29451 suv runout online carousel crossland 1140x190
Thumb predobok1 Thumb fulin Thumb dvere Thumb bok Thumb motor Thumb kolesopredne Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb predobok Thumb motor2 Thumb predok Thumb sedadlo Thumb stred Thumb volant Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb predobok1 Thumb volant2 Thumb vyfuk Thumb zadobok

Octavia Cup opäť po päťročnej prestávke

Relatívne lacné pretekanie na ozajstnom pretekárskom aute je dôležité najmä pre objavovanie mladých talentov. V rokoch 1998 až 2010 existoval úspešný seriál Octavia Cup a zúčastnilo sa na ňom spolu 120 jazdcov.

Mnohým pomohol naštartovať profesionálnu kariéru či pomohol nájsť zaujímavé pozície v silnejších tímoch. Spomenieme aspoň mená ako Jan Kopecký, Adam Lacko, Petr Fulín, Štefan Rosina, Michal Matějovský či Erik Janiš. Okrem nich jazdilo v Octavia Cupe mnoho úspešných jazdcov z Poľska, Chorvátska, Nemecka či dokonca z Fínska. Na Slovakia Ringu prebehla jedna z prezentácií, na ktorej si mohli záujemcovia vyskúšať pretekársku Octaviu. Spoločnosť Benet Automotive, ktorá zastrešuje projekt už pripravila predbežný kalendár na budúci rok, ktorý obsahuje päť podujatí a garantuje, že Octavia Cup sa bude jazdiť zatiaľ minimálne aj v sezóne 2019.

Cena pretekárskej Octavie je 1 295 000 Kč, ročné štartovné je 100 000 českých korún, pre jazdcov do 21 rokov 80 000 korún, ktoré treba zaplatiť do marca 2016. Pri každom podniku budú vždy vypísané: jeden kvalifikačný tréning (30 minút), dvoje samostatne budovaných pretekov s dĺžkou 55 až 70 kilometrov (25 – 30 minút). Program môže byť doplnený voľným tréningom (30 minút). Preteky majú pevný štart, do druhých pretekov štartuje prvých osem jazdcov v otočenom poradí z výsledkov v prvých pretekoch. V priebehu kvalifikačného tréningu a oboch pretekoch je dovolené použiť iba maximálne 6 suchých pneumatík. Na prvom podniku 8. Predpísané bude jednotné palivo.

Pretekárska Octavia pochádza zo sériovej výroby z modelu RS. Motor ostáva sériový 2.0 TFSI, okrem softvéru v riadiacej jednotke. Výkon je 280 koní a krútiaci moment 380 Nm. Prevodovka je sériová šesťstupňová DSG s novým softvérom. Je však doplnená o mechanický samosvorný diferenciál. Predná náprava typu McPherson je doplnené o kĺby unibal, aby sa dala nastavovať geometria kolies. Zadná náprava je viacprvková doplnená o nastaviteľné unibaly.

Tlmiče pruženia sú značky Ohlins a sú nastaviteľné. Predné brzdy majú šesťpiestikový strmeň značky AP a kotúč s priemerom 362 milimetrov, zadné brzdy sú sériové, kotúče majú priemer 272 milimetrov. Kolesá Evo Corse s priemerom 18 palcov obúvajú pneumatiky Pirelli s rozmermi 235/40. Autá majú zabudovaný ochranný rám, bezpečnostné vybavenie vrátane sedadla je značky Sparco.

Hmotnosť auta sa podarilo znížiť 1120 kilogramov. Základné naladenie auta bolo urobené v spolupráci s pretekárom Petrom Fulínom. Prvá Octavia najazdila zatiaľ 1000 kilometrov bez poruchy, postavených je ďalších päť áut. Predpokladá sa účasť približne dvadsiatich áut.