Lexus IS: Hybrid namiesto nafty
Obe doterajšie generácie limuzíny Lexus IS ostali na štíte nemeckej konkurencie. Novinka to má definitívne zmeniť. Paradoxne, napriek absencii vznetového motora.
Už prvý pohľad na auto môže spôsobiť ľahší šok. Lexus vyrukoval s mimoriadne agresívnym dizajnom. Väčšina kriviek pochádza zo štúdie LF-CC. Japonci si trúfli pustiť do sériovej výroby aj extravagantné predné partie s malými svetlometmi. Diódové svetlá pod nimi sú na koncoch ostré ako britva a maska chladiča je väčšia než kedykoľvek predtým. Zdá sa, že povesť šedej myši je týmto definitívne zabudnutá. Lexus navyše ponúka možnosť priplatiť si za paket F-Sport, ktorý pridá ešte agresívnejšie tvarované nárazníky a ďalšie doplnky. Zväčšené rozmery novinky 4.665 x 1.430 x 1.810 mm pripomínajú jej konkurentov Audi, BMW a Mercedes- Benz. To isté sa dá povedať o rázvore náprav predĺženom na 2.800 mm.
Stvárnenie interiéru s horizontálne členenou palubnou doskou odkazuje na väčší Lexus GS. Pohľad padne najmä na mohutný stredový tunel a krásny volant s hrubým vencom. Neveľký digitálny prístrojový panel evokuje úplne prvý Lexus IS. Technici zapracovali najmä na posede za volantom. Nové sedadlá sú ukotvené o 10 mm nižšie. Zmenil sa tiež sklon volantu a rozsah jeho nastavenia. To všetko v snahe ponúknuť vodičovi pocit ako v športiaku Lexus LFA. Niektoré funkcie vozidla možno ovládať jemným dotykom. Táto technológia funguje na elektrostatickom princípe a Japonci ju použili prvýkrát. Takto nastavíte napr. teplotu klimatizácie. Z dlhšieho rázvoru (+70 mm) majú ťažiť najmä cestujúci vzadu. Tým prídu vhod aj tenšie predné operadlá. Kombináciou oboch faktorov predĺžil sa priestor v oblasti kolien vzadu o 85 mm. Objem batožinového priestoru vzrástol na 480 a vo verzii s hybridným pohonom na 450 l.
Lexus naplnil odvážne tvrdenia o definitívnom konci vznetových motorov v modeloch IS. Japonci sa proti konkurenčným vznetovým agregátom vyzbrojili novou hybridnou technikou. Tá kombinuje 2,5 l atmosferický benzínový štvorvalec s elektromotorom. Spaľovací agregát pracujúci v Atkinsonovom cykle má variabilné časovanie ventilov a priame vstrekovanie paliva. Elektromotor s permanentným magnetom leží v jednom module s prevodovkou E-CVT. Systém dáva výkon 162 kW (220 k) pri otáčkach 6.000 1/min a odvádza krútiaci moment 215 Nm pri 4.400 1/min. Hodnoty výrobcom avizovanej spotreby pod 4,3 l/ 100 km a emisií CO2 pod 100 g/km prekonávajú väčšinu konkurentov s naftovými motormi. O to viac sme zvedaví, aký apetít bude mať hybridný Lexus IS 300h v praxi. Na európskom trhu bude k dispozícii aj klasický 2,5 l atmosferický šesťvalec (152 kW/207 k pri 6.400 1/min, 250 Nm pri 4.800 1/ min) spriahnutý so šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Hybridný i klasický zážihový variant poháňajú zadné kolesá.
Avizovanú „štvorkolku“ zatiaľ výrobca nespomína. Predná náprava s dvojitými lichobežníkovými ramenami vychádza z predchodcu. Nové viacprvkové zavesenie zadných kolies je konštrukčne podobné tomu v Lexuse GS. K dispozícii sú adaptívne tlmiče Drive Mode Select, ktoré ponúkajú možnosť zvoliť si tuhosť podvozka podľa aktuálnych preferencií. Vodič môže vyberať z režimov Eco, Normal, Sport/Sport S a Sport S+.