Video
Každý týždeň pre vás pripravujeme známu motoristickú reláciu Motoring, ktorú vysiela televízia TA3.
Motoring: Renault Captur, Honda Civic 1.6 i-DTEC, Chevrolet Corvette a Alfa Romeo 4C
V dnešnom Motoringu uzatvárame predstavovanie noviniek zo ženevského autosalónu. Štartujeme malým mestským crossoverom Renault Captur.
Na slovenských cestách sme si vyskúšali nový malý naftový motor od Hondy 1.6 i-DTEC. Na jednom pódiu mala premiéru nová generácia superšportu Chevrolet Corvette kupé a Chevrolet Corvette Convertible a so Ženevou sa lúčime našou hviezdou autosalónu – nádhernou Alfou Romeo 4C.
Renault Captur je jednou z hviezd salóna
Na báze Clia vznikol podarený crossover. Pohon všetkých kolies síce nemá, boduje však praktickým interiérom.
Renault tvrdí, že sa mu podarilo zladiť dizajn a vysokú pozíciu sedenia, akú ponúkajú športovo- -úžitkové vozidlá (SUV), priestranný a variabilný interiér minivanov s jazdnými vlastnosťami malého hatchbacku. My po prvom kontakte s novinkou môžeme potvrdiť, že sa do nej veľmi pohodlne nastupuje – cez nízke prahy na vysoko umiestnené sedadlá. Priestorová ponuka vzadu však neohúri. Na kolená je miesta rovnako ako v Cliu, teda málo. Captur je lepší akurát v ponuke priestoru nad hlavou. Treba však dodať, že crossover vyzerá mohutnejšie než v skutočnosti je. V porovnaní s Cliom hatchback je totiž dlhší iba o 60 mm (4.120 mm) a rázvor majú oba modely rovnaký (2.589 mm). V interiéri konštruktéri v rámci úspory nákladov použili väčšinu prvkov z Clia, ale umiestnili ich do novej palubnej dosky s markantnou stredovou konzolou. Nechýba na nej (príplatkový) multimediálny systém R-Link.
Vodič má pred sebou členitý prístrojový panel, kombinujúci digitálny rýchlomer s analógovým otáčkomerom a palivomerom. Tmavé plasty osviežujú lesklé čierne plochy, imitácia kovu a farebné časti čalúnenia sedadiel. Veľké možnosti individualizácie Capturu dovolia nielen voliť s rôznych zliatinových diskov, farebných striech či nálepiek. V lepšie vybavených verziách (prípadne za príplatok) dostanete aj prostredníctvom zipsu odnímateľné poťahy sedadiel. Bude ich možné dokupovať a kombinovať podľa vlastného vkusu. Rodičia určite ocenia plastové kryty na zadnej strane predných operadiel. Blato po okopaní deťmi z nich vyčistíte ľahšie ako z textilného čalúnenia. Na zadnej strane operadiel sú aj istiace gumičky, ktoré podržia takto odložené malé predmety. Kabína poteší aj ďalšími odkladacími priestormi. Napríklad pred spolujazdcom je namiesto klasickej schránky akási zásuvka s objemom 11 litrov, kufor má dvojitú podlahu a zadné sedadlá sa dajú pozdĺžne posúvať v rozsahu 160 mm. Škoda len, že sedák nie je delený tak, ako operadlá, takže posúvať možno iba celú lavicu. V závislosti od jej polohy kapacita batožinového priestoru dosahuje 377 až 455 litrov.
Captur stojí na platforme s interným označením B a má výhradne pohon predných kolies. Priechodnosť v ľahšom teréne však dokáže zlepšiť niekoľko elektronických pomocníkov, vrátane uzávierky diferenciálu. Svetlá výška podvozka 200 mm i plastový kryt pod motorom sú na podobné výlety pripravené. Renault montuje do Capturu tri motory, všetky prepĺňané. Základom je trojvalec 0.9 TCe (66 kW/ 90 k), nad ním v hierarchii stojí štvorvalec 1.2 TCe (88 kW/120 k). Záujemcov o diesel uspokojí agregát 1.5 dCi (66 kW/90 k). Pre trojvalec a diesel je vyhradená päťstupňová manuálna prevodovka, silnejší benzínový štvorvalec sa bude dodávať výhradne so šesťstupňovým dvojspojkovým ústrojenstvom EDC. Rovnaký automat neskôr bude dostupný aj pre vznetový agregát.
Technické parametre Renault Captur |
|||
Motor | 0.9 TCe | 1.2 TCe EDC | 1.5 dCi |
Zdvihový objem [cm3] | 898 | 1198 | 1461 |
Výkon [kW/k] | 66/90 | 88/120 | 66/90 |
pri otáčkach [1/min] | 5250 | 4500 | 4000 |
Krútiaci moment [Nm] | 135 | 190 | 220 |
pri otáčkach [1/min] | 2500 | 2000 | 1750 |
Prevodovka | 5M | 6A | 5M |
Palivová spotreba [l/100 km] | 4,9 | 5,4 | 3,7 |
Emisie CO2 [g/km] | 113 | 120 | 95 |
Renault Scénic do nepohody
Renault naposledy aktualizoval svoje kompaktné vany približne pred rokom. Najnovší facelift priniesol prepracovanú masku chladiča s väčším logom, jemne upravený predný nárazník a vylepšený multifunkčný displej uprostred palubnej dosky. Päťmiestny Scénic a sedemmiestny Grand Scénic zároveň dostali nové prvky výbavy, ako multimediálny systém R-Link a tri nové, resp. modifikované agregáty.
