 k) a SEAT (92 kW/125 k) sú si veľmi podobné. Majú ľahko dieselový prejav daný hutným záťahom okolo hranice 2000 otáčok.

Opel Astra

Hendikepom Astry sú odkladacie priestory. Chýba hlavne schránka pred radiacou pákou. Na netradičný držiak smartfónu sme si nezvykli

Opel priestorom nesklame. Dôvodom,prečo si vybrať práve Astru môže  byť vynikajúce plne diódové predné svetlomety

Nanešťastie, Leon sme zohnali v slabšej verzii, a tak sa meraniu pružnosti nepodrobil. Žiaľ, v čase nášho testu neexistoval na Slovensku žiaden nový predvádzací Leon s výkonnejšou verziou 1.4 TSI (110 kW/150 k). Pocitovo však za konkurenčnými jedna-štvorkami príliš nezaostával. Hlavne Hyundai naladil svoj turbomotor snáď až príliš ekonomicky. Jeho odozva na plynový pedál je tupá a podvedome sme hľadali, kde sa vypína ekonomický režim jazdy. Nič také však i-tridsiatka vo verzii s manuálnou prevodovkou neponúka (s dvojspojkovou prevodovkou áno).

Hyundai, Opel aj SEAT majú užívateľsky príjemné motory. Tiché, kultivované a s dostatkom krútiaceho momentu v stredných otáčkach. Akurát Honda ukázala, že moderný turbomotor dokáže sprostredkovať viac. Po priaznivých prvých dojmoch sme čakali, ako sa prejaví pri meraní pružnosti. Bez toho, aby ste museli nahliadnuť do tabuľky vám prezradíme, že Civic svojich konkurentov porazil. Ich odstup však nebol taký veľký, ako naznačuje rozdiel vo výkone.

Motor Hondy má veľkú oporu v šesťstupňovej manuálnej prevodovke. Vďaka krátkemu druhému, tretiemu a štvrtému stupňu sa auto citeľne ľahšie rozbieha. Naopak, Opel musí bojovať naozaj ťažkým sprevodovaním, akoby požičaným od nejakého diesla. Otáčky pri zaradení vyššieho stupňa výrazne spadnú a motor sa akoby musí znova nadychovať.

Napríklad pri meraní pružnosti zo 60 na 100 km/h má Honda o 350 1/min vyššie štartovacie otáčky ako Opel. Hyundai i30 je kdesi uprostred, bližšie k Astre. Veľký skok prichádza až medzi štvrtým a piatym stupňom, pretože päťku aj šestku má Honda dlhé – na úrovni konkurencie. Vo finálne tak pri okreskovej 90ke alebo diaľničnej 130ke netočí viac ako súperi. Potvrdilo sa to pri meraní spotreby. Na úseku zloženom z jazdy po diaľnici a okresnej ceste sa vyznamenal najslabší – SEAT Leon (5,1 l/100 km). Na krk mu dýchal Opel Astra (5,3 l/100 km), nasledovala Honda Civic (5,5 l/100 km) a Hyundai i30 (5,9 l/100 km) potvrdil povesť trochu smädnejších kórejských koní.

Ako jazdia?

Nový Hyundai i30 zaznamenal medzigeneračne veľký pokrok v naladení podvozka. Pôsobí príjemne komfortným dojmom, ale mäkkosť pruženia ho nijako nevyrušuje v efektivite vedenia stopy. Práve v schopnosti udržiavať smer aj v dynamickejšom tempe na rozbitej ceste urobil na nás najväčší dojem. Nastavením podvozka nekopíruje ani tak Golf, ale ide šoférskejším smerom. Precíznejšou a rýchlejšou odozvou riadenia a spôsobom akým sa nechá viesť má najbližšie k Civicu. Hrubé priečne nerovnosti vyslovene žehlí. Asi najväčší rozdiel v porovnaní so Civicom je v tom, že zatiaľ čo Hyundai sa na priečnych nerovnostiach rozhojdá, Honda vie rovnako mäkko absorbovať vlnovky a priečne defekty našich ciest, ale rýchlejšie potom spracuje zvyškový pohyb karosérie. Zotrvačnosť pohybu vie lepšie pohltiť a v podstate hneď karosériu stabilizovať. Cítiť, že podobne ako Civic aj i30 má veľkú oporu v tuhej karosérii a robustnosť uchytenia náprav pomáha udržiavať koleso vždy v najlepšom kontakte s povrchom cesty.

