Nový Nissan Qashqai 2021 detailne: Väčší, komfortnejší a s unikátnym pohonom e-Power
Nový Nissan Qashqai 2021 má pred sebou neľahkú úlohu - napodobniť úspech predchádzajúcich dvoch generácii, z ktorých tá prvá v roku 2007 definovala triedu kompaktných crossoverov. Japonská značka však nenechala nič na náhode a nový Qashqai postavila od podlahy nanovo. Má ponúknuť viac komfortu a priestoru, lepšie jazdné vlastnosti, inovatívny pohon e-Power a slušnú nálož technoligickej výbavy. Poďme sa naň podrobne pozrieť.
Vzhľad nového Qashqaiu sa radikálne zmenil. Predná časť adoptovala zväčšenú masku chladiča Nissan V-Motion. Dopĺňajú ju štíhle Full LED svetlá s funkciou Matrix a denné svetlami inšpirovanými tvarom bumerangu. Nissan tvrdí, že tesné medzery medzi všetkými týmito detailmi vytvárajú prémiový a precízny dojem.
Z boku pôsobí nový Qashqai atletickejšie a dynamickejšie. Optické korenie mu dodávajú aj veľké kolesá (stáť môže až na 20-palcových diskoch!), ktorý sú vytiahnuté takmer von z blatníkov a optimálne vypĺňajú priestor v podbehoch. Nový Qashqai bude k dispozícii v 11
farbách karosérie s piatimi dvojfarebnými kombináciami, ktoré vytvárajú 16 variácií z čoho. Je z čoho vyberať.
Poďme do interiéru novinky. Na prvých záberoch odhaľuje Qashqai kvalitné prevedené detaily a dôraz na prémiový pocit. Značka tvrdí, že materiály vytvárajú príjemnú a luxusnú kabínu. Nové sú prepracované sedadlá s kožou Nappa, ktorých výroba trvá až 25 dní a vyšívanie nového 3D diamantového dizajnu viac ako 60 minút na každom sedadle. Dotyk luxusu dodáva masážna funkcia sedadiel s tromi programovateľnými režimami vo verziách s najvyššou výbavou pre obe predné sedadlá. Nechýba tiež náladové ambientné osvetlenie. Na fotkách však vidíme vrcholné prevedenie interiéru. Kvalita a prémiovosť sa však má prejaviť aj v slabšie vybavených verziách.
Nový Qashqai 2021 ponúka infotainment systém s portfóliom prepojených služieb vrátane jednoduchého pripojenia smartfónu, Wi-Fi vo vozidle až pre sedem zariadení a špecializovaná aplikácia NissanConnect Services na riadenie a monitorovanie vozidla prostredníctvom smartfónu. Väčšia 9-palcová obrazovka NissanConnect s vyšším rozlíšením je digitálnou bránou k navigácii, zábave a nastaveniam vozidla a je kompatibilná so systémami Android Auto a s bezdrôtovou technológiou Apple CarPlay.
Prečítajte si tiež:
Nový Nissan Note 2021 so špecifickým pohonom už v Japonsku predávajú
Plne digitálny 12,3-palcový TFT displej s vysokým rozlíšením, ponúka výber konfigurovateľných usporiadaní na zobrazenie navigácie, zábavy, informácií o premávke alebo vozidle, a to všetko pomocou nového dotykového prepínača na volante. 10,8-palcový head-up displej poskytuje najväčšiu uhlopriečku v segmente. Kľúčové informácie ako navigácia, asistencia vodiča a informácie o ceste premieta na čelné sklo v zornom poli vodiča.
Priestor pre kolená pasažierov na zadných sedadlách narástol o 28mm na hodnotu 608mm, rovnako narástol priestor v oblasti ramien medzi vodičom a spolujazdcom. Priestor nad hlavou narástol o 15mm vďaka nárastu vonkajších rozmerov. Batožinový priestor disponuje sa zväčšil "o viac ako 50 litrov". Konkrétne číslo Nissan nezverejnil, očakávame však základný objem na úrovni minimálne 451 l.
