Úžitkové automobily
Kamióny a ťahače, dodávky a ľahké úžitkové automobily. Ani svet profesionálnych vodičov nám nie je ľahostajný.
Japonský van, slovenská nadstavba
Prvé vozidlo, ktoré začali prerábať na elektrický pohon, bol dieselový Citroen Jumper. Išlo o dosť rozsiahlu a aj finančne náročnú konverziu pohonu, čo sa premietlo na vysokej cene, takže takýchto vanov sa predalo len 20.
Jazdia však dodnes, napríklad v službách Slovenskej pošty alebo nitrianskej firmy Medard, a tiež u niekoľkých firiem v Čechách, Holandsku a Rakúsku. V ďalšej fáze rozvoja slovenská spoločnosť Voltia (v tej dobe ešte Greenway) teda hľadala ekonomickejšie riešenie – na báze originálneho elektrického vozidla a pre ľahkú mestskú logistiku. Voľba padla na dodávku Nissan eNV 200 so 4-kubíkovou skriňou, ktorú sa rozhodli zväčšiť na 8-kubíky. „Išli sme do overenej technológie. Veď Nissan má dlhoročné skúsenosti s elektrickými autami a Leaf je najpredávanejšie auto v tejto kategórii. Zatiaľ môžem povedať, že vozidlá, ktoré sme prestavali a ktorých momentálne jazdí v rámci Európy okolo 55, fungujú veľmi dobre,“ vysvetľuje Branislav Volčko, vedúci predaja pre SR a ČR vo firme Voltia. „Slovenská pobočka DPD ich má 7, ďalšie 3 s logom DPD jazdia v Čechách a 2 v Nemecku.
Pri prestavbe sa karoséria vzadu predlžuje, resp. hore zvyšuje. Zväčšený nákladný priestor môže mať objem 6 m3 alebo 8 m3. Vozidlo s dĺžkou 5,03 m,
šírkou 1,5 m a výškou 2,0 m, resp. 2,39 m má objem skrine 6 m3 alebo 8 m3.
V súčasnosti v rámci spolupráce so spoločnosťou DPD riešime už dodávky pre celý región: Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Slovinsko a Chorvátsko. Momentálne máme zákazníkov celkove v siedmich štátoch.“ V elektronickom obchodovaní zvyčajne ide zväčša o balíky menšej hmotnosti, a tak nosnosť 600 kg, ktorú poskytuje van Voltia, užívateľom zväčša stačí. Jednou z vecí, ktoré klientov oslovili, je vnútorná výška 190 cm. „Keďže kuriéri absolvujú za deň neraz až 150 doručovacích adries, oceňujú bezkľúčové uzamykanie, bezstupňovú prevodovku a hands-free ovládanie mobilu – to kvôli komunikácii s dispečingom alebo so zákazníkmi.
Veľmi pozitívnu spätnú väzbu máme aj na rekuperáciu kinetickej energie pri dojazdoch na križovatkách alebo jazde z kopca – šetrí brzdovú sústavu a priebežne čiastočne dobíja batérie. Lítium-iónové batérie majú kapacitu 24 kWh, čo garantuje dojazd cca 140 km v lete a 100 km pri mínusových teplotách v zime. Dobrá správa je, že na rok 2018 avizoval Nissan toto isté vozidlo vo verzii s batériou 40 kWh. Odhadujeme, že náš variant s väčším aerodynamickým odporom potom prejde na jedno nabitie asi 200 km,“ dopĺňa technické detaily Branislav Volčko. Doba potrebná na dobitie batérií je 8 hodín, resp. 4 hodiny (podľa typu nabíjačky) alebo 30 minút na rýchlonabíjacej stanici na 80 % kapacity.
Voltia dodáva svoj van s nadštandardnými prvkami výbavy (napr. bezkľúčové zamykanie, vyhrievanie sedadiel aj volantu). Vyčnieva z triedy nielen rozmermi, ale i ekologickou prevádzkou.
Pokiaľ ide o jazdné vlastnosti, Voltia výborne akceleruje, čo je pre elektrické vozidlá typické: krútiaci moment 245 Nm, ktorý generuje 80-kilowattový elektromotor, máte k dispozícii v rozsahu otáčok 0 až 3008 min-1, takže z križovatky určite vyrazíte svižne (z pokoja na rýchlosť 100 km/h akceleruje za 14 s). Na červenej nastane v kabíne príjemné ticho, žiadne vibrácie od motora. Ovládanie vozidla je jednoduché, manévrovanie vďaka priemeru otáčania 11,13 m bezproblémové. Konverziu realizuje bratislavský dodávateľ. Využíva oceľové dielce na podlahe, ktorá sa predlžuje o cca 40 cm, oceľové sú aj oblúky zvýšenej strechy, samotná nadstavba karosérie je z laminátu. Úpravu schválila fabrika Nissanu v Barcelone, takže servis možno robiť v značkových opravovniach a platí aj garancia na elektrické časti, resp. celý pohonný reťazec.
Pri vnútornej výške nákladného priestoru 190 cm môže kuriér komfortne nakladať/vykladať zásielky... a takto vyzerá „po rysku“ využitá prepravná kapacita.
Elektrické vany pre kuriérske a doručovateľské služby majú veľký potenciál prinajmenšom z dvoch dôvodov: 1. prevádzka s nulovými emisiami, 2. nakupovanie cez internet, ktoré globálne rastie geometrickým radom. Ale zaujímavý začína byť už aj ekonomický aspekt. Napríklad pri Nissane – Voltia e-NV 200 náklady na 100 km jazdy v mestskom režime sú priemerne 2 eurá oproti 8 eurám, ktoré zaplatí majiteľ porovnateľného vanu s dieselovým motorom. Návratnosť podstatne vyššej investície do elektrickej mobility potom vychádza na 4 roky – samozrejme, pri intenzívnom používaní vanu. Cena vozidla je 31.900 eur, z toho nadstavba stojí 9500 € (všetko bez DPH).