Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Nová Škoda Octavia Scout naživo. Ešte univerzálnejšia ako predtým
Nová generácia Octavie ponúka doteraz najpestrejšie modelové portfólio v histórii značky. Aj keď "klasickú" Octaviu štvrtej generácie už poznáme a aj sme ju otestovali, na obľúbené deriváty Scout a RS sme sa boli pozrieť až teraz, priamo v srdci českej značky, Mladej Boleslavi.
Po dlhej dobe opäť reálna, medzinárodná prezentácia pôsobila po mnohých online premiérach kvôli pandémii koronavírusu ako svieži vánok. A nešlo len o to. Škoda pripravila workshop na tému novej Octavie, a hlavne dvoch najnovších derivátov Scout a RS. Zviesť sme sa mohli zatiaľ len na štandardných verziách Octavie, no poznáme viac technických detailov a rozdielov jednotlivých verzií. Octavii RS sa budem venovať v samostatnom článku, dnes je čas na chalupársky Scout.
Octavia je pre Škodu snáď najdôležitejším modelom a preto si na štvrtej generácii dali patrične záležať. Dobrodružne ladený Scout s karosériou kombi je tu s nami už od roku 2007, kedy Škoda ukázala prvého "lesníka", postaveného na báze druhej generácie Octavie.
Škoda Octavia Scout s vlastným štýlom
Scout s oplastovanou karosériou a mnohými ďalšími zmenami je ešte univerzálnejší než predtým. Dizajnové zmeny sú viditeľné na prvý pohľad. Robustné plastové lemy s modifikovanými nárazníkmi, plaketky Scout, špecifické disky kolies alebo charakteristické zmeny interiéru dotvárajú celkový robustnejší vzhľad Scoutu. Musím priznať, že oproti konzervatívne ladenom štandardnom kombi vyzerá Scout podstatne zaujímavejšie. Pre mňa je po mimoriadne podarenej "Erese" druhým najatraktívnejším modelom v ponuke Octavie. Nasleduje elegantný štandardný liftback a na záver trochu nudné bežné kombi.
Prečítajte si tiež:
Škoda novinky 2021: Infotainment, volant, motory a Fabia s DSG
V interiéri nájdeme povinné logá Scout, no hlavne čalúnenie sedadiel s priedušnou látkou ThermoFlux alebo drevenú dekoračnú lištu palubnej dosky. Fanúšikom dreva v interiéri nie som, no toto je tak dobre prevedené a uveriteľné, že by som ho nakoniec chcel. V štandarde ponúka Scout 10-palcovú verziu nového infotainmentu Columbus a premiéru má tiež kvalitne prevedený head-up displej s premietaním priamo na čelné sklo. Octavia si ako taká "požičiava" mnoho výbavových prvkov z vyššej triede, čo je len a len chvályhodné.
Vás však bude primárne zaujímať technická stránka veci. Aj tu sa veľa zmenilo. Nová Škoda Octavia Scout má samostatne vyladený podvozok práve pre potreby jazdy aj mimo spevnených ciest a zároveň o 15 mm vyššiu svetlú výšku na konečných 157 mm, čo je však menej ako predchádzajúce generácie Scoutu. Štandardne montovaný paket pre zlé cesty tiež chráni motor, prevodovku a podvozok robustným krytovaním. Priemer kolies však ostáva rovnaký, zvýšenie svetlosti tak majú na starosti komponenty zavesenia, a nie väčšie kolesá. Štandardne jazdí Scout na 18-palcových diskoch, za príplatok viete mať krásne 19-palcové kolesá Manaslu.
Na úvod som spomínal, že Scout je teraz ešte univerzálnejší než predtým. Po prvýkrát totiž ponúka okrem pohonu 4x4 aj pohon predných kolies (v závislosti od trhu). Ja viem, ja viem... k oplastovaným verziám pohon všetkých kolies patrí a mal by byť samozrejmosťou. No spomeňte si na množstvo crossoverov a SUV, ktoré ho vôbec neponúkajú. Zároveň Škode pribudli dvaja noví konkurenti, ktorí jazdia len s pohonom prednej nápravy - Ford Focus Active a Toyota Corolla Trek. Pri Scoute tak majú zákazníci na výber. Ten, kto chce využiť vyššiu svetlú výšku a schopnosti mimo ciest naplno si vyberie pohon 4x4. No a ostatní zákazníci, ktorým imponuje vzhľad a stačí im len vyššia svetlá výška majú na výber verziu s pohonom prednej nápravy. Pre zaujímavosť, predokolková verzia sa napr. na českom trhu nebude vôbec predávať. Česi totiž vyžadujú od Scoutu vyslovene pohon 4x4.
Vylepšená štvorkolka
Pohon všetkých kolies je vylepšenou, už 6. generáciou systému, ktorý ste donedávna mohli poznať pod menom Haldex. Kompaktnejšie riešenie elektronicky riadenej medzinápravovej spojky s integrovanou riadiacou jednotkou šetrí 0,8 kg. Systém používa olej s nižšou viskozitou a vylepšené vnútorné mazanie. Zároveň Škoda tvrdí, že aj vďaka vylepšenému tepelnému manažmentu ponúkne nový systém tiež vyššiu životnosť ako v minulosti a pri nižšej spotrebe paliva. Pohon reaguje na zmeny jazdných režimov, v režime Eco a jazdnej situácii, kedy 4x4 nie je potrebné, vie systém úplne odpojiť elektromotor poháňajúci olejové čerpadlo.
Pod kapotou Scoutu budú silnejšie motory z ponuky Octavie a v prípade pohonu 4x4 len v kombinácii so 7-stupňovou automatickou prevodovkou DSG. Škoda zatiaľ komunikuje najnovšie turbodiesele 2.0 TDI Evo vo výkonových verziách 110 kW (150 k) a 147 kW (200 k). Benzínové hlavy poteší 2.0 TSI Evo s výkonom 140 kW (190 k). V závislosti na trhu bude pre Scout s pohonom predných kolies k dispozícii aj podladené 2.0 TDI Evo s výkonom 85 kW (115 k) so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. Benzínový motor 1,5 TSI 110 kW (150 k) pre predokolku príde so 6-stupňovým manuálom alebo 7-stupňovým DSG ako mild-hybrid. Technické údaje si pozrite na nasledujúcej tabuľke.
Novinkou je tiež 10. centrálny airbag, ktorý v prípade nehody bráni kontaktu vodiča a spolujazdca. Pre Octaviu Scout a RS bude 10. airbag štandardnou výbavou, v opcii ho dostanú aj ostatné modely Octavie. Praktický interiér s dostatočnou priestorovú ponukou je samozrejmosť, ako aj štedrý objem batožinového priestoru 640 l. Po sklopení zadných sedadiel dostanete dokonca 1700 litrov.
Nová Škoda Octavia Scout zanechala po prvej statickej prezentácii pozitívne dojmy. Ponúka vyššiu mieru univerzálnosti ako bežné kombi, trochu viac korenia a zároveň veľmi atraktívny vonkajší a vnútorný kabát. Priechodnosť terénom zabezpečí okrem vyššej svetlej výške aj pohon 4x4. Scout má našliapnuté byť ešte úspešnejším ako doteraz. Jeho popularita totiž s každou generáciou rástla a predaje sa zvyšovali.
Odporúčame: