Mate Rimac: Najväčší automobilový vizionár súčasnosti hovorí o budúcnosti áut a mobility ako takej
Aj keď je srdcom petrolhead, budúcnosť automobilov vidí už len v elektromobilite... Mnohí ho volajú aj "európsky Elon Musk" a za jeho schopnosti ho ocenila porota AutoBestu prestížnym ocenením ManBest, ktoré sí odnášajú najväčšie osobnosti automobilového priemyslu. Mate Rimac sa v rozhovore s porotou pri okrúhlom stole rozhovoril aj o budúcnosti, v ktorej budú hrať prím už iba elektrické autá. Ich batérie budú mať niekoľko životov a vlastné obehové hospodárstvo. Spaľovacie motory prežijú už iba v superšportových a hyperšportových autách, resp. v špeciálnych modeloch. Zásadne sa zmení aj vzťah k vlastníctvu auta...
Mate Rimac je 34-ročný podnikateľ, inovátor, vizionár a najmä zakladateľ chorvátskej spoločnosti na výrobu elektrických športových vozidiel Rimac Automobili a ďalších spoločností odvetvia e-mobility. Počas stredoškolského štúdia Mate vyhrával súťaže v odvetví elektroniky a inovácií. Teóriu pretavil do praxe už ako 19-ročný, kedy prerobil svoje BMW radu 3 na elektrické auto, a to v "garážových" podmienkach. O štyri roky neskôr už stál jeho od podlahy nanovo postavený, prvý prototyp elektrického superšportu Concept One. Finálna verzia z roku 2016 sa pýši výkonom 913 kW (!) a zrýchlením z 0-100 km/h za 2,5 s.
Jeho spoločnosť Rimac Automobili pritiahla zvučných investorov ako napr. Porsche, Hyundai alebo Camel Group. Mnohé automobilky s firmou Rimac spolupracovali a spolupracujú pri vývoji elektrických pohonov, spomenieme napr. Porsche, Hyundai, Kia, Renault, Aston Martin, Koenigsegg a samozrejme aj Bugatti, s ktorým Rimac vytvoril joint-venture so sídlom v Záhrebe. Druhý hyperšport Rimacu s názvom Nevera má šialený výkon 1.4 MW (1940 k) a môžete si ho objednať. Stojí od 2,4 milióna dolárov.
Elektrický hyperšport Rimac Nevera.
„Ďakujem porote odborníkov AutoBest za toto ocenenie. Je mi veľkou cťou byť uvedený do Siene slávy, v ktorej sa nachádzajú najväčšie osobnosti automobilového priemyslu nedávnej minulosti. Na úspechoch skupiny Rimac sa však nepodieľam sám ale 1.500 ľudí na 8 miestach v Európe, kde pomáhajú rozvíjať budúcnosť Bugatti Rimac a vyvíjať pokrokové akumulátory, motory, meniče a software podieľajúce sa na riadení výkonných elektrifikovaných áut budúcnosti. Rimac Group pôsobí vo viacerých oblastiach,“ komentoval Mate Rimac.
S Matem absolvovali porotcovia aj veľmi zaujímavý rozhovor pri okrúhlom stole, v ktorom sa okrem ťažkých začiatkov firmy a stavby elektrických hyperšportov rozhovoril aj o budúcnosti automobilov a mobility ako takej. Po otázke, ako vidí budúcnosť áut a či máme nejakú inú, vhodnú technológiu pohonu okrem čisto elektrickej Mate odpovedá, že o pohone automobilov budúcnosti je z hľadiska technológie už dávno rozhodnuté, bez debát "zvíťazil" čisto elektrický batériový pohon, ktorý je najvhodnejší. A to z pragmatických dôvodov - batériový elektrický pohon je energeticky najefektívnejší. Mate sám seba identifikuje ako "petrolheada", no z hľadiska efektivity tu podľa neho nič lepšie ako batériové elektromobily nemáme a do budúcna majú aj takto postavené autá najväčší ekologický potenciál. Batérie sú už cenovo dostupné a problém vraj nebude ani s ich recyklovaním - budú mať vlastné obehové hospodárstvo a "niekoľko životov".
Vodíkový pohon, či už vo forme elektromobilu s vodíkovým palivovým článkom alebo vo forme spaľovacieho motora na vodík po boku batériových elektromobilov nedáva pri osobných autách zmysel. Výroba vodíka, jeho distribúcia a skladovanie v "spolupráci" s oveľa nižšou efektivitou oboch vodíkových typov pohonu toto riešenie z masového hľadiska odsúva na druhú koľaj. Mate tvrdí, že ak do úvahy vezmeme všetky premenné vodíkového pohonu (vrátane výroby vodíka, distribúcie atď), ide nanajvýš o rovnako efektívny typ pohonu ako klasické spaľovacie motory na fosílne palivá.
Podľa Mateho Rimaca (a taktiež ďalších ľudí z brandže) už nie je otázkou, akým typom pohonu budú autá motorizované a akú formu energie budú ich motory využívať, ale akým spôsobom sa zmení vzťah ľudí k vlastníctvu automobilov. V našich končinách ešte stále pretrváva k automobilu určité puto. Ak vlastníte pekné a nové auto, je to odznak úspechu. Postupne sa to však mení, najmä vo veľkých mestách západnej Európy. Mate hovorí o tom, že auto je ďalší náklad, dá sa povedať "komplikácia" v živote, s ktorou musíte chodiť do servisu, tankovať a platiť poistenie a pravidelné technické a emisné prehliadky. Tvrdí, že čoraz menej ľudí v budúcnosti bude držiteľom vodičského preukazu, resp. nebudú musieť šoférovať auto. Vlastníctvo auta sa stane hobby, nie nutnosťou, podobne ako v súčasnosti kone. Tieto vďačné zvieratá boli v minulosti nutnosťou, dnes majú ľudia kone v oveľa menšej miere a ako záľubu, nie nutnosť.
Už v blízkej budúcnosti sa bude pomer áut v súkromnom vlastníctve postupne zmenšovať. Hlavne vo veľkých mestách bude trend odklonu od súkromného vlastníctva auta značný. Ľudia budú využívať zdieľané autá (car sharing), resp. autonómne taxíky (tzv. robotaxi). Mate hovorí o tom, že spoločnosti ponúkajúce zdieľané autá sa musia zamerať na to, prečo vôbec ľudia radi jazdia autami. Nesmú sa z nich stať "vlaky na pneumatikách". Služba zdieľaných áut musí ponúkať komfort, čistotu vnútorného priestoru a taktiež určitú dávku súkromia, pretože práve to na automobiloch oceňujeme - máme svoj vlastný priestor, ktorý je odlišný od verejnej dopravy, kde ho cestujúci zdieľajú s ostatnými.
Mate tiež hovorí o virtuálnej realite, ktorej myšlienka sa mu z ľudského hľadiska až tak nepáči, no je čoraz zreteľnejšia. Ide o to, že potreba ľudí presúvať sa bude oveľa menšia. Badáme to už teraz, namiesto nákupov v kamenných obchodoch nakupujeme tovary online, dokonca aj jedlo. Pracuje sa väčšmi z domu (home office) a aj s priateľmi sa osobne stretávame menej ako kedysi. Jednoducho, ľudia budú viac sedieť doma a nebudú sa presúvať a cestovať v takej miere a intenzite ako v minulosti.