Modernizovaný Jeep Renegade dostal najnovšie motory FIAT
Škoda, že výrobca zatiaľ o novej technike neprezradil žiadne podrobnosti.
Autosalón v Turíne bol kedysi výstavnou skriňou domácej značky FIAT a zároveň rôznych talianskych dizajnérskych centier. V čase krízy veľtrh zanikol, ale dnes opäť existuje. Organizujú ho v nádhernom turínskom parku Parco Valentino, ktorý sa rozprestiera pozdĺž západného brehu rieky Pád.
Práve sa začína štvrtý ročník "Salone dell’Auto di Torino Parco Valentino" a jeho najväčšou hviezdou je modernizovaný Jeep Renegade.
Najmenší z radu Jeepov dostal prepracovanú prednú časť. Plne diódové predné svetlomety vyzerajú modernejšie a nadväzujú na nich biele pozičné svetlá, umiestnené v blatníkoch. Iný je aj predný nárazník a grafika koncových svetiel. Do kabíny nás výrobca zatiaľ nepustil a nanešťastie nezverejnil žiadne detaily o technike.
Je to škoda, pretože Renegade v rámci omladzovacej kúry získal najnovšie benzínové turbomotory od FIATu. Nesú obchodné označenie FireFly, pričom menší trojvalec má objem jeden liter a dosahuje výkon 88 kW (120 k). Väčší štvorvalec 1,3 FireFly Turbo sa dodáva v dvoch výkonových verziách - 110 kW (150 k) a 132 kW (180 k).
Tieto agregáty sa postupne objavia aj v ďalších modeloch koncernu FIAT Chrysler Automobiles (FCA). Konkrétne, trojvalec má za úlohu nahradiť dvojvalec 0,9 TwinAir, štvorvalec vystrieda súčasnú jedna-štvorku MultiAir.
A to je zároveň všetko, čo o nich momentálne vieme.
Motory konštrukčného radu FireFly debutovali v Južnej Amerike už pred dvomi rokmi. V Brazílii či Argentíne však poznajú iba atmosférické verzie týchto agregátov.
Litrový trojvalec a 1,3-litrový štvorvalec sa vyznačujú štvorcovou charakteristikou. To znamená, že vŕtanie valcov a zdvih piestov je rovnaké.
Disponujú vysokým stupňom kompresie - až 13,2 a len dvomi ventilmi na každý valec. Časovanie ventilov je variabilné, pričom rozvody poháňa reťaz a samotné časovanie zabezpečuje hydraulický aktuátor. Elektrohydraulický systém MultiAir je pre také malé motory zrejme pridrahý.
Obe malé novinky napriek tomu dokážu "čarovať" s ventilmi, napríklad neskôr zatvárať nasávacie a pracovať v takzvanom Atkinsonovom cykle.
Pre zaujímavosť môžeme spomenúť, že atmosférický trojvalec 1,0 FireFly dosahuje výkon 53 kW (72 k) a najvyšší krútiaci moment 102 Nm pri 3250 1/min. Štvorvalec 1,3 FireFly produkuje 75 kW (102 k) a 134 Nm pri 3500 1/min. Pri spaľovaní v Latinskej Amerike populárneho etanolu sú parametre ešte lepšie.