Kúpa ojazdeného auta: Viac ako 60 % jazdeniek má stočené kilometre!
Na slovenských cestách jazdí veľké množstvo „jazdeniek“, teda áut kúpených z druhej ruky. Sú cenovo dostupnejšie a ročne tvoria až 50 % predaných áut. Bohužiaľ, často sa stáva, že kupujúci skončí v rukách podvodníkov, ktorí v tomto biznise točia milióny eur...
Dôverčivý zákazník tak zostane bez peňazí a bez ďalšej väčšej investície, často aj bez pojazdného auta. Dôležité preto je poriadne si overiť, čo kupujete, aj keď sa jazdenka môže zdať na prvý pohľad úplne v poriadku. Jednou z najčastejších praktík podvodníkov je stáčanie kilometrov. Zákon to zakazuje, no podvodníci stále s ľahkosťou unikajú trestnoprávnej zodpovednosti.
Odporúčame:
Toto sú najdôležitejšie zmeny na STK od 1.1.2020
Aj doklad môže oklamať
Skúsení podvodníci s jazdenými vozidlami majú v rukáve nejedno eso, ktoré zneužijú na výrazné nadhodnotenie ceny. Jazdené auto, ktoré ste si našli v bazáre, môže vyzerať ako nové, doklady sa zdajú čisté, interiér vyleštený. Avšak prípady, kedy sa noví majitelia jazdeniek dostanú do problémov, pribúdajú každý deň.
„Nie je nič nezvyčajné, že vo finále má podvedený človek namiesto vozidla, ktoré mu malo slúžiť ešte niekoľko rokov, takmer nepoužiteľný a ďalej nepredajný vrak,“ hovorí predseda Asociácie overovateľov vozidiel (AOV) Jozef Knopp. Medzi najčastejšie podvody, ktoré môžu v konečnom dôsledku viesť až k nehodám priamo na vozovke, patria okrem falšovania dokladov či nepriznaného lízingu práve stočené kilometre.
Laik to nezistí
Aj keď je stáčanie kilometrov podľa zákona trestné a podvodníkovi hrozí pokuta až do výšky 100-tisíc eur, je náročné o takomto konaní spätne získať dôkaz. Podľa dát AOV má 60 – 80 % jazdeniek stočené kilometre, napriek tomu podvodníci v trestnoprávnej rovine unikajú spravodlivosti.
Možno pre niekoho úsmevné, no aj o tomto je slovenský trh jazdených áut.
„Aby došlo k zmene stavu kilometrov, podvodníkovi sa stačí pripojiť cez diagnostiku k vozidlu. Na to nepotrebuje elektronický občiansky preukaz alebo overený podpis,“ vysvetľuje špecialista z AOV, prečo je veľmi náročné vyvodiť dôsledky. Nie je totiž nemožné zistiť, či boli kilometre stočené, no to, kto ich stočil, je ťažké dokázať. „Obvinený pred súdom môže povedať, že vozidlo bolo v servise a asi tam nechtiac niečo zmenili. Aby bol páchateľ odsúdený, musia mu vinu dokázať. To však nie je možné, pokiaľ sa podvodník sám neprizná, čo sa asi nestane.“
Kľúčom je prevencia
Najefektívnejšia je preto prevencia. Odborníci z overenie-vozidla.sk pred kúpou automobilu z druhej ruky odporúčajú niekoľko opatrení:
- Preveriť klasickú alebo elektronickú servisnú knižku (ktorá musí byť priložená k vozidlu) v autorizovanom servise, aby sa potvrdila správnosť údajov.
- Ubezpečiť sa, že vozidlo má všetky atesty o vykonanej STK a EK.
- Overiť vozidlo pred kúpou online.
- Napojiť vozidlo na diagnostiku, kde sa ukáže stav kilometrov (najlepšia je odborná diagnostika v spolupráci s kvalitným mechanikom, za čo sú však poplatky).
- Ak ide o lacnejšie vozidlo (napr. vo výške 5 000 eur), viac sa oplatí využiť služby na mechanické overenie. Technik na základe skúseností totiž zistí, či vozidlo vôbec môže mať uvádzaný stav kilometrov.
Aj keď pre laika môže byť takmer nemožné určiť, či automobil má stočené kilometre, odborníci to dokážu pomerne ľahko. Nové autá sú vybavené prístrojmi, vďaka ktorým vie technik overiť, či sa s kilometrami manipulovalo (intervaly výmeny oleja, vypaľovanie DPF filtra...).
Boli ste oklamaní – čo s tým?
Napriek pribúdajúcemu množstvu rád a informácií o hrozbách „stočeniek“ počet takýchto prípadov neklesá. „Podľa našich čísel si 9 z 10 ľudí kúpi auto naslepo bez overenia. Kupujúci šetria na nesprávnom mieste a namiesto toho, aby si zaplatili pár eur za overenie vozidla, radšej kúpia stočenku,“ hovorí zo skúseností Jozef Knopp z Asociácie overovateľov vozidiel, ktorá takéto služby ponúka.
Pokiaľ teda prevencia zlyhá a chcete konať, ostáva vám obrátiť sa na advokáta. Právnik JUDr. Andrej Ficek poukazuje na paragrafy 597 a 599 Občianskeho zákonníka, ktoré hovoria, že ak dodatočne vyjde najavo chyba, na ktorú predávajúci neupozornil, kupujúci má právo vyjednať primeranú zľavu. Ak sa v dôsledku toho vec stáva nepoužiteľnou, má taktiež právo od zmluvy odstúpiť. Advokát odporúča „písomne oznámiť predávajúcemu, že ste zistili stočenie kilometrov a že vás na túto skutočnosť neupozornil, čím mu vznikla zodpovednosť za škody. Môžete napríklad žiadať zľavu z ceny (rozdiel v hodnote auta so skutočnými kilometrami a tými, ktoré boli na tachometri v čase predaja).“
To, či sa však podvodník k svojmu podvodu prizná, si asi každý domyslí. „Ak odmietne prijať svoju zodpovednosť, môžete podať žalobu na súd,“ dopĺňa právnik. Na súde je však dobré mať pri sebe odborný posudok o presnom počte najazdených kilometrov. JUDr. Andrej Ficek dodáva, že ak by sa preukázal úmysel predávajúceho obohatiť sa na úkor druhého, teda že vedel o stočených kilometroch a skutočnosť zamlčal, išlo by o trestný čin. „To by však bolo predmetom dokazovania orgánov činných v trestnom konaní,“ uzatvára advokát. Je preto lepšie si auto pred kúpou jednoducho overiť a vyhnúť sa zbytočným, časovo aj finančne náročným komplikáciám.