299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb fullsizerender 3 Thumb fullsizerender Thumb fullsizerender 1 Thumb fullsizerender 2 Thumb fullsizerender 4 Thumb fullsizerender333 1024x597 conti wc8s sk Thumb abarth classiche 01 Thumb 1957 zagato fiat abarth 750 gt coupe 02 Thumb 3 1980 portugal 1 Thumb 070226 ab 124abarthrally Thumb 070226 ab carloabarth Thumb 070226 ab fiat500abarth 1024x597 conti wc8s sk Thumb 151012 abarth 1000 record Thumb 151120 abarth sede 03 Thumb abarth1b Thumb abarth  205

Historickí škorpióni ožívajú v novodobých renovátorských dielňach v Turíne

Abarth otvoril vlastnú renovátorskú dielňu, v ktorej si môžete kúpiť certifikované dielce na svojho veterána, prípadne si ho dať odborne celého zrepasovať. S dôrazom na vysokú presnosť renovačných prác podľa pôvodných nákresov.

Máte doma v garáži starý Abarth a neviete si s ním rady? Alebo nečakane ste zdedili nádherný historický kúsok so škorpiónom v znaku a je v zlom stave? Ak máte silný vzťah k veteránom a na konte dosť peňazí, nie je problém. Stačí zavolať do Turína, chlapci z renovátorskej dielne si ho prídu vyzdvihnúť, aby sa pri preprave čo najmenej poškodilo. Po príchode do Turína prejde až deviatimi postupnými krokmi renovácie. Počnúc dôkladnou analýzou histórie konkrétneho auta a jeho skutočného stavu, cez predbežný odhad časového rozhrania prác a ceny renovácie až po samotnú prácu a finálne testovanie a nastavenie vozidla.

Majiteľ je o priebehu prác pravidelne informovaný a po ukončení renovácie auto dostane certifikát, s vyčerpávajúcou papierovou aj foto dokumentáciou, obsahujúcou všetky podrobnosti renovácie. Osobitá pozornosť je venovaná presnosti detailov. Technici reštaurátorskej dielne Abarth majú k dispozícii stroje, ktorými sú schopní vyrobiť diely, po dizajnovej a mechanickej stránke zodpovedajúce pôvodným historickým originálom. Spoliehajú sa pritom na celú škálu historickej dokumentácie vrátane technických výkresov, ktoré boli nedávno katalogizované a digitalizované.

Dielne Officine Abarth Classiche sa nachádzajú v priemyselnom komplexe Mirafiori, v montážnych priestoroch značky Abarth, kde sa pripravujú všetky pretekárske vozidlá aj upravujú autá zo sériovej produkcie. Na rozlohe 900 metrov  štvorcových, ktoré má renovátorská dielňa k dispozícii nájdete dva zdviháky, niekoľko obrábacích strojov a finálnu montážnu linku.

Pokiaľ ide o samotnú certifikáciu, aj vďaka podpore ASI (taliansky historický autoklub) Abarth vyvinul vlastný certifikačný proces, ktorý sa týka hlavne mechanických častí, typických pre vozidlá so škorpiónom v znaku. Sú to motor, prevodovka, výfuk, zavesenie kolies, inými slovami, všetky prvky, ktorými sa autentický Abarth odlišuje od pôvodnej predlohy Fiatu.

Otvorenie dielní Officine Abarth Classiche je len začiatkom veľkého projektu, ktorý predpokladá vytvorenie klubu Abarth Register. Jeho úlohou bude spojiť všetkých nadšencov a priaznivcov značky prostredníctvom série aktivít, vrátane stretnutí historických vozidiel organizovaných talianskym autoklubom ACI Storico. Projekt Abarth Classiche je tiež online na internetových stránkach www. abarthclassiche.com.

Tvárou projektu je Anneliese Abarth, manželka Carla Abarth, ktorá s nadšením prijala úlohu propagovať dlhú históriu značky založenej jej manželom.

Pretekár, konštruktér a elegán – Carlo Abarth

Karl Abarth so svojimi autami v roku 1965.

