Mazda si malý crossover urobila po svojom
Výrazné oplastovanie karosérie jej síce nechýba, ale inak mi Mazda CX-3 pripomína skôr zľahka dvihnutý hatchback než crossover či nebodaj SUV.
Do Mazdy som presadol z Hondy HR-V a rozdiel to bol veľký. Kým Honda - aj vďaka palivovej nádrži pod prednými sedadlami - ponúka naozaj vysoký posed za volantom, Mazda evokuje skôr obyčajné „nízke“ auto. Kokpit je krásne jednoduchý, ale zároveň obsahuje všetko, čo má mať.
Šoférovi udrie do očí veľký otáčkomer, umiestnený uprostred prístrojového panela. Rýchlomer je digitálny a trochu nevýrazný. Nízka palubná doska podporuje dobrý výhľad. Akurát sedempalcový dotykový displej z nej trčí a nemožno ho schovať, lebo je pevný. Na hrabanie sa v menu multimediáneho a navigačného systému počas jazdy slúži ovládač medzi prednými sedadlami. Radiaca páka šesťstupňovej manuálnej prevodovky je tradične krátka a hýbe sa vo veľmi precíznej kulise.
Vzadu predsa len cítiť, že CX-3 je na pomery Mazdy vysoké auto. Dospelému sa tam sedí pohodlnejšie než v Dvojke i väčšej Trojke. Vyššie ukotvený sedák lepšie podopiera stehná. Strecha neklesá tak výrazne, ako by sa zdalo, a tak mi pri výške asi meter osemdesiat ostalo dosť miesta na hlavu. Na kolená len tak tak.
Batožinový priestor má vysokú nakladaciu hranu a dvojitú podlahu, aby po sklopení zadných operadiel vznikla rovná plocha. Základný objem 350 litrov, maximálny 1260.
Novinka meria na dĺžku 4275 mm, na šírku 1765 mm a na výšku 1550 mm. Rázvor osí kolies 2570 mm je zhodný s Dvojkou, z ktorej CX-3 technicky vychádza. Ak ide o celkovú dĺžku auta, Mazda CX-3 má vďaka nafúknutejším previsom bližšie k Trojke než k Dvojke.
Výrobca prekvapivo ani teraz nezverejnil svetlú výšku podvozka. Tvar predného nárazníka naznačuje, že auto nemá veľké ambície v teréne. K dispozícii však bude s pohonom predných i všetkých štyroch kolies.
Na výstavisku sme našli iba predokolky, ktoré majú vzadu jednoduché vlečené ramená s torznou priečkou. Štvorkolka by mala dostať multilink, odvodený od SUV CX-5. Rovnaký pôvod má technika pohonu oboch náprav s elektromagneticky ovládanou medzinápravovou spojkou. Asistujú jej elektronické uzávierky diferenciálov na oboch nápravách, ktoré dokážu pribrzdiť odľahčené koleso a krútiaci moment preniesť na koleso oproti.
Pod prednou kapotou nájdeme dve výkonové verzie atmosférického dvojlitra Skyactiv-G. Slabšia 88 kW (120 k) je vyhradená pre variant s pohonom jednej nápravy. Spolupracuje so šesťstupňovou manuálnou alebo automatickou prevodovkou. Silnejšia 110 kW (150 k) roztáča všetky štyri kolesá a tiež si môžete vybrať manuál alebo automat.
Naftu spaľuje nový turbodiesel 1.5 Skyactiv-D (77 kW/105 k). Ak poháňa predokolku, spolupracuje so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Ak štvorkolku, zákazník má na výber medzi manuálnym a automatickým ústrojenstvom.
Pohotovostná hmotnosť CX-trojky začína na úrovni 1155 kg (2.0 Skyactiv-G, 4x2) a vrcholí pri hodnote 1295 kg (1.5 Skyactiv-D, 4x4, 6A).
Novinka sa na trhu objaví začiatkom leta.