Nová aliančná platforma CMF-C
Nový Qashqai stojí na základoch novej aliančnej platformy CMF-C. Rázvor kolies sa zväčšil o + 20 mm a celková dĺžka o +35 mm. Výška (+ 25 mm) a šírka sa zväčšili o + 32 mm, pre širší postoj a dostatok priestoru pre posádku. Pokiaľ ide o konštrukciu, karoséria využíva ľahšie materiály a pokročilé techniky lisovania a zvárania na zvýšenie pevnosti, ale aj zníženie hmotnosti. Prvýkrát sú teraz dvere batožinového priestoru Qashqaiu vyrobené z kompozitného materiálu, ktorý ušetrí 2,6 kg hmotnosti. Podiel využitia špeciálnej ocele UHSS (Ultra High Strength Steel) v konštrukcii sa zvýšil o 50%. Materiál UHSS zaisťuje najvyššiu možnú pevnosť v ťahu v konštrukcii karosérie tam, kde je to potrebné, napríklad ako súčasť konštrukcie deformačných zón - ale bez výrazného vplyvu na hmotnosť. Materiály s vyššou pevnosťou v ťahu tradične spôsobujú problémy pri zváraní alebo spájaní s inými časťami konštrukcie. Pri karosérii modelu Qashqai bolo použité štrukturálne lepenie na vytvorenie vysoko pevného spojenia v miestach spojov medzi A,B a C stĺpikom a strechou/ podlahou. Predné a zadné dvere, predné blatníky a kapota sú teraz vyrobené z hliníkovej zliatiny, ktorá ponúka zníženie hmotnosti spolu až o 21 kg oproti karosérii súčasného modelu.
Výhodou novej platformy je vďaka pokrokovým výrobným technikám zníženie hmotnosti karosérie až o 60 kg a zvýšenie torznej tuhosti až o 41% v porovnaní s pôvodným modelom. Tuhší skelet priaznivo pôsobí na kultivovanosť, jazdný komfort, jazdné vlastnosti a vyššiu bezpečnosť.
Nový Qashqai má vpredu modifikované zavesenie typu MacPherson. Pre verzie s pohonom prednej nápravy s rozmerom kolies do 19” (vrátane) je vzadu použitá jednoduchá vlečná náprava. Verzie s pohonom oboch náprav a verzie s rozmerom kolies 20” budú mať vzadu nezávislé viacprvkové zavesenie multi-link. V prípade jednoduchej zadnej nápravy konštruktéri zapracovali na lepšom tlmení nárazov potlačení hluku od vozovky.
Pod kapotou mild- a full-hybrid
Nový Nissan Qashqai bude k dispozícii nielen s benzínovým motorom 1,3 DIG-T vybaveným technológiou jednoduchého 12V mild hybridného systému, ale pre Európu predstavuje aj hybrid e-POWER. Značka tvrdí, že z variantov s pohonom 2WD a 4WD, šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo novou prevodovkou Xtronic CVT a pohonom čisto elektrického motora technológie e-POWER ponúka mozňostí, z ktorých by si mal vybrať každý.
Benzínový motor 1.3 DIG-T 12V ALiS mild-hybrid
Mild hybridný 12V ALiS (Advanced Lithium-ion battery System) systém bude cenovo dostupnejšou hybridnou technológiou, ktorá poskytuje zvýšenie krútiaceho momentu, predĺžené vypnutie motora pri voľnobehu, rýchle opätovné naštartovanie a režim plachtenia do zastavenia [ iba CVT], so zlepšením úspory paliva i emisiami CO2 (-4 g / km).
Mild hybridný systém ALiS pridáva k celkovej hmotnosti vozidla iba 22 kg. Pri spomaľovaní sa energia získava rekuperáciou a ukladá sa do lítium-iónovej batérie. Táto energia je potom využívaná v režime Start-Stop, v režime plachtenia do zastavenia (iba verzia CVT) a na zvýšenie krútiaceho momentu benzínového motora. V režime plachtenia do zastavenia, pri rýchlostiach nižších ako 18 km / h a pri "aktívnom brzdení", sa motor vypne a akumulovaná energia sa použije na napájanie elektrických zariadení vozidla. To umožňuje predĺženie zastavenia motora a zníženie spotreby paliva.
Pri zrýchľovaní (medzi 20 km / h a 110 km / h) energia v lítium-iónovej batérii dodáva motoru dodatočný krútiaci moment +6 Nm po dobu až 20 sekúnd. To pomáha znižovať zaťaženie benzínového motora a zlepšuje spotrebu paliva. Mild Hybridný systém ALiS spolupracuje s osvedčeným aliančným motorom 1.3 DIG-T (nájdete ho v Renaultoch, Daciach aj Mercedese-Benz), ktorý mal premiéru v modeli Qashqai v roku 2018. Motor vylepšili o 50 novo navrhnutých komponentov a spĺňa emisnú normu Euro6-d Full.
