28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb nissan x trail 2021 Thumb content qashqai 2022 e power Thumb nissan x trail 2021  2 Thumb nissan x trail 2021  3 Thumb nissan x trail 2022 Thumb content nov  nissan xtrail 2021 autozurnal.com 20

Nový Nissan X-Trail debutoval v Číne. Európa si ešte rok počká

Nissan predstavil nový X-Trail na autosalóne v Šanghaji. Do Európy však dorazí až budúci rok, konkrétne v lete 2022. Ťahákom má byť špecifický hybridný pohon e-POWER, ktorý dostal aj nový Qashqai.

Nissan X-Trail v roku 2022 skompletizuje novú crossoverovú/SUV ofenzívu japonskej značky.

X-Trail stojí na spoločných základoch s nedávno predstaveným Qashqaiom, a to na novej aliančnej platforme CMF-C. Bude väčší ako súčasný výbehový model a zároveň oveľa modernejší, s najnovšími technológiami a novým pohonom e-POWER. Nebude chýbať 7-miestne prevedenie interiéru a pohon všetkých kolies s rozličnými režimami pre jazdu na nespevnených povrchoch (sneh, piesok, blato...).  

Základná nosná konštrukcia - „chrbtová kosť“ - platformy CMF-C bola vylepšená na homogénnejší tvar, s cieľom lepšieho prenosu energie nárazu cez konštrukciu vozidla. Výhodou novej platformy je vďaka pokrokovým výrobným technikám zníženie hmotnosti karosérie zvýšenie torznej tuhosti. Tuhší skelet priaznivo pôsobí na kultivovanosť, jazdný komfort, jazdné vlastnosti a vyššiu bezpečnosť. Modifikovaná je aj predná náprava typu MacPherson.  Zadné nápravy budú dve - jednoduchá pre verzie s pohonom predných kolies a multilink pre štvorkolky.

Obe sú prepracované, v prípade jednoduchej zadnej nápravy konštruktéri zapracovali na lepšom tlmení nárazov potlačení hluku od vozovky. Kľúčom k vylepšenej schopnosti tlmenia je zmena umiestnenia pružiacej jednotky a to do vertikálnej polohy. To umožňuje pružine a tlmiču pracovať v optimálnom rozsahu zdvihu, maximalizujúc tak svoju účinnosť pre kontrolovanejšiu reakciu na nerovnosti a otrasy na ceste a
minimalizáciu odskoku.  

Pokrokové riešenie viacprvkovej konfigurácie zadnej nápravy ponúka optimálnu  rovnováhu medzi jazdným komfortom a dynamickou odozvou v segmente. Náprava je spojená s pomocným rámom prostredníctvom silentblokov, ktoré znižujú hluk a vibrácie prenášané
z vozovky. Vylepšené bolo aj nastavenie posilňovača riadenia, ktoré ponúka lepšiu odozvu, lepší pocit v stredovej polohe riadenia a zníženie trenia.

Hybridný pohon e-POWER pod drobnohľadom

Pohon e-POWER je hybrid, ktorý kombinuje spaľovací turbobenzínový motor a elektromotor. Rozdiel oproti tradičnejšie ladeným hybridom je v tom, že spaľovací motor tu zohráva funkciu generátora a kolesá poháňa výlučne elektromotor. Nasledujúce riadky opisujú pohon e-POWER v novej generácii Nissanu Qashqai, no počítame s nasadením totožne naladenej jednotky aj do nového "európskeho" X-Trailu.

Systém e-POWER sa skladá z trakčnej batérie a pohonnej jednotky integrovanej s 1.5 l benzínovým motorom vybaveným variabilným kompresným pomerom s výkonom 115 kW, generátorom elektrickej energie, meničom napätia a elektromotorom s výkonom 140 kW podobnej veľkosti a výkonu, aký sa nachádza v elektromobiloch Nissan. Značka tvrdí, že e-Power kombinuje príjemné a plynulé lineárne zrýchlenie charakteristické pre elektromobil, ale bez potreby nabíjania.

e-POWER nie je klasický full-hybrid ako napr. hybridy Toyoty. Čiastočne sa podobá hybridu Hondy. Benzínový motor slúži iba na výrobu elektrickej energie, zatiaľ čo kolesá sú výlučne poháňané elektromotorom. To znamená, že spaľovací motor môže vždy bežať v optimálnych otáčkach a zaťažení, čo vedie k lepšej spotrebe paliva a nižším emisiám CO2 v porovnaní s tradičným typom pohonu.

Prečítajte si tiež:

Nový Nissan Qashqai 2021 detailne: Väčší, komfortnejší a s unikátnym pohonom e-Power

Vďaka čisto elektrickému pohonu nedochádza pri akcelerácii k oneskoreniu ako pri tradičnom spaľovacom motore alebo hybridnom pohone. Pocitovo majú modely s e-POWER motorizáciou jazdiť ako elektromobil. Vo verziách e-POWER sú k dispozícii tri jazdné režimy: Standard, Sport a Eco. V režime Standard dosahuje výborné zrýchlenie a rekuperácia je nastavená tak, aby simulovala brzdenie motorom bežného benzínového vozidla. Režime Sport zlepšuje reakciu na pedál akcelerátora a redukuje vypínanie benzínového motora, najmä pri dynamickej jazde. Režim Eco maximalizuje úsporu paliva optimalizáciou riadenia batérie a umožnením vodičovi zvoliť si pre ekonomickú jazdu po diaľnici model dojazdu. Vo všetkých režimoch je možné zvoliť prídavný režim B. Zvyšuje sa tým účinnosť rekuperácie energie. 

Prečítajte si tiež:

TEST Nissan Juke 1.0 DIG-T: Fantastický podvozok, litrové srdce

Systém má pracovať veľmi ticho, podobne ako elektromobil, a je vyladený na najnižšiu úroveň hluku pri akcelerácii vďaka prepojeniu medzi otáčkami motora a rýchlosťou jazdy. Vodiči môžu monitorovať tok energie systému e-POWER na 12 ”TFT displeji a zároveň a kontrolovať stav systému.

Úplne nová kabína ponúkne špičkovú konektivitu a bezpečnostné systémy. Infotainment so stredovým dotykovým displejom má uhlopriečku 9 palcov. Head-up displej sa chváli rekordnou uhlopriečkou 10,8 palcov. Systém ProPilot Assist združuje adaptívny tempomat, udržiavanie v jazdnom pruhu alebo asistent pre jazdu na diaľnici s čiastočne autonómnym riadením. Adaptívny tempomat využíva dáta z navigácie a vie tak spomaliť pred zákrutami alebo križovatkami. Súčasťou je tiež autonómne brzdenie alebo aktívne vyhýbanie sa prekážkam.

Advertisement