Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Na návšteve ostrova Pag/Novalja
Viacerí ste nás po poslednom chorvátskom príspevku z minulého roka žiadali, aby sme ešte raz podrobnejšie popísali maďarskú trasu, ktorá nám vyšla ako rýchlejšia v porovnaní s rakúskou. Zároveň ste sa pýtali na lokalitu, kde zvykneme nakrúcať naše videá. Dnes vám teda otvoríme okno do našej kuchyne a zavedieme vás na miesta, kde zvykneme nakrúcať nielen my, ale viaceré svetové automobilky.
Najprv niekoľko viet k maďarskej trase. Z Bratislavy vyrážame klasicky po diaľnici na Budapešť. Približne po 60 km tesne pred mestom Gyor je prvá dôležitá odbočka - zjazd na novú rýchlostnú cestu M85 na Csornu, ktorá neskôr plynulo prechádza do M86 vedúcej až po Szombathely. Na prejazd po novej rýchlostnej ceste potrebujete diaľničnú známku, ktorú si najlacnejšie a najpohodlnejšie zakúpite cez internet. Druhá, stále lacnejšia možnosť než na slovensko-maďarskej hranici je prvá maďarská diaľničná čerpacia stanica.
Po Gyor zvykne byť počas leta premávka na diaľnici hustejšia. Akonáhle však odbočíme na rýchlostnú cestu premávka sa preriedi a pokračujeme plynulo po takmer prázdnej dvojprúdovke. Za Szombathely rýchlostnú cestu vystrieda nová a rovnako pohodlná okreska so širokými krajnicami. Teda až na niekoľko menších úsekov so starým povrchom.
S odpočívadlami je to na tejto trase slabšie než cez Rakúsko. Ak nevyužijete prvú čerpačku hneď za Bratislavou, tak najbližšia pumpa priamo na trase je až pred Szombathely, čo je po niečo viac ako hodine cesty. Za Szombathely zvykneme pokračovať po ceste číslo 86 na Körmend a Rédics, tesne pred ktorým odbočujeme na Lenti, potom na Lovászi, za ktorým sa pripájame sa na diaľnicu z Ljubljany do Letenye. Podrobnú mapu nájdete na našom webe autozurnal. com v článku s nadpisom „Ktorá trasa do Chorvátska je rýchlejšia a lacnejšia“. Keďže v závere tejto trasy je niekoľko úsekov vedúcich cez les, kde môžete stretnúť v noci pri ceste lesnú zver, na cestu odporúčame sa vydať nadránom, kedy sa už zver sťahuje späť do lesa a sú aj cesty voľnejšie.
Na prechod cez hranicu využite starý Goričan
Po našej vlaňajšej video reportáži z porovnania rakúskej a maďarskej trasy ste ma viacerí upozornili, že na snímkach cez Google Street je z niektorých strán starý hraničný priechod Goričan označený len ako priechod pre nákladnú dopravu. Netreba sa však báť tam odbočiť aj s osobným autom. Bežne tam vybavujú aj osobáky a v hlavnej letnej sezóne tým ušetríte veľa času.
Prvá káva napovie
Z vlastnej skúsenosti zvyknem tvrdiť, že prvá káva za hranicou vždy napovie kam sa pohli ceny. Zatiaľ čo malé espresso stálo vlani 10 kun, teraz už stojí 11 kun. Preto očakávam, že aj s inými potravinami a službami to pôjde tento raz opäť mierne hore. Ceny v reštauráciách, ktoré sme počas našej cesty navštívili sa zatiaľ pohybovali na úrovni vlaňajška. Stále však ešte nie je hlavná sezóna. Dám vedieť potom na našom webe a sociálnych sieťach, keď sa hneď začiatkom prázdnin vrátim na to isté miesto.
ENC stále šetrí peniaze, ale čo s vybitou batériou?
Ceny palív sa pohybujú približne na úrovni ako u nás a diaľničné poplatky sa od minulého roka nezmenili. Stále je však možnosť na nich ušetriť. Vďaka elektronickému mýtnemu ENC.
Tento spôsob platenia mýtneho má viacero výhod. V prvom rade vždy získate takmer 21,74 % predplateného kreditu navyše. Nielen pri kúpe zariadenia, ale pri každom dobíjaní.
Za ďalšie, zariadenie nie je viazané na auto, ale registruje sa na osobu. Takže počas roka, alebo letnej sezóny ho vedia využiť viacerí vodiči. Rýchlejší prejazd mýtnou bránou je ale výhoda len ak nie je dopravný nápor. Vtedy sa brány ENC využívajú aj pre normálne platiacich motoristov.
