299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb content touareg offroad 068 Thumb dsc 2595 Thumb dsc 2753 Thumb dsc 2671 Thumb dsc 2782 Thumb ilustracna foto k nadpisu   sli  z   z toho urob 1024x597 conti wc8s sk Thumb najvys  s  ia hora Thumb obedova prestavka Thumb predavac  i Thumb s  afra  n Thumb touareg offroad 005 Thumb touareg offroad 006 1024x597 conti wc8s sk Thumb touareg offroad 007 Thumb touareg offroad 012 Thumb touareg offroad 064 Thumb touareg offroad 068 Thumb touareg offroad 131 Thumb touareg offroad 148 Thumb zva  rac  i 1024x597 conti wc8s sk Thumb touareg offroad 150 Thumb touareg offroad 045

Marocké dobrodružstvo s Touaregom (doplnené video)

Nový Volkswagen Toureg som si vyskúšal už na viacerých povrchoch, ale v prostredí kde končia asfaltové cesty a nastupuje len šotolina, prach a kamene to bola naozaj výzva. Pretože na prvý pohľad sa leštenka ako Touareg do takéhoto prostredia vôbec nehodí. Ale len na prvý pohľad...

Veľmi dobre sa pamätám na prvé správy o novom Touregu, ešte pred jeho premiérou, kedy z tábora značky zaznievali správy o tom ako sa tretia generácia najviac spomedzi všetkých priblíži ceste a bude to vyslovene cestné SUV. O teréne spočiatku nepadlo ani slovo, až som sa zľakol, že s treťou generáciou budú musieť všetky Touareg kluby zabudnúť na svoje expedície a klubové stretnutia v teréne, pretože nové auto v tejto oblasti vymäkne. Terénu sa vyhli aj prvé jazdy v okolí rakúskeho Salzburgu, kde sme si mali možnosť vyskúšať úplne všetko, ale oficiálne len na spevnených cestách. Viacerí novinári to zástupcom značky vyčítali, a tak sa Volkswagen rozhodol uporiadať samostatné terénne podujatie, bez umelo vytvorených polygónov a prekážok. Možno k tomu prispel aj fakt, že terén je dnes akosi znova v kurze. Pretože hlasno o ňom odrazu hovoria aj novinky, ktoré v minulosti terén vôbec neriešili. Na mysli mám najmä BMW X5 a Mercedes-Benz GLE.V krajine Touaregov. Je veľmi symbolické, že terénne schopnosti nového Touarega sme prišli testovať práve na sever Afriky do Maroka, odkiaľ pochádzajú skutoční Touaregovia, jeden z kmeňov berberských národov, po ktorom dostalo meno aj prvé SUV od Volkswagenu vyrábané na Slovensku. Len som nevedel, či aj o ňom sa bude dať povedať to, čo sa hovorí o skutočných Touaregoch, že iba so správnymi ľuďmi viete prežiť na jednom z najviac nehostinných miest na Zemi.

Skôr ako sa pustím do opisu zážitkov, predstavme si najprv autá, s ktorými sa v Maroku jazdilo. Išlo v podstate o klasický Touareg, dokonca s optickým balíkom R Line, ale dôležitou súčasťou bol balík Off Road. Ten pozostáva hlavne z dôkladnej spodnej ochrany motora a prevodovky, nádrže a kryt z hliníka chráni pred ostrými kameňmi aj zadný diferenciál. Súčasťou balíka je aj väčšia nádrž, ktorá narástla zo 75 na 90 litrov a dáva majiteľovi výhodu dlhšieho dojazdu na expedíciách a celkovo na dlhých trasách v prostredí s riedkou sieťou čerpacích staníc. A samozrejmosťou sú terénnejšie, tzv. AT-čkové pneumatiky s vysokým profilom, výrazným dezénom a špeciálne vystuženými bočnicami.

Inak, keď som spomínal prežitie na najviac nehostinných miestach Zeme, myslel som samozrejme Saharu, od ktorej nás oddeľoval, alebo skôr chránil mohutný masív pohoria Atlas. Pieskové duny sme však s Touaregom tentokrát nezažili. Čakalo nás iné dobrodružstvo. Vybrali sme sa práve v ústrety pohoriu, ktoré podľa legendy podopiera titan Atlas a preto sa podľa neho aj volá. Z Marakeša stúpame cez dedinky dlhým, zatočeným údolím smerom k najvyššej hore Severozádnej Afriky. Začíname na klasických asfaltových cestách, ktoré často nemajú natiahnutý asfalt na celú širku a preto keď stretávame autá v protismere, pravidelne sa im musíme uhýbať za krajnicu. Od prvých momentov si tak pochvaľujeme, že sedíme v SUV-čku, navyše s veľmi komfortným vzduchovým pružením, ktoré parádne hlce všetky možné nerovnosti. Postupne míňame jednu dedinu za druhou, nadmorská výška utešene stúpa a my sa kocháme stále krajšími výhľadmi a neustále meniacimi sa farbami krajiny. Vôbec nám nemusí byť ľúto, že nebudeme mať čas navštíviť slávne námestie Jemaa el Fna v Marakeši s jeho voňavým trhom, pretože po ceste nám atmosféru trhu nahrádza množstvo malých obchodíkov a dielničiek. Z nich nás zaujali najmä zváračské dielne, kde sa neustále opravujú autá a motorky, s minimálnou ochranou očí. Človek má až pocit, že zváračka je bežné vybavenie každej rodiny žijúcej za mestom.

