Mazda3 na Slovensku s cenou od 13.990 eur, sedan stojí 15.990 eur
Na trh prichádza ďalšia slovenská premiéra z autosalónu v Nitre. Dve karosárske verzie Mazdy3 napokon nemajú rovnakú základnú cenovku, ako bolo pôvodne avizované. Hatchback totiž dostal očesanejšiu základnú výbavu, ktorá ho urobila lacnejším.
Automobilka z Hirošimy sa teší z rastúceho odbytu v Európe, za čo môžu najmä jej dva najnovšie modely – SUV CX-5 a Šestka. Hoci zavedenie technológií Skyactiv do sériovej výroby neprinieslo avizované markantné zníženie spotreby paliva, zákazníkov priťahuje dizajn a dobré jazdné vlastnosti týchto áut.
Aktuálne Mazda vyťahuje zbraň najťažšieho kalibru. Tretia generácia kompaktnej Trojky kombinuje prvky z oboch svojich väčších súrodencov, no vďaka menším rozmerom a nižšej cene má šancu byť novým bestsellerom. Vizáž s oblými líniami doplnenými o niekoľko hrán jasne odkazuje na Šestku.
Tvary auta neboli ladené iba podľa oka, ale aj techniky. Výsledkom je koeficient odporu vzduchu cx 0.275. Zadný spojler hatchbacku a niektoré ďalšie prvky údajne výrazne znižujú aerodynamický hluk v kabíne počas jazdy.
Druhou karosárskou verziou je trojpriestorový sedan, hoci mnohí by chceli radšej kombi. Klasická štvordverová karoséria však v niektorých krajinách dáva omnoho lepšie vyhliadky na dobré predaje než hatchback či kombi. Ide hlavne o USA alebo Rusko. Sedan má oblú, smerom dozadu postupne klesajúcu líniu strechy, ktorá nadväzuje na veko batožinového priestoru. Koncové svetlá, a vlastne celý profil karosérie, pripomína Mazdu6, akurát v menšom vydaní.
Štvor- i päťdverová Mazda3 stoja na rovnakej platforme s rázvorom 2.700 mm. Hatchback meria na dĺžku 4.465 mm, sedan vďaka masívnejšiemu zadnému previsu, dosahuje 4.585 mm. Šírka 1.795 i výška 1.450 sú zhodné. Rozdielna dĺžka sa podpísala na kapacite batožinového priestoru. Päťdverový variant pojme v základnom usporiadaní 364 litrov, štvordverový 419 l.
Palubná doska so 7-palcovým dotykovým displejom nad stredovou konzolou čiastočne pripomína jednotkové BMW. Invenciu japonských dizajnérov cítiť na prístrojovom paneli s centrálne umiestneným veľkým otáčkomerom. Rýchlosť je zobrazovaná prostredníctvom digitálnych číslic a po stranách otáčkomera nájdeme digitálny palivomer či multifunkčný displej palubného počítača.
Mazda sľubuje lepší výhľad z auta a šoférskejší posed než doteraz. Konštruktéri sa zároveň sústredili aj na zbytok posádky. Pasažierom sediacim vzadu dopriali viac miesta v oblasti kolien zásluhou o 60 mm natiahnutého rázvoru náprav.
Azda najviac očakávaní v nás vzbudzuje podvozok a jazdné vlastnosti. Predošlá Mazda3, postavená na platforme Fordu Focus II, totiž jazdila výborne. Podľa smelých vyhlásení výrobcu ju novinka prekoná vo všetkých ohľadoch, vrátane agility či komfortu. Základom podvozka sú vzpery McPherson vpredu a viacprvkové zavesenie kolies vzadu, odvodené od väčšej Šestky. Obe nápravy dopĺňajú o stabilizátory, pričom ten predný má priemer 22,2 mm a zadný 17 mm.
Karoséria auta je tuhšia o 30 percent zásluhou použitia väčšieho množstva vysokopevnostnej ocele a zároveň ľahšia. Pohotovostná hmotnosť Trojky sa pohybuje od 1.190 do 1.330 kilogramov, v závislosti od motorizácie, prevodovky a výbavy. Riadenie má vždy elektrický posilňovač a disky kolies priemer 16 až 18 palcov.
Paleta poháňacích jednotiek zahŕňa tri položky, pričom skutočnou novinkou je len základný atmosférický štvorvalec 1.5 Skyactiv-G. Agregát vybavený priamym vstrekovaním benzínu dosahuje výkon 74 kW (100 k) pri 6.000 otáčkach za minútu a najvyšší krútiaci moment 150 Nm pri 4.000 1/min. Mazda ho bude dodávať výhradne so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Táto konfigurácia prinesie zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 10,8 sekundy a maximálnu rýchlosť 182 km/h.
Benzínový dvojliter Skyactiv-G poznáme aj z iných modelov Mazda. V Trojke budú k dispozícii dva jeho výkonové varianty – 88 kW (120 k) a 121 kW (165 k). Vzájomne sa líšia iba maximálnym výkonom, dosahovaným svorne pri 6.000 1/min, lebo najvyšší krútiaci moment v oboch prípadoch vrcholí hodnotou 210 Nm pri 4.000 1/min. Pre obe verzie dvojlitra je štandardom šesťstupňový manuál, pričom slabší variant dostanete aj so šesťstupňovým automatom klasickej koncepcie.
Jedinú naftovú alternatívu predstavuje turbodiesel 2.2 Skyactiv-D, prepĺňaný dvomi turbodúchadlami (110 kW/150 k pri 4.500 1/min, 380 Nm pri 1.800 1/min). Aj v prípade vznetového agregátu môže zákazník vyberať medzi šesťstupňovou manuálnou či automatickou prevodovkou.
Trojka hatchback dostala očesanejšiu základnú výbavu Emotion, ktorá zrazila jej cenu pod úroveň sedanu. Aj tá však obsahuje šesť airbagov, stabilizačný systém, manuálnu klimatizáciu, palubný počítač, multifunkčný volant, rádio s USB vstupom či elektrické ovládanie okien.
Ostatné štyri výbavové stupne sú rovnaké pre obe karosárske verzie. Challenge zahŕňa 16-palcové zliatinové disky, automatickú dvojzónovú klimatizáciu, tempomat, multimediálny systém s dotykovým displejom, Bluetooth a kožou čalúnený veniec volantu. Attraction obsahuje bi-xenónové svetlomety s diódami pre denné svietenie, dažďový a svetelný senzor, systém stráženbia mŕtveho uhla alebo parkovacie senzory vzadu.
Výbava Revolution už má 18-palcové disky, audiosystém Bose s deviatimi reproduktormi, bezkľúčový vstup, parkovacie senzory vpredu i head-up displej. Vrcholná úroveň výbavy Revolution Top pridáva popri koženom čalúnení, najmä elektronické „hračky“ v podobe varovania pre neúmyselným opustením jazdného pruhu, adaptívny tempomat, adaptívne predné svetlomety s automatickým prepínaním medzi stretávacími a diaľkovými svetlami, elektrické nastavovanie sedadla vodiča,…
Štandardnú záruku 3 roky/100.000 km je možné za príplatok 180 eur rozšíriť na štyri roky a za 264 eur na päť rokov. Vždy s obmedzením nájazdu na 100.000 km.