Najmenej spoľahlivé a najspoľahlivejšie autá podľa britských STK
Rebríčky spoľahlivosti a odolnosti sú populárnou témou. Aj keď mnoho z nich hodnotí modely na základe odlišných kritérií, spoločné majú jedno. Ukazujú najmenej problémové autá a na chvoste zasa tie, ktoré môžu svojim majiteľom spôsobiť vrásky. Jedným z nich je aj štatistika britských MOT, teda obdoba našich STK alebo nemeckých TÜV. Toto je ich rebríček najspoľahlivejších a najmenej spoľahlivých áut a značiek.
O každoročnom TÜV Reporte ste azda počuli. Ide o uznávaný rebríček spoľahlivosti áut, tvorený na základe údajov z nemeckých staníc technickej kontroly. Pozor! Napovedá o výskyte závad, ktoré bránia úspešnému zvládnutiu kontroly, nie o finančnej náročnosti. Keď bude napr. taká Dacia Logan, ktorá okupuje spodné miesta rebríčka potrebovať servis, určite bude lacnejší a dostupnejší ako pre Porsche 911, ktoré patrí medzi najlepších.
Odporúčame:
Najspoľahlivejšie a najmenej spoľahlivé autá podľa TÜV Report 2020
Na to a taktiež na odlišný kilometrový nájazd treba pri čítaní výsledkov brať ohľad, nejde o univerzálny kľúč k najlepšej a najhoršej spoľahlivosti, no čo-to nám napovedať vie. Podobne ako TÜV Report, aj MOT Report britských staníc technickej kontroly zverejnil autá a automobilové značky, ktoré majú najväčšie a najmenšie problémy prejsť pravidelnou kontrolou technického stavu. Do úvahy pritom bral vozidlá staré 3 - 5 rokov.
Zo značiek vychádza ako víťaz Lexus. Ten zbiera body za spoľahlivosť v mnohých rebríčkoch.
Podobne ako v TÜV Report, aj MOT hlása za najspoľahlivejšie japonské a nemecké značky. Konkrétne Lexus, Honda a Porsche. Majú najvyššiu úspešnosť zvládnutých kontrol od 93,1 - 95,4 %. Dobre si viedli aj Mini a Suzuki, ktoré patria do pätice najlepších značiek podľa MOT. Dobre by si viedlo aj Subaru (bolo by štvrté), no štatistika požaduje pre objektivitu aspoň 10 000 exemplárov pre zaradenie do rebríčka. Naopak, na chvoste sú francúzske značky Renault, Citroën a rumunsko - francúzska Dacia. Ich percentuálna úspešnosť na technických kontrolách sa pohybuje v rozmedzí 82,7 - 85,8 %. Päticu najhorších značiek uzatvára Opel a Volvo.
Honda Jazz prechádza britskými kontrolami technického stavu najľahšie
Pri pohľade na konkrétne modely tvorí päticu najspoľahlivejších zástupcov Honda Jazz, Honda CR-V, Toyota Prius, Mercedes-Benz GLA a Toyota RAV4. Najmenej spoľahlivou päticou je Opel Insignia, Volvo V40, Renault Clio, Citroën DS3 a Renault Mégane, pričom posledný menovaný je zároveň autom s najhorším štatistickým výsledkom podľa MOT.
Najhoršie dopadol Renault, a konkrétne Renault Mégane.
Na druhej stránke článku si pozrite výsledky najspoľahlivejších a najmenej spoľahlivých zástupcov v prehľadných tabuľkách.