Po vyše hodine jazdy zastavujeme na krátku prestávku a občerstvenie sa tradičným matovým čajom. Pod vplyvom turismu už ponúkajú aj verziu bez cukru. Ja som ale za klasiku s cukrom, ktorá chutí najlepšie. Počas zastávky sa prvýkrát stretávam aj so skutočným šafránom. Miestny roľník nám ukazuje ako sa z kvetov oddeľujú voňavé piestiky, ktoré sa potom nechajú vysušiť a stávajú sa najdrahším a najžiadanejším korením na svete, prezývaným červené zlato. Na pol kila najkvalitnejšieho šafránu potrebujete okolo 200 000 piestikov zo 70 000 kvetov. Preto je šafrán taký drahý.

V lyžiarskom stredisku

Po prestávke sa vydávame na posledných pár kilometrov po asfaltových cestách na vrchol do malého lyžiarskeho strediska do nadmorskej výšky 2700 m. Celé lyžiarske stredisko však pozostávalo z asi troch kratších vlekov typu Poma , aj to straších. Vraj sa neďaleko nachádza ešte jeden lyžiarsky rezort v nadmorskej výške výške cez 3000 metrov so starou 2-miestnou sedačkou, na ktorú sa posadiť bude adrenalínový zážitok sám o sebe. V každom prípade ale Maroko ostáva jednou z krajín, kde si môžete zalyžovať na pieskových dunách aj v horách na snehu. Na najvyššom bode kam sme vystúpali autom sme sa chvíľu zrdžali. Pofotili auto v pozadí s najvyššou horou Severozápadnej Afriky (4165 m) a trochu sme vyskúšali trakčné schopnosti pohonu 4x4. Inštruktori vybrali strmý svah s rozjazdeným povrchom, kde v hlbokých koľajách plných kameňov dostal Toaureg riadne zabrať. Tu sa ukázalo, aký dôležitý je v teréne silný motor, v našom prípade zatiaľ jediný agregát, preplňovaný naftový trojliter s výkonom 210 kW/286 k a najmä s mohutným krútiacim momentom až 600 Nm. Touareg si s náročným povrchom v prudkom stúpaní poradil hravo. S dvihnutým pružením na druhý najvyšší štupeň o 7 cm (prvý 2,5 cm) a pohom 4x4 preladeným do Off Road režimu sa driapal hore kopcom s absolútnou ľahkosťou. Sediac za jeho volantom v tomto stúpaní vôbec nepochybujem o tom, že podľa výrobcu zvládne stúpanie 60% a bočný náklon 35 stupňov, kedy to v kabíne vyzerá ako na lezeckej stene. Keby som sa odopol z bezpečnostného pásu, spadnem rovno dolu na kameramana na sedadle spolujazdca.

Po vysokohorskej vsuvke nasledoval dlhý a na koncetráciu šoféra veľmi náročný zostup po úzkych, zatočených cestách cez údolia a horské dedinky pozdĺž masívu mohutného Atlasu. Šotolinová cesta, miestami vedúca popri skalnatých bralách na jednej strane a prudkých zrázoch s priepasťami na druhej, pôsobila častokrát užším dojmom než samotné auto. Na ostrých zákrurách pri klesaní nám veľmi pomáhal systém riadenia všetkých štyroch kolies, ktorý vie vychýliť zadné kolesá do opačného uhla voči predným a tým citeľne zmenšiť priemer otáčania. Vďaka tomuto systému Touareg vytočil väčšinu zákrut bez cúvania. Na extrémne úzkych miestach však bola nutná navigačná pomoc spolujazdca. Stačila jedna chyba a auto by sa mohlo zrútiť do rokliny. Hoci táto terénna časť tvorila len 20% testovacej trasy, zabrala nám väčšinu času vyhradeného pre jazdu. Po dlhom adrenalínovom zjazde nás čakal už len druhý terénny trial v prírodných podmienkach, kde sme si vyskúšali brodenie sa hore potokom, bočný náklon a najmä prekríženie náprav v rôznych podobách. Samozrejme omočenie kolies v plytkej vode bola len šou pre fotografov. V závislosti od verzie pruženia a výšky vzduchového pruženia sa Touareg môže pochváliť brodivosťou 480 až 550 mm. Oveľa zaujímavejšou skúsenosťou bolo prekríženie náprav do kopca, kedy reálne bolo vidieť aj cítiť ako elektronika efektívne pracuje s prenášaním krútiaceho momentu na jednotlivé kolesá a Toaureg neustále tlačí vpred. Výhodou testovaných vozidiel boli okrem iného aj aktívne stabilizátory, ktorých ľavá aj pravá časť pracujú nezávisle na sebe a v teréne je možné ich kompletne odpojiť, vďaka čomu vedia kolesá dosiahnuť výraznejšie vychýlenie pri prekrížení a dlhšie tak ostať v ideálnom kontakte s povrchom. Žiaľ viac priestoru na zážitky s novým Touaregom v Maroku už nemám. Preto vás už teraz pozývam k sledovaniu nášho youtube kanálu, kde onedlho uverejníme aj video z tejto zážitkovej jazdy s Touaregom. Mne už ostáva len dopraviť auto bezpečne do hotela. Preto spúšťam pruženie na asfaltovú úroveň, zapínam masáž sedadiel a idem relaxovať...