Dobíjať kredit a kontrolovať stav konta viete na diaľku cez internet. Ďalšou možnosťou sú sms vouchre, ktoré dostanete na čerpačkách alebo pošte a často využívanou alternatívou je dobíjanie priamo na diaľničných platidlách. Vouchre sú na výber v troch hodnotách. Cez internet si môžete dobiť krabičku na akúkoľvek sumu a vždy vám systém pripočíta spomínaných 21,74% naviac.
A ešte otázka kde ENC zakúpiť a čo robiť keď sa vybije batéria. Z vlastnej skúsenosti na čerpačky rovno zabudnite. Pri ceste z Maďarska máte prvú možnosť na zakúpenie ENC na platidle Varaždin (výjazd z diaľnice Varaždin). V pracovnom čase samozrejme počas pracovných dní od 7 do 20 hod. Druhou alternatívou je diaľničná križovatka Lučko pri Zágrebe, ktorá je zároveň prvou pre tých, ktorí idú z Rakúska.
Keď sa batéria vybije, prístroj vám na týchto dvoch pracoviskách vymenia za nový - bezplatne. Kredit sa vám samozrejme prenesie. Predplatený kredit z minulého roka však viete využiť aj s vybitým zariadením. Na vjazde si zoberiete klasický lístok a na výjazde podáte pokladníkovi lístok aj so zariadením a on načítaním čiarového kódu zariadenia odpíše danú sumu z kreditu.
Pag-Novalja
Ostrov Pag mám veľmi rád, pretože je relatívne blízko a na chorvátske pomery ponúka veľmi pestrú scenériu. Od úplne vyprahnutej skalnatej, ale krásnej krajiny ako v Izraeli, až po zelené plochy uprostred ostrova.
Na ostrov sa viete dostať dvomi trasami. Prvá priama, ale so serpentínami v závere, ktoré vás privedú ku trajektu a ktoré nie každé dieťa dobre zvláda je dlhá 600 km a trvá približne 6 až 7 hodín. V ideálnom prípade samozrejme. Po pevnine je dlhá 700 km a trvá o hodinu dlhšie. Cenovo vychádzajú obe trasy jedna k jednej. V dopravne náročných termínoch koncom júla a počas prvých dvoch augustových týždňov odporúčame na cestu k moru využiť radšej trasu cez most, pretože na trajekt sa niekedy čaká aj dve hodiny. Aj napriek tomu, že vtedy kmitajú hore dolu neustále tri trajekty. Po ceste späť treba prísť ku trajektu s rezervou aby ste sa dostali hneď na prvý. Prípadne ideálne je sledovať stav dopravného náporu na trajekt cez web kamery aplikácie chorvátskeho autoklubu. Prístav na Pagu sa volá Žigljen, na pevnine Prizna.
Ceny a časy odjazdov trajektu nájdete na webe: https://www.putovnica.net/prijevoz/ trajekt-prizna-zigljen-pag- -jadrolinija
Krásne pláže pre rodiny s deťmi
Novalja je známa hlavne pre vychytenú pláž Zrče, kde sa počas celého leta konajú rôzne hudobné festivaly, za ktorými sem cestujú tisíce mladých ľudí z celej Európy. Na Zrče to jednoducho žije 24 hodín denne a rovnako to žije aj v apatmánových domoch na západnej časti Novajle, odkiaľ to majú mladí bližšie než z ostatných častí.
To ale neznamená, že Novalja a okolie nie je ideálna na dovolenku pre rodiny s malými deťmi. Priam by bola škoda si to myslieť, pretože v okolí do 15 km nájdete minimálne 10 nádherných pláží, z ktorých jedna je krajšia než druhá. Preto ak nenatrafíte na ubytovanie pri vode, nič sa nedeje. Ubytovanie treba hľadať v pokojnejšej, východnej časti Novalje alebo v Starej Novalji. Prípadne v zátoke oproti Novalji medzi dedinkami Caska a Metajna. Mladí sa väčšinou zdržiavajú len na Zrče, prípadne na mestskej pláži v Novalji. Ostatné pláže sú v pohode. Počas 10-dňového pobytu sa môžete každý deň vybrať na inú pláž. Väčšinou sú pieskové, alebo jemne kamienkové. Viaceré z nich sú dokonca prístupné priamo autom, pričom žiadna z nich nie je typická masovka. Teda závisí v akom období počas prázdnin, ale väčšinou sa vždy vmestíte. Plnší býva pravidelne august.
Zaparkujete, z kufra vysypete všetko vybavenie pre deti a keď máte kombík alebo van, vyklopením zadných dverí ešte urobíte prirodzený tieň pre dieťatko spiace v kočiari.