Po technickej stránke výrobca avizuje o 15 percent úspornejší benzínový turbomotor 1.4 TCe (103 kW/ 140 k). V rámci omladzovacej kúry debutoval aj Scénic XMOD. Nástupca niekdajšieho Scénicu Cross vychádza z kratšieho päťmiestneho Scénicu a má oplastovanú karosériu, vďaka čomu evokuje populárne crossovery. Šedé a strieborné doplnky v kombinácii so žiarivými lakmi a 16-palcovými zliatinovými diskami kolies vyzerajú celkom atraktívne.
Pohon všetkých kolies podľa očakávania chýba, pribudla však funkcia Grip Xtend. Ide o nadstavbu stabilizačného systému, ktorá zahŕňa elektronickú uzávierku diferenciálu. Okrem nej má vodič k dispozícii upravenú trakčnú kontrolu a asistent pre zjazd z kopca. Grip Xtend ponúka tri jazdné režimy, ktoré sa ovládajú otočným voličom na stredovej konzole. Okrem toho má Scénic Xmod vyššiu svetlú výšku (výrobca ale nezverejnil, o koľko), plastový kryt pod motorom a pneumatiky typu M+S s vyšším profilom (215/60). Modernizovaný Scénic a Grand Scénic sa na slovensku objavia v apríli, Xmod ich bude nasledovať na prelome mája a júna.
Honda Civic 1.6 i-DTEC
Motor 1.6 i-DTEC je vraj o 46 kilogramov ľahší než jeho väčší súrodenec 2.2 i-DTEC. Celohliníkový agregát má pomerne tenké steny valcov – v najhrubšom mieste dosahujú len osem milimetrov.
Výrazného odľahčenia sa tiež dočkal kľukový hriadeľ a použité piesty sú údajne najľahšie, aké kedy boli vo vznetovom motore použité. Ďalší úbytok hmotnosti – konkrétne mínus sedem kilogramov – priniesla nová šesťstupňová manuálna prevodovka. Ďalším podstatným zámerom technikov bolo zredukovať nežiadúce straty tretím na minimum. Nový motor charakterizuje vŕtanie 76 mm, zdvih 88 mm a štvorventilová technika. Systém priameho vstrekovania Common rail so solenoidovými vstrekovačmi dodala spoločnosť Bosch. Systém pracuje s tlakom až 1.800 bar. Turbodúchadlo s variabilnou geometriou lopatiek pochádza od Garrettu. Jeho maximálny plniaci tlak má hodnotu 1.5 bar. Prejdime k tomu najzaujímavejšiemu. Agregát produkuje výkon 88 kW (120 k) pri 4.000 1/min. Krútiaci moment vrcholí solídnou hodnotou 300 Nm pri 2.000 1/min.
Corvette s plátnom
Asi najznámejšie americké športové auto prichádza v otvorenej verzii. Chevrolet Corvette C7 Stingray Convertible má plátenú, elektricky ovládanú strechu.
Na karosérii 4.495 mm dlhého 1.877 mm širokého a 1.235 mm vysokého auta pribudlo viac hrán, ktoré mu dodávajú agresívnejší výraz. V dvojmiestnom interiéri dominujú anatomické sedadlá a palubná doska prísne orientovaná na vodiča. Volant má teraz menší priemer (360 mm) a výbava môže zahŕňať head-up displej, obklady z hliníka či karbónu. Parkovacia brzda je elektrohydraulická. Za zmienku tiež stojí prepínač jazdných režimov Driver Mode Selector, ktorý ponúka až päť módov, upravujúcich charakteristiku motora, stabilizačného systému i adaptívneho podvozka: Weather, Eco, Tour, Sport a Track.
Palubná doska je prísne orientovaná na vodiča.
Základom celého auta je priestorový rám z dutých hliníkových profilov. Konštruktérom sa podarilo zvýšiť jeho torznú tuhosť až o 57 percent, kým hmotnosť rámu klesla o 45 kilogramov. Hliník, konkrétne hliníkový kompozit, bol použitý pri výrobe kapoty motora a napríklad kostry sedadiel pozostávajú z horčíka. Corvette C7 Stingray Convertible je údajne ľahšia ako jej predchodca, akurát, že Chevrolet neuviedol o koľko. V materiáloch k novinke uštipačne dodáva, že auto mohlo byť ešte ľahšie, nebyť emisných predpisov. Iba kvôli nim je motor vybavený systémom deaktivácie valcov, priamym vstrekovaním paliva či variabilným časovaním ventilov. K hmotnosti ešte doplňme, že Corvette C7 Stingray charakterizuje jej ideálne rozloženie medzi nápravy, v pomere 50:50. Plátená strecha sa ovláda elektricky a manipulovať s ňou sa dá aj prostredníctvom fiaľkového ovládača na kľúči alebo za jazdy. Rýchlosť však nesmie prekročiť 50 km/h.