Karl Abarth sa narodil 15 novembra 1908 vo Viedni, kde s rodičmi a so staršou sestrou vyrastal. Rodičia podporovali jeho záujem o techniku i šport. Ako mnohí iní budúci pretekári a konštruktéri začínal najprv na pretekárskom bicykli. Už ako stredoškolák pracoval v dielni technickej Univerzity. Vzápätí sa stal mechanikom a skúšobným jazdcom motocyklového pretekára Josefa Opawskeho. Pre firmu Degan navrhol ako 20-ročný nový motocyklový rám. V roku 1928 dostal príležitosť štartovať so starším motocyklom na Veľkej cene Rakúska a v tréningu Opawskeho porazil. Abartha podozrievali z nedovolených úprav a motorky si museli vymeniť, ale napomohlo to. Nakoniec Abarthovi sabotážne pokazili motocykel a on tím Motor Thun urazený opustil.

Karosériu pre prototyp Abarth 750 postavený v roku 1956 navrhol Bertone. V Monze monopost vytvoril dva rekordy. Najprv 4000 kilometrov prešiel priemernou rýchlosťou 156,36 km/h a potom za72 hodín zdolal 10 125,56 kilometra.  Motor bol upravený štvorvalec z Fiata 600 s objemom 743 kubických centimetrov. Ďalšie rekordné prototypy Abarth navrhol Paninfarina.

Vyhrával ďalej na stroji, ktorý si upravoval sám. O dva roky však vo Walese Karl havaroval a dlho si liečil zranené koleno. Osud a vojna priviedli Abartha do Talianska, ktoré sa mu stalo domovom a zmenil si meno na Carlo. Zoznámil sa s Ferdinandom Porschem a vo firme Cisitalia sa zrodil projekt pretekárskeho Porsche pre pretekára Nuvolariho. Cisitalia však mala po čase ekonomické problémy a nakoniec ju Carlo Abarth v roku 1949 prebral a stal sa aj manažérom nie len konštruktérom. Premenoval ju na Abarth&C a v logu sa objavil škorpión.

Jedným z prvých sériových modelov Abarth bolo kupé 205A v roku 1951.

Firma stavala pretekárske autá a fungovala aj ako veľmi úspešný pretekársky tím. Nečakaný úspech mali aj patentované čierne výfuky značky Abarth, ktoré zvyšovali výkon a vydávali nádherný zvuk. Stali sa hitom, každý chcel mať výfuk Abarth. Výfuky vyrábalo 41 zamestnancov a začali sa vyvážať do celej Európy. Na autosalóne v Ženeve v roku 1950 stálo prvýkrát športové auto s logom automobilky Abarth. Bol to model 204A s karosériou Vignale. Na autosalóne v Turíne v apríli 1951 automobilka Abarth uviedla sériový model 205A, karosériu opäť navrhol Alfredo Vignale. V päťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia Abarth spolupracuje so značkami Fiat, Lancia, Alfa Romeo i Ferrari. Veľké nadšenie vzbudzujú modely Abarth odvodené z Fiatov 600 a 500. Stanú sa základom pre športové úspechy i mnohé rekordy. Abarthy pokoria Le Mans i Nürburgring.

Fiat Abarth 500 vytvoril mnoho rekordov na okruhu v Monze vo februári 1958. Za sedem dní najazdil 18 186 kilometrov priemernou rýchlosťou 108,25 km/h.

V roku 1964 vyhráva značka Abarth 741-krát. V roku 1965 ako 57-ročný Carlo Abarth schudne 30 kilogramov, aby sa zmestil do formuly a stanovuje v Monze ďalšie rekordy. Ani svetové súťaže neostali bez áut so znakom škorpióna. Legendou sa stal najprv Fiat 124 Abarth, ktorý napríklad získal prvé tri miesta v Portugalskej rally v roku 1974. V roku 1981 získal titul majstra sveta v rally Walter Röhrl na Fiate 131 Abarth. Toho sa však Carlo Abarth už nedožil, zomrel po vážnej chorobe 23. októbra 1979, hviezdy bol vtedy v znamení škorpióna. Okrem áut Carlo Abarth miloval aj módu, najmä športový štýl. Za návrhy oblečenia dostal dokonca v roku 1969 módneho Oscara. Jeho manželka Anneliese o ňom napísala: „Nikdy si neobliekol nič, čo by považoval za nedokonalé. Rovnakú pozornosť ako autám venoval aj strihu oblečenia.“ Abarth navrhol kolekciu športového oblečenia za volant i na voľný čas, ktorú nazval Autoboutique.

Fiat 124 Abarth Rally