Nová šéfka General Motors navštívila Opel
Šéfom najväčšieho amerického automobilového koncernu sa pred 2 týždňami prvý raz v histórii stala žena. Mary Barra pricestovala včera 27. januára 2014 na svoju prvú zahraničnú služobnú cestu do automobilky Opel.
Jasne tým dala najavo akú dôležitosť pripisuje nemeckej automobilke v americkom koncerne. Opel je totiž v skupine General Motors druhou najväčšou značkou.
V Russelsheime pri Frankfurte nad Mohanom sa stretla so zamestnancami hlavného výrobného závodu automobilky (pracuje v ňom 3.300 ľudí), prezrela si jeho montážne linky (vyrábajú na nich mnohými cenami ovenčené modely Astra a Insignia) a navštívila aj Medzinárodné technické vývojové centrum ITDC. Je to druhé najväčšie zariadenie GM svojho druhu na svete, v ktorom vyše 6.000 inžinierov, technikov a dizajnérov vyvíja nové technológie pre budúce modely. Sprevádzal ju nový prezident koncernu Dan Ammann. General Motors nominoval tohto 41-manažéra za nového predsedu dozornej rady Opel, ktorým je teraz Steve Girski.
Šéfka GM podčiarkla, že do roku 2016 investuje koncern v Nemecku a iných európskych krajinách 4 mld €. Využijú ich na vývoj 23 nových modelov a 10 nových motorov. Mary Barra prítomných milo prekvapila prísľubom, že do portfólia automobilky Opel pribudne ďalší nový model, s ktorým tam doteraz nerátali. Z pochopiteľných príčin však o ňom nič neprezradila.
Pripomínam, že 65-ročný Dan Akerson 10. decembra 2013 oficiálne oznámil, že kvôli vážnemu ochoreniu manželky odíde do dôchodku o niekoľko mesiacov skôr než pôvodne plánoval. Tak ho 15. januára 2014 vo vedúcej funkcii vystriedala a predsedníčkou predstavenstva koncernu General Motors sa stala doterajšia viceprezidentka zodpovedná za celosvetový vývoj produktov 51-ročná Mary Barra. Nová šéfka mamutej spoločnosti dôkladne pozná jej silné aj slabé stránky. V detroitskom automobilovom koncerne pracuje už 33 rokov a pôsobí tiež v dozornej rade dcérskej automobilky Opel.
Akerson prevzal insolventný koncern General Motors pred 5 rokmi, keď vykazoval miliardové straty a vytiahol ho z ťažkej hospodárskej krízy. Vláda USA začiatkom decembra minulého roka s veľkou stratou predala posledné akcie koncernu GM, ktoré odvtedy vlastnila. Jednalo sa o posledných 31,1 miliónov akcií.
Vláda USA investovala do záchrany spoločnosti GM v hospodárskej kríze roku 2009 asi 50 mld USD, za ktoré získala 61% jej akcií. Koncom roku 2010 sa druhý najväčší automobilový koncern sveta vrátil na burzu cenných papierov a štát v ňom odvtedy svoj vlastnícky podiel pravidelne znižoval. Na záchrane koncernu GM sa podieľala aj Kanada, ktorá jeho akcie vlastní dodnes.