Elektrické Audi e-tron Sportback sa o dva roky objaví vo výrobe
Prototyp kombinuje všetko, čo majú ľudia radi - je to trochu SUV s pohonom všetkých štyroch kolies, trochu kupé a hlavne elektromobil.
Nielen Škoda, aj značka Audi avizuje na nasledujúce roky ofenzívu elektromobilov. Prvý z nich začnú vyrábať už o necelých 12 mesiacov a pôjde o stredne veľký crossover. Následne, v roku 2019, ponuku rozšíri kombinácia crossoveru a kupé. Ako bude vyzerať, to veľmi dôverne naznačuje štúdia Audi e-tron Sportback, odhalená na autosalóne v Šanghaji.
Dá sa povedať, že toto auto je predurčené na úspech, pretože kombinuje všetko, čo ľudí aktuálne láka: vyššia svetlá výška, pohon 4x4, zaoblené zadné partie v štýle kupé a elektrický pohon.
Dĺžkou 4,9 metra sa novinka zaradí presne medzi Audi Q5 a Q7 a ponúkne priestranný interiér. Akumulátory sú totiž ukryté pod podlahou, takže neuberajú miesto z kabíny ani z kufra. Ten v základnom usporiadaní pojme 550 litrov a po sklopení zadných sedadiel 1450 l.
Dizajn kombinuje mohutné blatníky, hranaté rysy v prednej i zadnej časti s oblou strechou. Vpredu nájdeme náznak typickej masky chladiča Audi Single Frame, lenže v tomto prípade je slepá, keďže elektrický pohon nevyžaduje toľko chladiaceho vzduchu ako spaľovací motor.
Všimnite si čierne plochy po stranách masky chladiča - podobné sa objavia aj na sériovom modeli. Po tenkými dennými svetlami sa nachádzajú projekčné moduly – označované ako Digital Matrix Light (DML).
Tieto osvetľovacie jednotky, vytvorené z laserových projektorov s vysokým rozlíšením po vyše 1,3 milióna pixelov, fungujú ako tlmené a diaľkové svetlá. Adaptívne dynamické ovládanie umožňuje protiidúcich účastníkov cestnej premávky presne „vystrihnúť“ zo svetelného kužeľa tak, aby nedochádzalo k ich oslňovaniu.
V úzkych úsekoch sa dá šírka potrebná pre vozidlo premietať kužeľom reflektorov na cestu. Vďaka tomu šofér napríklad na staveniskách ciest vopred rozozná riziko, že opustí svoj jazdný pruh.
Navyše, laserové projektory môžu premietať rozličné znaky na asfalt – napríklad pás „zebra“ keď šofér púšťa chodcov cez cestu. Okrem toho sa dajú vytvárať a animovať aj čísla a písmená – čím je možná graficky-verbálna komunikácia s okolím.
Nemenej zaujímavá je poháňacia technika, zahŕňajúca tri elektromotory. Jeden je umiestnený pod prednou kapotou, dva sú súčasťou zadnej nápravy. Premyslená riadiaca elektronika dávkuje krútiaci moment na pravé a ľavé zadné koleso tak, aby auto netrpelo nedotáčavosťou.
Maximálny výkon systému troch elektromotorov predstavuje 370 kW (503 k), pri bežnej jazde je s ohľadom na dojazd trochu nižší (320 kW/435 k). Najvyšší krútiaci moment má hodnotu 800 Nm.
Audi e-tron Sportback akceleruje z pokoja na 100 km/h za 4,5 sekundy. Lítiovo-iónové články s kapacitou 95 kWh mu dovolia na jedno nabitie prejsť 500 kilometrov (merané podľa metodiky NEDC, reálna hodnota bude nižšia).