SEAT Leon

Interiér Leona - najmä palubná doska - na niekoho pôsobí až príliš strohým dojmom. Nám sa tento dizajn so stredovou konzolou natočenou na šoféra páči.  Výhrady nemáme ani k použitým materiálom.

Hoci je SEAT Leon z testovanej štvorice najkratší a má aj najmenší rázvor, vnútorným priestorom bez problémov
konkuruje ostatným.

Hyundai je ale v porovnaní s Hondou lepšie odhlučnený. V podstate asi najlepšie z testovanej štvorice, a to najmä od podvozka. Aj Seat je po modernizácii lepší v odhlučnení podvozka, predovšetkým v zadnej časti, kde mal rezervy. Na všetkých troch konkurentov ale stráca mierne filtrovaním hrubých priečnych nerovností. Niektoré zámerne trafené jamy alebo prepadnutia na testovacej trase sa prenášali do kabíny viac než v konkurentoch. Svoje robí aj vlečená zadná náprava, ktorú má ako jediný zo štvorice. Ostatní sa už spoliehajú na viacprvkové zavesenie. Seat sa ale veľmi príjemne a ľahučko ovláda. Aj po modernizácii má tradičnú koncernovú príchuť. Sadnete si za volant a od prvého momentu sa cítite ako doma. Všetko vám sedí a vyhovuje, akoby by bol šitý pre vás na mieru. Koncernové excelové tabuľky sú dokonalé...

V Astre sme si opäť po niekoľkých mesiacoch pripomenuli jej rýchle a strmé riadenie a najmä rýchle reakcie podvozka na riadenie a ochotu meniť smer. Astra ťaží z dokonalej kinetiky oboch náprav a najmä z Wattovho priamovodu vzadu. Odozva riadenia však pôsobí umelejším dojmom než v ostatných konkurentoch. Šoférsky najnaturálnejším dojmom pôsobí Civic. Po každom presadnutí do Civica sme sa nemohli ubrániť pocitu, že predsa len hrá o niečo vyššiu ligu. Či už ide o chod radiacej páky, presnosť, ľahkosť a vymedzenie jej pohybov, alebo odozvu štandardne montovaného riadenia s variabilným prevodom, akcelerátor nevynímajúc. Riadenie je ostré, priame, auto sa dá krásne kontrolovať plynom. V mnohých detailoch Civic pôsobí po jazdnej stránke najviac vycibreným dojmom. Ako civilný Type R. Viacprvková zadná náprava, ku ktorej sa Civic s novou generáciou opäť vracia, je veľkou oporou a ozdobou podvozka. Nebudete sa stíhať diviť ako je odolná voči odstredivým silám a ako rýchlo a prudko si môžete dovoliť meniť smer.

Napriek lepšiemu odhlučneniu a celkovo kultivovanejšej kabíne Civic stále ostáva typickou Hondou, v ktorej cítite každé zo štyroch kolies. Každým jedným kolesom čítate povrch, po ktorom idete. Športová stránka Civica je jedna vec, ale veľmi príjemná je aj tá komfortná, každodenná. My tomu hovoríme klon Accordu v tomto aute, ktorý z neho robí pri presunoch do práce a z práce, kedy sa cítite vycucaný a dobitý, hýčkajúci a príjemný kompakt na úrovni prémie. Všetky štyri autá sme mali možnosť vyskúšať si aj za dažďa na Pezinskej Babe a hoci počas prvých jázd sme sa vyjadrili, že k dokonalosti mu chýba trochu lepšia trakcia - tak možno sa štýl akým je civilný Civic schopný prechádzať zákruty by potreboval viac ako len elektronickú asistenciu, napríklad samosvor. V porovnaní s testovanou konkurenciou je ale suverénne najlepší v mechanickej priľnavosti predných kolies.

Prejavilo sa to napovrchu. Keď Astra (na rovnakých pneumatikách) už hrabala, Honda išla bez zásahu stabilizačného systému ďalej. Honda disponuje tiež veľmi dobrými brzdami. V porovnaní s Astrou, ktorá mala najkratšie brzdné dráhy v našom poslednom porovnávacom teste, zastavila z rýchlosti 100 km/h na rovnakých pneumatikách Michelin Premacy 3 o 1,6 metra skôr (Honda 34,4 m, Opel 36 m).

