Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Pohon predných kolies vznikol z núdze
Prvé sériovo vyrábané auto s pohonom predných kolies bolo v Európe východiskom z núdze.
Dánsky podnikateľ Jorgen Skafe Rasmussen (1878 – 1964), narodil sa v meste Nakskov sa začiatkom 20. storočia usídlil v Nemecku. Založil alebo odkúpil mnoho firiem. Už pred prvou svetovou vojnou sa zaoberal aj výrobou parných vozidiel pomenovaných Dampf Kraft Wagen, podľa ktorých vznikol názov firmy DKW. Geniálny konštruktér, ale neúspešný obchodník Hugo Ruppe presvedčil Rassmusena, aby vo svojej firme v Zschopau začal vyrábať namiesto parných strojov dvojtaktné spaľovacie motory, ktoré Ruppe vymýšľal a neustále zdokonaľoval. Najprv vyrábali pomocné motory na bicykle, koncom dvadsiatych rokov však Rasmussenova firma DKW vyrábala 60 tisíc jednostopových strojov ročne a stala sa najväčším výrobcom motocyklov na svete.
Už v roku 1928 Jorgen Skafe Rasmussen pripravoval výrobu ľahkého ľudového auta. Na jar predstavila značka DKW dvojmiestne auto P15 s dvoma núdzovými sedadlami v kufri. Dvojtaktný dvojvalec s výkonom 15 koní (11 kW) poháňal zadné kolesá. Rám karosérie bol z dreva a z lepenky, povrch z koženky. Historici automobilizmu už tu vidia náznak hľadania alternatívnych materiálov namiesto drahej ocele na povrchové dielce karosérie, ktoré nakoniec vyústilo do bavlnenej živice. Nazvali ju Duroplast a preslávil sa vďaka výrobe auta značky Trabant. V roku 1929 prišla svetová kríza, konštruktéri DKW pracovali na novom lacnom aute. Rasmussen vymyslel, že nové auto by pre zjednodušenie mohlo mať pohon predných kolies.
Konštruktérom z DKW sa však nedarilo. Od roku 1928 Rasmussen vlastnil aj väčšinový podiel automobilky Audi v meste Zwickau, preto oslovil v októbri 1930 konštruktérov aj tu. Požiadal ich o urýchlený vývoj a dodal im motocyklový dvojtaktný vodou chladený motor zo Zschopau. V Audi mali núdzu o zákazníkov, nový nápad ich motivoval a pustili sa do vývoja. Bola reálna nádej, že nové auto budú v Zwickau aj vyrábať. Do konca roku 1930 mali hotové tri prototypy, dva s motorom s objemom 500 ccm a jeden s objemom 350 ccm. Pokračujte na ďalšej stránke.