Pláž Pljanka
Najlepšie vybavená pláž pre malé deti je Pljanka v Starej Novalji. Pozvoľný vstup do vody, tým pádom vždy o niečo teplejšia voda než v iných častiach Novalje. Na pláži aj vstupe do vody je jemný piesok. K dispozícii máte hojdačky aj šmykľavku vo vode. V miestnom bare si rodičia môžu dať drink alebo kávičku a vidia pri tom stále na svoje deti a nechýbajú toalety. Za parkovanie sa ale platí. Hodina stojí 5 kuna a myslím, že maximálne za deň zaplatíte 20 kun.
Pláž Caska
Ďalšou príjemnou plážou je Caska s jemne kamenistým povrchom, ktorý postupne prechádza na niektorých miestach hrubozrnnejšieho piesku. Na Caske odporúčame využiť miestnu reštauráciu Žal, kde ponúkajú dobrý pomer kvality jedla za rozumnú cenu. Reštaurácia má tiež toalety, ktoré v podstate slúžia pre celú pláž, ale majitelia to tolerujú. Výhodou pláže Caska je prístup autom.
Pláž Ručica
Veľmi krásna je aj pláž Ručica pri dedinke Metajna. Prístup k nej je trochu komplikovanejší, z parkoviska musíte ísť chvíľu pešo, ale zase tá panoráma a výhľad ako v Izraeli stoja za to. Na tejto pláži toalety chýbajú, ale bufet tam je.
Z ďalších pekných pláží môžem ešte spomenúť pieskové Plat (prístupná autom) a Čistu plažu (platí sa parkovné), či okruhliakovú pláž s výhľadom na otvorené more Gajac.
Kemp Straško
Kemp Straško
ednou z možností ubytovania v Novalji je romantické prostredie mobilných domčekov v kempe Straško. Pre jeho vybavenosť ide o zariadenie so 4 hviezdičkami. Pokiaľ sa rozhodnete pre mobilný domček, vzdialenosť od mora je otázkou ceny. Za domčeky úplne v prvej línii sa samozrejme pripláca viac. Ceny sa pohybujú v závislosti od jednotlivých období. Preto presné ceny si treba pozrieť na webe. Mobilné domčeky sa pozostávajú väčšinou z dvoch spálni, každá má vlastné sociálne zariadenie a potom z obývacej miestnosti s kuchyňou. Nechýba klimatizácia, plné vybavenie čo sa riadu týka (asi najlepšie aké som doposiaľ v Chorvátsku zažil), sieťky na oknách aj dverách, všade čisto a veľmi útulne. Okolie domčekov skrášľujú kvetiny, každý domček má aj vlastnú terasu s lehátkami.
Pokiaľ by ste sa rozhodli pre stanovanie, kemp poteší perfektne riešenými parcelami, vždy príkladne čistými sociálnymi zariadeniami a ďalším vybavením. Kemp je ako malé mestečko. Nájdete tu reštaurácie, obchody, pekárne, bary, fitko, tenisové kurty, detské ihriská, detské bazény, nechýba večerný či animačný program, špeciálne plochy na venčenie psíkov, či dokonca malá Zoo. Kemp má svoj vlastný poriadkový režim. Autom sa dá ísť dnu len medzi 7 a 23 hod. Veľmi príjemné prostredie pre oddych s deťmi.
Boškinac
Boškinac
Praví gurmáni by pri návšteve Pagu, teda presnejšie Novalje, nemali určite vynechať večeru a pohár dobrého vína v malebnom hoteli Boškinac, ktorý je známy svojou exkluzívnou kuchyňou a vlastným vinárstvom. Boškinac je oáza pokoja približne 700 metrov od mora v kopci nad Novaljou, ktorý pôsobí dojmom, ako by bol vystrihnutý z Toskánska. Boškinac navštívil a vo svojej televíznej šou odporučil aj nedávno zosnulý známy americký cestovateľ a šéfkuchár Anthony Bourdain. Reštaurácia si zakladá na čerstvých surovinách a ostrovnej kuchyni. Zaujímavá je tým, že používa len vlastnú vypestovanú zeleninu a koreniny. Veľkým zážitkom je aj návšteva miestnej vínnej pivnice spojená s degustáciou vína z vlastnej produkcie vinárstva Boškinac. Víno robia podľa starej, tradičnej receptúry, pričom na jeho produkciu využívajú len hrozno dopestované na ostrove. Výborné sú nielen biele, ale aj červené vína. Ich červené Cuve zložené z Cabernet Sauvignonu a Merlotu je vraj aktuálne piate najlepšie červené víno v Chorvátsku. Medzičasom začali produkovať aj šumivé víno, vraj prvé na ostrove Pag vôbec. Určite odporúčame navštíviť. Kulinársky zážitok vás neminie.