Turbodúchadlo je teraz vybavené elektricky ovládanou prepúšťacou klapkou pre rýchlejšiu odozvu, nové trysky vylepšuje centrálny vstrekovač, zníženie trenie zlepšuje emisie CO2 a filter pevných častíc obsahuje nový substrát a katalyzátor.
Benzínový motor 1.3 DIG-T 12V ALiS bude ponúkaný v dvoch výkonových verziách 103 kW a 116 kW. Spolupracovať bude buď so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, alebo novou prevodovkou Xtronic CVT (iba 116 kW verzia). Prevodovka Xtronic CVT novej generácie ponúka lepšiu spotrebu paliva a pocit zrýchlenia vďaka vylepšeniam vrátane systému dvoch olejových čerpadiel s elektrickým pohonom.
Pohon predných kolies je k dispozícii pri verziách s výkonom 103 kW aj 116 kW, zatiaľ čo pohon všetkých kolies bude k dispozícii len pri modeloch s prevodovkou CVT s výkonom 116 kW. Nový riadiaci systém pohonu všetkých kolies a volič jazdných režimov sú intuitívnejšie a inteligentnejšie a prispôsobujú sa vonkajším podmienkam pomocou piatich jazdných režimov - Standard, ECO, Šport, Snow a Off-Road. V prípade preklzu kolesa sa reakčná doba systému pohonu všetkých kolies znížila päťkrát na približne 0,2 sekundy.
Motor e-POWER
Systém e-POWER sa skladá z trakčnej batérie a pohonnej jednotky integrovanej s 1.5 l benzínovým motorom vybaveným variabilným kompresným pomerom s výkonom 115 kW, generátorom elektrickej energie, meničom napätia a elektromotorom s výkonom 140 kW podobnej veľkosti a výkonu, aký sa nachádza v elektromobiloch Nissan. Značka tvrdí, že e-Power kombinuje príjemné a plynulé lineárne zrýchlenie charakteristické pre elektromobil, ale bez potreby nabíjania.
e-POWER nie je klasický full-hybrid ako napr. hybridy Toyoty. Čiastočne sa podobá hybridu Hondy. Benzínový motor slúži iba na výrobu elektrickej energie, zatiaľ čo kolesá sú výlučne poháňané elektromotorom. To znamená, že spaľovací motor môže vždy bežať v optimálnych otáčkach a zaťažení, čo vedie k lepšej spotrebe paliva a nižším emisiám CO2 v porovnaní s tradičným typom pohonu.
Vďaka čisto elektrickému pohonu nedochádza pri akcelerácii k oneskoreniu ako pri tradičnom spaľovacom motore alebo hybridnom pohone. Pocitovo má Qashqai s e-POWER motorizáciou jazdiť ako elektromobil. Vo verziách e-POWER sú k dispozícii tri jazdné režimy: Standard, Sport a Eco. V režime Standard dosahuje výborné zrýchlenie a rekuperácia je nastavená tak, aby simulovala brzdenie motorom bežného benzínového vozidla. Režime Sport zlepšuje reakciu na pedál akcelerátora a redukuje vypínanie benzínového motora, najmä pri dynamickej jazde. Režim Eco maximalizuje úsporu paliva optimalizáciou riadenia batérie a umožnením vodičovi zvoliť si pre ekonomickú jazdu po diaľnici model dojazdu. Vo všetkých režimoch je možné zvoliť prídavný režim B. Zvyšuje sa tým účinnosť rekuperácie energie.
Prečítajte si tiež:
TEST Nissan Juke 1.0 DIG-T: Fantastický podvozok, litrové srdce
Systém má pracovať veľmi ticho, podobne ako elektromobil, a je vyladený na najnižšiu úroveň hluku pri akcelerácii vďaka prepojeniu medzi otáčkami motora a rýchlosťou jazdy. Vodiči môžu monitorovať tok energie systému e-POWER na 12 ”TFT displeji a zároveň a kontrolovať stav systému.
Technológie a asistenčné systémy
Systém čiastočne autonómnej jazdy ProPilot vylepšili. Kombinuje funkcie adaptívneho tempomatu s funkciou stop & go a udržiavanie v jazdnom pruhu. Novinkou je prepojenie s dátami z navigácie a so systémom sledovania mŕtveho uhla. Vďaka tomu sa nový Qashqai vie prispôsobiť rýchlostnému limitu, sám pribrzdí pred zákrutou alebo zabráni zmene pruhu, ak sa v ňom nachádza iné vozidlo.