Pod kapotou pracuje nový atmosférický osemvalec typu small-block s objemom 6.2 litra. Agregát s objemom 6.2 litra nesie označenie LT1, má klasický ventilový rozvod OHV a kompresný pomer 11,5:1. Maximálny výkon má hodnotu 335 kW (456 k) a najvyšší krútiaci moment vrcholí číslom 610 Nm. Chevrolet neuviedol, pri akých otáčkach sa oba parametre dostavia. Podobne, ako Porsche 911 991, aj Corvette je vybavená sedemstupňovou manuálnou prevodovkou. Ide o ústrojenstvo Tremec TR6070 s automatickými medziplynmi. Alternatívou k nemu je sedemstupňový automat Hydramatic 6L80 s klasickým hydrodynamickým meničom a možnosťou manuálneho radenia pádlami pod volantom. Chevrolet Corvette C7 Stingray Convertible s manuálom akceleruje z pokoja na 100 km/h za menej ako štyri sekundy. Maximálnu rýchlosť zatiaľ nepoznáme.
Platforma konštrukčne vychádza z predchodcu, hoci ju tvoria úplne nové diely (Corvette C7 má s C6 vraj spoločné iba dva bližšie nešpecifikované komponenty…). Podvozok ťaží z o 25 mm dlhšieho rázvoru osí koies (2.710 mm) a o rovnakých 25 mm sa zväčšil aj rozchod kolies, vpredu i vzadu. Podľa testovacích jazdcov je auto teraz stabilnejšie v zákrutách. Základné dva typy tlmičov dodáva spoločnosť Bilstein. Okrem štandardných, si zákazník v rámci športového paketu Z51, môže objednať aj ešte tuhšie tlmiče. Treťou možnosťou je objednávka adaptívneho podvozka Magnetic Ride.
Nová Alfa Romeo 4C
Bolo nutné sa najprv predrať cez preplnenú expozíciu Alfa Romeo, aby ste tú lahôdku vôbec videli. Nádherné kupé s jednoduchým označením 4C debutovalo v sériovej podobe. Len 3.990 mm dlhé, 2.000 mm široké a 1.180 mm auto doslova srší emóciami, nech sa naň pozeráte z ktorejkoľvek strany. Len škoda, že pôvodné sľuby o dostupnom športovom modeli, napokon nie sú realitou. Alfa 4C bude vznikať v rôznych limitovaných sériách. Z prvej „Launch Edition“ je pre Európu určených len 400 kusov, každý s cenovkou 60.000 eur.
Významné navýšenie ceny dovolilo konštruktérom siahnuť po drahých materiáloch a zložitých technológiách. Základ auta tvorí monokok vyrobený z uhlíkových vlákien, zavesenia kolies a niektoré výstuhy pozostávajú z hliníka a karosériu tvorí uhlíkový kompozit. Výsledkom je pohotovostná hmotnosť na úrovni 895 kilogramov. Ľahké kupé nemá ani posilňovač riadenia, aby bolo spojenie človeka s technikou čo najautentickejšie. Dvojmiestny kokpit je maximálne účelný. Na posádku nečaká nijaký komfort, iba extrémne nízky posed, odhalené časti karbónového monokoku, jednoduchá palubná doska a výnimočné sedadlá čalúnené kožou. Za malým volantom je digitálny prístrojový panel, pripomínajúci pretekárske špeciály.
Len niekoľko centimetrov za chrbtom posádky pradie prepĺňaný zážihový štvorvalec 1.75 TBi. Motor známy z Giulietty Quadrifoglio Verde prešiel niekoľkými úpravami a je uložený pred zadnou nápravou. Výkon 177 kW (240 k) a najvyšší krútiaci moment 350 Nm, z nich 80 percent má vodič pod pravou nohou už pri 1.700 1/min, prenáša na zadné kolesá šesťstupňová dvojspojková prevodovka a samosvorný diferenciál. Na palube nechýba niekoľko bezpečnostných systémov, ktoré však môžete úplne vypnúť. Alfa Romeo 4C s aktivovanou funkciou Launch control akceleruje z pokoja na 100 km/h za 4,5 sekundy. Maximálna rýchlosť presiahne dvestopäťdesiatku. Novinku budú vyrábať výhradne v Taliansku. Produkciu dostal na starosti závod Maserati v Modene. Naplánovaný je vznik niekoľkých exkluzívnych sérií, pričom v budúcnosti zrejme zrejme ponuku rozšíri otvorený spyder. Legendárna milánska značka sa s modelom 4C po dlhých rokoch vráti aj na severoamerický trh.