Nové Audi A7 Sportback vyzerá športovejšie, má však "nepravé" quattro
Novinka preberá veľa dizajnových a technologických prvkov od vlajkovej lode Audi A8. V predaji sa objaví na budúci rok.
Veľké Gran turismo z Ingolstadtu prichádza v novej generácii. Päťdverový liftback zostal verný veľkolepej oblej streche, ktorá plynulo nadväzuje na zadné stĺpiky. Spojler starajúci sa o prítlak zadnej nápravy pri vyšších rýchlostiach nevidno. Je totiž zapustený do karosérie a vysúva sa elektricky iba vtedy, keď treba.
Novinka meria na dĺžku 4969 mm, na šírku 1908 mm, na výšku 1422 mm a rázvor osí kolies dosahuje 2926 mm. Rozmery sa medzigeneračne zmenili naozaj iba minimálne. Objem batožinového priestoru 535 až 1390 litrov je dokonca úplne zhodný s predchodcom.
Dizajnové zmeny nachádzame najmä v prednej a zadnej časti auta. Obe sú inšpirované vlajkovou loďou Audi A8. Vpredu okrem širokej masky chladiča vidíme aj príplatkové Martix LED HD svetlomety, doplnené o laser slúžiaci diaľkovým svetlám. Aj vzadu dominuje svetelná technika. Dizajnéri nápadne prepojili obe koncové svetlá do jedného celku.
Kabína je buď päťmiestna, alebo má usporiadanie 2+2. S vyšším komfortom sedenia môžu rátať najmä zadní pasažieri. Interiér je totiž dlhší a zadné sedadlá teraz lepšie podopierajú stehná.
Ani palubná doska nezaprie inšpiráciu limuzínou Audi A8. Zásadný je ústup konštruktérov od multifunkčného ovládača MMI, ktorý nahrádzajú dva veľké dotykové displeje na stredovej konzole.
Po novom nestačí, aby ste sa displeja iba dotkli. Pre potvrdenie treba na konkrétnu ikonku vyvinúť tlak, akoby šlo i klasické tlačidlo. Po stlačení pocítite mechanickú odozvu - displej sa v danom momente jemne pohne, čo má na svedomí elektromagnet. Používanie dotykového displeja tak vyžaduje o čosi menej pozornosti, hoci stále platí, že „po slepiačky“ sa na ňom orientovať nedá, keďže ide o veľkú hladkú plochu.
Karoséria je multimateriálová, keď okrem hliníka, obsahuje aj prvky z uhlíkových vlákien, horčíka a z tepelne tvárnenej ocele.
Audi prináša vylepšené riadenie s variabilným prevodovým pomerom. Strmosť sa mení v závislosti od aktuálnej rýchlosti jazdy (prevodový pomer riadenia sa pohybuje od 9,5:1 do 16,5:1). K lepšiemu stáčaniu bezmála päťmetrového auta prispieva aj funkcia natáčania zadných kolies, najviac v uhle päť stupňov. Vo finále sa so Sportbackom ľahšie manévruje. Priemer otočenia klesol o 1,1 metra.
Šofér si môže vybrať až z piatich typov podvozka - základný s nenastaviteľnými tlmičmi a vinutými pružinami, športový so svetlou výškou zmenšenou o 10 mm, treťou možnosťou sú adaptívne tlmiče a vrchol predstavuje pneumatické pruženie s automatickým udržiavaním svetlej výšky.
Nemci na úvod avizujú iba jediný motor. Za označením 55 TFSI sa ukrýva prepĺňaný benzínový šesťvalec 3,0 TFSI (250 kW/340 k). A-sedmička v kombinácii so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou S tronic a pohonom 4x4 akceleruje z pokoja na 100 km/h za 5,3 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 250 km/h.
Šesťvalec nie je pod kapotou sám, asistuje mu elektromotor - takzvaný motorgenerátor. Elektromotor síce sám nepotiahne auto, dokáže však účinne rekuperovať kinetickú energiu (výkon až 12 kW) a zároveň pomáha prepracovanému systému štart/stop.
Vždy keď rýchlosť jazdy klesne pod 22 km/h a elektronika usúdi, že vozidlo zastavuje, motor v predstihu vypne. Poháňacia jednotka stíchne aj pri jazde rýchlosťou od 55 až do 160 km/h. Stačí, ak máte navolený ekonomický jazdný režim a zložíte nohu z plynového pedála.
Aby motorgenerátor vládal v momente naštartovať spaľovací agregát, dostal samostatný elektrický okruh s napätím 48V a malý lítiovo-iónový akumulátor. Podľa výrobcu by elektrifikácia spaľovacieho motora mala v priemere znížiť spotrebu paliva o 0,7 litra na 100 kilometrov.
Ďalšie decilitre šetrí pohon všetkých štyroch kolies quattro Ultra. Ak to umožňujú podmienky, motor roztáča iba predné kolesá. Medzinápravový diferenciál totiž nahradila elektrohydraulicky ovládaná medzinápravová spojka. Je umiestnená netradične vpredu, hneď za prevodovkou. Spojka môže byť aj úplne rozpojená, takže poháňané sú iba predné kolesá.
Vtedy sa k slovu dostáva elektromechanická zubová spojka, ktorá je súčasťou zadného diferenciálu. Jej úlohou je odpojiť kardan a niektoré ďalšie pohyblivé časti. Ak elektronika rozhodne, že autu stačí pohon predných kolies, prestane rotovať kardan i časť zadného diferenciálu. Rotuje iba súkolesie na koncoch poloosí. Menej pohyblivých častí znamená menšie straty spôsobené trením a menšiu námahu motora, ktorý tak môže pracovať s nižšou spotrebou.
Konkrétne, Audi A7 Sportback 55 TFSI si údajne v priemere vystačí so 6,8 litrami benzínu na sto kilometrov. Zaujímavé je, že aj k "ekologickému" quattru Ultra si zákazník môže objednať športový zadný diferenciál.
Ďalšie benzínové a naftové motory doplnia ponuku neskôr. Napokon, predaj Audi A7 Sportback v Nemecku odštartuje až vo februári budúceho roka. Cena šesťvalcovej verzie pre domáci trh je stanovená na 67 800 eur. Slovenskú cenu zatiaľ nepoznáme.