Honda 06 2020 1140x86 jazz
Thumb lexus gx Thumb lexus gx 1 Thumb lexus gx 2 Thumb lexus gx 3 Thumb lexus gx 4 Thumb lexus gx 5 Vw 06 2020 1024x597 t cross Thumb lexus gx 7 Thumb 2017 landcruiser stat 06  small

Nový Lexus GX: Luxusný offroad mieri do východnej Európy

Minulý rok debutoval v USA, teraz prichádza na európske trhy. V časoch popularity SUV-čiek, založených na samonosnej konštrukcii,  je takéto luxusné terénne vozidlo skutočnou raritou. Aké zmeny urobili Japonci na novom aute?

Luxusný a zároveň odolný offroad dostal novú mriežku chladiča v charakteristickom tvare vretena a ostrejšie tvary LED svetlometov. Vďaka týmto zmenám auto viac zapadá do aktuálnej dizajnovej stratégie značky Lexus. Aktualizovaný bol aj zoznam dostupných lakov, ktorý v súčasnosti zahŕňa farby Sonic Titanium, White Pearl, Mercury Grey, Black, Starlight Black, Garnet Red, Fire Agate a Deep Blue.

Odporúčame:

Nový Lexus IS 2021 oficiálne: Motory preberá, hybridy chýbajú

Dizajnéri sa pohrali tiež s interiérom 7-miestneho auta.  Novinkou je voliteľný dekor Dark Rose s červeným čalúnením na sedadlách a opierkach na ruky. Táto konfigurácia pribudla k už dostupným farebným vyhotoveniam interiéru Black, Sepia a Ecru. Nová je drevená povrchová úprava Grey Sapele spolu s hliníkovými detailami. Prepracovaný bol aj trojramenný volant  a cestujúci na zadných sedadlách dostali dva ďalšie porty USB. 

Jazda v teréne mu chutí

Nový Lexus GX 460 je plnokrvné terénne auto na podvozkovom ráme, vybavené pohonom 4x4. Najnovšia verzia modelu využíva množstvo systémov, ktoré uľahčujú jazdu v teréne. Jedným z nich je Multi-Terrain Select, ktorý umožňuje zvoliť jazdné režimy v teréne a reguluje nastavenie riadiacej elektroniky podľa zvoleného programu pre jednotlivé povrchy. Vozidlo má automatický systém pre jazdu v teréne Crawl Control, ktorý v náročných podmienkach automaticky akceleruje a brzdí a umožňuje vodičovi sústrediť sa výlučne na riadenie, pomáha  prekonávať kopce a vyhýbať sa prekážkam. 

Najnovší  Lexus GX je vybavený aj systémom Multi-Terrain Monitor a Panoramic View Monitor, ktoré sú založené na externých kamerách. Kamerový systém Multi-Terrain Monitor ukazuje priestor pred, za a po stranách vozidla, a tak uľahčuje manévrovanie v náročnom teréne.  Druhý umožňuje panoramatické zobrazovanie okolia vozidla a uľahčuje parkovanie. Lexus vybavil auto aj dodatočným systémom čistenia vzduchu  -  Cabin Clean Air Filter zachytáva peľ a chráni cestujúcich náchylných na alergie. Keď systém počas jazdy v meste zistí, že vzduch je silne znečistený, napríklad oxidmi dusíka, automaticky prepne klimatizačný okruh na interný. Okrem toho je schopný regulovať cirkuláciu vzduchu, aby zabezpečil v lete čo najlepšie chladenie a v zime zabránil roseniu okien.  

Prečítajte si tiež:

Najmenej spoľahlivé a najspoľahlivejšie autá podľa britských STK

Silák – utiahne tri tony

Pod kapotou vynoveného Lexusu GX 460 ostal osvedčený motor V8 s objemom 4,6 l. Motor s atmosférickým nasávaním má výkon 221 kW (300 k) a krútiaci moment 438 Nm a poháňa všetky kolesá cez šesťstupňovú automatickú prevodovku. Krútiaci moment rozdeľuje medzi prednú a zadnú nápravu stredový  diferenciál Torsen. Vďaka týmto parametrom utiahne príves s hmotnosťou takmer 3 tony.

Odporúčame:

Toyota Hilux prešla modernizáciou. Dostala silnejší motor

Nový Lexus GX bude k dispozícii na východe Európy – v Rusku, Kazachstane, na Kaukaze a na Ukrajine. Na ruskom trhu sa jeho cena začína od  4 758 000 rubľov, čo je približne 61 700 eur.

Na Slovensku toto auto v ponuke síce nie je, ale v showroomoch japonskej značky je k dispozícii jeho bratranec  - vlajkové SUV Lexusu, model RX, ktoré je k dispozícii v 5 miestnej alebo 7 miestnej verzii. Ak však niekto potrebuje skutočné terénne vozidlo, tak legenda Toyota Land Crusier určite nesklame.