Resumé

Porovnávací test potvrdil, že nový Civic je výnimočný zjav v nižšej strednej triede, za ktorý si jeho výrobca aj necháva výnimočne zaplatiť. My ale tvrdíme, že daných peňazí je hodný. Ponúka viac zážitkov ako konkurenti, dalo by sa povedať, že veľmi dýcha na chrbát prémiovým autám tejto triedy, v porovnaní s ktorými je ale lacnejší. Takže hoci neradi používame charakteristiku zlatý stred, na Civic tento raz absolútne sedí. Nad jednou skupinou vyniká a za druhou sa doťahuje, ale za lepšie peniaze.

Namerané hodnoty      
  Honda Civic Hyundai i30 Opel Astra
60-100 km/h (3) 4,65 s 5,0 s 5,05 s
60-100 km/h (4) 6,05 s 6,4 s 6,55 s
80-120 km/h (4) 6,45 s 6,9 s 7,3 s
80-120 km/h (5) 8,3 s 8,5 s 9,4 s
0-100 km/h (podľa výrobcu) 8,35 s (8,2 s) 9,25 s (8,9 s) 8,4 s (8,3 s)

Hyundai sa pokúsil postaviť kórejský Golf a jeho pokus vyšiel veľmi dobre. Možno až na testovaný motor, ktorý ťahá za kratší koniec v porovnaní s konkurenciou. V prípade naftových agregátov by bola situácia možno iná. Nič to ale nemení na tom, že aj i30 je skvelý stroj ťažko mu v iných oblastiach niečo vytknúť. Seat Leon je auto, ktoré sadne takmer každému, pretože všetko je v ňom ako má byť. Inak povedané, postavený je podľa rokmi osvedčeného koncernového receptu a ten funguje, najmä ak sa ešte spojí so športovejšou, emotívnejšou karosériou než má Golf. Jeho nevýhodou v tomto teste bol slabší motor, kvôli ktorému sme ho nemohli naplno zaradiť do porovnania, ale bolo príjemné ho tam mať a pripomenúť si jeho hravosť a ľahkosť ovládania na ceste, hoci aj s jednoduchšou zadnou nápravou.

V rámci modernizácie vylepšil podstatné technické a výbavové detaily aby bol ešte univerzálnejší než doposiaľ. Opel Astra nás najviac prekvapil dynamikou motora, ktorý pokiaľ ho nedonútite vytlačiť zo seba maximum, nedá v prvý ani druhý moment pocítiť čo sa v ňom skrýva. Druhým príjemným prekvapením bola jeho spotreba. Podvozkovo už štandardne patrí medzi najlepších v triede. Zapracovať by potreboval na odkladacích priestoroch v kokpite a asistenčných systémoch, v ktorých mu konkurencia ubieha. V ani jednom prípade z tejto štvorice ale nemôžete urobiť zlé rozhodnutie. Každé auto má trochu iný charakter, kladie dôraz na niečo iné. Preto je len na vás, ktorý z nich zahrá viac na vaše city a lepšie sadne vám aj vašej peňaženke.

Technické parametre vozidla
model Honda Civic Hyundai i30 Opel Astra SEAT Leon
motor 1.5 VTEC Turbo 1.4 T-GDi 1.4 Turbo 1.4 TSI
zdvihový objem [cm3] 1498 1353 1399 1395
výkon [kW/k] 134/182 103/140 110/150 92/125
pri otáčkach [1/min] 5500 6000 5000-5600 5000-6000
krútiaci moment [Nm] 240 242 245 200
pri otáčkach [1/min] 1900-5000 1500-3200 2000-4000 1400-4000
prevodovka 6M 6M 6M 6M
výrobcom udávaná komb. spotreba [l/100 km] 5,8 5,4 5,4 5,2
nameraná spotreba [l/100km] 5,5 5,9 5,3 5,1
pohotovostná hmotnosť [kg] 1307-1357 1279-1427 1278-1439 1308
maximálna rýchlosť [km/h] 220 210 215 203
batoživnoý priestor [l] 420 395 370 380
objem palivovej nádrže [l] 46 50 48 50
rozmer pneumatík 235/45 R17 225/45 R17 225/45 R17 225/45 R17
cena modelu od [€] 23.490 16.790 16.290 17.080
Advertisement