Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb 01 optifuel lab 3 Thumb 02 optifuel lab 3

Optifuel Lab 3

Renault Trucks pokračuje vo svojom výskume v oblasti zvyšovania energetickej účinnosti nákladných vozidiel s dieselovým motorom, pričom využíva laboratórny model Optifuel Lab 3. 

Cieľom prototypu Optifuel Lab 3 je dosiahnuť o 13 % nižšiu spotrebu paliva v porovnaní so štandardným modelom Renault Trucks T s návesom. Vývoj sa sústredí na aerodynamiku ťahača aj návesu, pneumatiky s nízkym valivým odporom, prediktívne riadenie spotreby energie vozidla a na vylepšenie pohonnej sústavy.

Optimalizácia aerodynamiky celej jazdnej súpravy 

Významné zlepšenie aerodynamiky celej súpravy sa dá dosiahnuť pripojením návesu s premenlivou geometriou. Náves vyvinul FRUEHAUF v spolupráci so spoločnosťou  Styl’Monde, ktorá dodala kryty podvozka. Nesie označenie „adaptívny“, pretože vďaka integrovanému riadiacemu systému a senzorom by mal byť schopný automaticky prijať optimálny tvar – využitím voľného nákladného priestoru. 

Aerodynamiku ťahača návesu vylepšia kamery, ktorými budú nahradené vonkajšie spätné zrkadlá. K priaznivejšiemu obtekanie vzduchu prispejú aj predné stĺpiky kabíny navrhnuté na základe doktorandskej práce vyhotovenej v laboratóriu École Centrale v Lyone. Okrem toho sú aerodynamické vlastnosti trucku zdokonalené úpravou prednej časti, predĺžením spodnej časti dverí a úpravou podbehov kolies. Medzinápravové kryty budú tiež predlžené a vyrobené z pružného materiálu od firmy Polyrim, rovnako ako bočné deflektory pre plynulé prepojenie medzi ťahačom a návesom.

Pneumatiky s nízkym valivým odporom

V diaľkovej kamiónovej doprave ide na konto valivého odporu pneumatík približne 25 % spotreby paliva. Preto pre tento laboratórny prototyp vyvinul Michelin pneumatiky s nízkym valivým odporom, pričom využil inovatívne technológie z výskumných projektov. Renault Trucks a Michelin budú tiež využívať údaje získané zo snímačov, ktoré sú montované priamo v pneumatikách.

Prediktívna funkcia asistenta hospodárnej jazdy

Navigačné a dopravné informácie (zabezpečuje Benomad), meteorologické údaje (Wezzoo) a informácie o pneumatikách (Michelin) využije Optifuel Lab 3 na optimalizovanie riadiacich jednotiek pre prediktívnu rýchlosť a chladiaci systém vozidla. Toto najnovšie riešenie bude vybavený novými akčnými členmi, ktoré transformujú informačnú časť procesu na technickú – pre maximálnu úsporu energie.
V rámci vývoja bude testované nové rozhranie človek – stroj vyvinuté v partnerstve s IFSTTAR, ktoré vodičovi poskytne úsporný, efektívny a užívateľsky jednoduchý asistenčný systém. Okrem toho bude riadenie alternátora ešte inteligentnejšie, aby sa optimalizovala rovnováha medzi výrobou elektrickej energie a spotrebou paliva spaľovacieho motora.

Optifuel Lab 3 sa zameriava tiež na funkčnosť systému s duálnymi batériami, čo by malo prispieť k zredukovaniu hmotnosti, ponúknuť vyšší výkon pri studenom štarte pre štartovaciu batériu a zvýšiť kapacitu aj životnosť batérie.

Mazivá s nízkou viskozitou a rekuperácia tepla

Celá pohonná sústava bude ťažiť z novej generácie mazív s nízkou viskozitou pre zredukovanie trenia od spoločnosti Total. V rámci projektu sa budú robiť aj testy výkonu na skúšobných stoliciach a vyvinú dve integračné štúdie pre dva typy konštrukcie systému rekuperácie tepla, ktorý funguje na základe Rankinovho termodynamického cyklu. Tento výskum spoločne s Renault Trucks vedie Faurecia, IFPEN a Enogia.
Renault Trucks a jeho partneri si predsavzali dosiahnuť znížiť spotrebu paliva o 13 % (v typickej diaľkovej doprave). Prvé testy prototypu Optifuel Lab 3 na cestách začnú v roku 2019 a vyhodnotenie spotreby paliva prebehne v roku 2020.