Hyundai 08 2020 i30 online 1140x190px
Thumb voltia maxi 1 Thumb voltia maxi boc  ny  Thumb voltia maxi pri  strojovka Thumb voltia maxi zadny  Thumb voltia maxi naloz  ene  Thumb voltia maxi 1b

Japonský van, slovenská nadstavba

Prvé vozidlo, ktoré začali prerábať na elektrický pohon, bol dieselový Citroen Jumper. Išlo o dosť rozsiahlu a aj finančne náročnú konverziu pohonu, čo sa premietlo na vysokej cene, takže takýchto vanov sa predalo len 20.

Jazdia však dodnes, napríklad v službách Slovenskej pošty alebo nitrianskej firmy Medard, a tiež u niekoľkých firiem v Čechách, Holandsku a Rakúsku. V ďalšej fáze rozvoja slovenská spoločnosť Voltia (v tej dobe ešte Greenway) teda hľadala ekonomickejšie riešenie – na báze originálneho elektrického vozidla a pre ľahkú mestskú logistiku. Voľba padla na dodávku Nissan eNV 200 so 4-kubíkovou skriňou, ktorú sa rozhodli zväčšiť na 8-kubíky. „Išli sme do overenej technológie. Veď Nissan má dlhoročné skúsenosti s elektrickými autami a Leaf je najpredávanejšie auto v tejto kategórii. Zatiaľ môžem povedať, že vozidlá, ktoré sme prestavali a ktorých momentálne jazdí v rámci Európy okolo 55, fungujú veľmi dobre,“ vysvetľuje Branislav Volčko, vedúci predaja pre SR a ČR vo firme Voltia. „Slovenská pobočka DPD ich má 7, ďalšie 3 s logom DPD jazdia v Čechách a 2 v Nemecku.

Pri prestavbe sa karoséria vzadu predlžuje, resp. hore zvyšuje. Zväčšený nákladný priestor môže mať objem 6 m3 alebo 8 m3. Vozidlo s dĺžkou 5,03 m,
šírkou 1,5 m a výškou 2,0 m, resp. 2,39 m má objem skrine 6 m3 alebo 8 m3.

 

V súčasnosti v rámci spolupráce so spoločnosťou DPD riešime už dodávky pre celý región: Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Slovinsko a Chorvátsko. Momentálne máme zákazníkov celkove v siedmich štátoch.“ V elektronickom obchodovaní zvyčajne ide zväčša o balíky menšej hmotnosti, a tak nosnosť 600 kg, ktorú poskytuje van Voltia, užívateľom zväčša stačí. Jednou z vecí, ktoré klientov oslovili, je vnútorná výška 190 cm. „Keďže kuriéri absolvujú za deň neraz až 150 doručovacích adries, oceňujú bezkľúčové uzamykanie, bezstupňovú prevodovku a hands-free ovládanie mobilu – to kvôli komunikácii s dispečingom alebo so zákazníkmi.

Veľmi pozitívnu spätnú väzbu máme aj na rekuperáciu kinetickej energie pri dojazdoch na križovatkách alebo jazde z kopca – šetrí brzdovú sústavu a priebežne čiastočne dobíja batérie. Lítium-iónové batérie majú kapacitu 24 kWh, čo garantuje dojazd cca 140 km v lete a 100 km pri mínusových teplotách v zime. Dobrá správa je, že na rok 2018 avizoval Nissan toto isté vozidlo vo verzii s batériou 40 kWh. Odhadujeme, že náš variant s väčším aerodynamickým odporom potom prejde na jedno nabitie asi 200 km,“ dopĺňa technické detaily Branislav Volčko. Doba potrebná na dobitie batérií je 8 hodín, resp. 4 hodiny (podľa typu nabíjačky) alebo 30 minút na rýchlonabíjacej stanici na 80 % kapacity.

Voltia dodáva svoj van s nadštandardnými prvkami výbavy (napr. bezkľúčové zamykanie, vyhrievanie sedadiel aj volantu). Vyčnieva z triedy nielen rozmermi, ale i ekologickou prevádzkou.

Pokiaľ ide o jazdné vlastnosti, Voltia výborne akceleruje, čo je pre elektrické vozidlá typické: krútiaci moment 245 Nm, ktorý generuje 80-kilowattový elektromotor, máte k dispozícii v rozsahu otáčok 0 až 3008 min-1, takže z križovatky určite vyrazíte svižne (z pokoja na rýchlosť 100 km/h akceleruje za 14 s). Na červenej nastane v kabíne príjemné ticho, žiadne vibrácie od motora. Ovládanie vozidla je jednoduché, manévrovanie vďaka priemeru otáčania 11,13 m bezproblémové. Konverziu realizuje bratislavský dodávateľ. Využíva oceľové dielce na podlahe, ktorá sa predlžuje o cca 40 cm, oceľové sú aj oblúky zvýšenej strechy, samotná nadstavba karosérie je z laminátu. Úpravu schválila fabrika Nissanu v Barcelone, takže servis možno robiť v značkových opravovniach a platí aj garancia na elektrické časti, resp. celý pohonný reťazec.

Pri vnútornej výške nákladného priestoru 190 cm môže kuriér komfortne nakladať/vykladať zásielky... a takto vyzerá „po rysku“ využitá prepravná kapacita.

 

Elektrické vany pre kuriérske a doručovateľské služby majú veľký potenciál prinajmenšom z dvoch dôvodov: 1. prevádzka s nulovými emisiami, 2. nakupovanie cez internet, ktoré globálne rastie geometrickým radom. Ale zaujímavý začína byť už aj ekonomický aspekt. Napríklad pri Nissane – Voltia e-NV 200 náklady na 100 km jazdy v mestskom režime sú priemerne 2 eurá oproti 8 eurám, ktoré zaplatí majiteľ porovnateľného vanu s dieselovým motorom. Návratnosť podstatne vyššej investície do elektrickej mobility potom vychádza na 4 roky – samozrejme, pri intenzívnom používaní vanu. Cena vozidla je 31.900 eur, z toho nadstavba stojí 9500 € (všetko bez DPH).