Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Čo by ste mali vedieť o pneumatikách: Je čas na prezutie, kalendárna zima sa končí
Neexistuje motoristická téma, diskusia, či fórum, ktoré by sa nedotkli pneumatík. Každý motorista si vyberá obutie na nové auto a ani si možno neuvedomuje, aký je to dôležitý výber.
Aj na majstrovstvách sveta v rely je jednou z najdiskutovanejších tém práve obutie. Podobne v F1. Aj pneumatiky pre bežného motoristu sa delia do mnohých kategórií a skupín. Každá je vhodná na niečo iné, do výberu ešte zasahujú alternatívne rozmery či cena a životnosť, ktoré sú často v protiklade s jazdnými vlastnosťami. Aj typovo zhodné pneumatiky, ak majú inú šírku či výšku profilu môžu dodať autu úplne rozdielne jazdné vlastnosti. A ak sa zmení povrch, napríklad zaprší, všetko je zrazu naopak.
Dôležité údaje na pneumatikách
Šírka:
Udáva sa v milimetroch. Je to prvé číslo v šifre napríklad 205/55 R16. Všeobecne platí, čím väčšia šírka, tým lepší záber, lepšia priľnavosť, ovládateľnosť a stabilita v zákrutách i kratšia brzdná dráha. Platí to však iba na suchom povrchu, ak potrebuje pneumatika spod seba vytláčať vodu, široká to má ťažšie. So šírkou teda rastie citlivosť na akvaplaning. Užšia pneumatika má zväčša menší valivý odpor, teda zmenšuje spotrebu. Táto vlastnosť však úzko súvisí aj s profilovým číslom.
Profilové číslo:
Je to údaj za lomkou, napríklad 205/55 R16. Udáva vzdialenosť, alebo ak chcete výšku pneumatiky od cesty po spodný okraj disku. Táto vzdialenosť sa udáva v percentách zo šírky. Ak je osemdesiatpercentná, tak sa neudáva, teda pri rozmere 155 R14 je výška profilu 124 milimetrov. Výška profilu, hoci si to mnohí môžu myslieť, nesúvisí priamo so stabilitou či priľnavosťou, lebo tu je rozhodujúca šírka. Ale výška profilu predsa len jazdné vlastnosti ovplyvňuje. Nízky profil totiž zaručuje pohotovejšiu a presnejšiu reakciu na pokyny volantu. Rovnako so zmenšovaním profilového čísla, klesá aj valivý odpor. Teda aj širšia pneumatika sa má s nižším profilovým číslom šancu vyrovnať vo valivom odpore užšej. V neposlednom rade nízka pneumatika uberá z komfortu pruženia, pretože medzi autom a cestou je menšia vrstva vzduchu. Komfort však úzko súvisí aj s naladením podvozka, tvrdosťou pružín a útlmom tlmičov pruženia. V niektorých prípadoch špeciálnych pneumatík, napríklad športových sa neudáva profilové číslo, ale za lomkou je trojciferným číslom vyjadrený obvod plášťa v milimetroch. Napríklad 195/185 R15.
Priemer vnútorného otvoru
Je to číslo, ktoré je za písmenom R, (radiálna pneumatika). Napríklad 205/55 R 16. Udáva, na aký veľký disk sa pneumatika montuje. Priemer sa vyčísľuje v palcoch. Jeden palec je 2,54 centimetra. Ak chceme zvoliť širšie pneumatiky, s nižším profilom a zároveň majú mať rovnaký obvod (presnosť tachometra, sprevodovanie), musíme zákonite vyberať väčší priemer. Približne rovnaký obvod majú napríklad rozmery 165/80 R13, 165/70 R14, 175/65 R14, 185/60 R14, 195/50 R 15, 205/45 R16, 215/40 R17. Hoci majú všetky pneumatiky takmer rovnaký obvod, jazdné vlastnosti sa do značnej miery líšia. Všeobecne sa dá povedať, že najjednoduchšia a zároveň najlacnejšia zmena jazdných vlastností sa docieli práve zmenami kolies s príslušnými pneumatikami.
Index nosnosti
Je to číslo určujúce maximálnu nosnosť pneumatiky pri rýchlosti určenej kategóriou rýchlosti.
Kategória rýchlosti
Udáva, akú maximálnu rýchlosť pneumatika znesie. Kedysi o tom motoristi ani netušili. Väčšina pneumatík bola kategórie Q (do 160 km/h) a bežná Škoda 105 túto rýchlosť nikdy nedosiahla. Teraz, keď dokáže rozbehnúť motor s objemom 1,4 auto na rýchlosť nad 200 km/h to začína byť dôležité.
Symbol: | P | Q | R | S | T |
Max. rýchlosť (km/h): | 150 | 160 | 170 | 180 | 190 |
Symbol: | U | H | V | W | Y | ZR |
Max. rýchlosť (km/h): | 200 | 210 | 240 | 270 | 300 | >240 |
Aké ďalšie skratky môžete nájsť na pneumatike
XNW – biely pruh na bočnici pneumatiky
BSW – čierne bočné steny pneumatiky
OWL – biele písmo na boku pneumatiky
BSL – čierne písmená na bočnici
BLT - vypuklé čierne písmo
XNW – biely pruh na bočnici pneumatiky
RF - zosilnené prevedenie pneumatiky
FP - ochrana pred poškodením disku (Dunlop)
ROF, EMT, DSST, ZP, SST, SSR, RFT, RUN FLAT – dojazdová technológia pri strate vzduchu
RFD – zosilnené prevedenie
TT – dušový typ pneumatiky
TL – bezdušový typ pneumatiky
Od novembra 2012 je povinné označovanie pneumatík štítkom EU, ktorý poznáme napríklad z domácich spotrebičov. Sú na ňom naznačené tri dôležité i keď nie rozhodujúce parametre. Vplyv na spotrebu je odstupňovaný od A po G a teoretický rozdiel v spotrebe medzi pneumatikami A a G je 7,5 percenta. Naháňanie za nízkym valivým odporom však môže priniesť veľké rozčarovanie z nízkej priľnavosti, zvlášť na mokrom povrchu. Druhým parametrom je brzdná dráha na mokrej vozovke. A znamená najkratšiu a F najdlhšiu. Označenie D a G sa pre osobné autá nepoužíva. Rozdiel medzi brzdnej dráhe z 80 kilometrovej rýchlosti medzi najbližšími písmenami je približne 3 až 6 metrov. Hlučnosť je označená číslom a čiernymi vlnkami. Tri čierne vlny označujú hlučnú pneumatiku, ale hlučnosť je nižšia ako maximálna hranica povolená v súčasnosti, dve čierne vlny označujú stredne hlučnú pneumatiku, v plánovanom limite a menej ako 3 dB pod plánovaným limitom a jedna čierna vlna značí pneumatiku s nízkou mierou hlučnosti, viac ako 3 dB pod plánovaným limitom.
Ako predĺžiť život pneumatikám?
- Ošetrujte pneumatiky vhodnými prostriedkami. Na trhu sú rôzne spreje, pasty a peny, ktoré chránia pneumatiku pred starnutím a zvyšujú jej odolnosť pred UV žiarením.
- Dajte si skontrolovať pravidelne geometriu podvozka. Dnešné cesty plné výtlkov dajú podvozku riadne zabrať, nesprávna geometria rapídne zvyšuje opotrebovanie pneumatík. Pískanie dezénu v zákrute je jedným zo signálov zlej geometrie.
- Udržiavajte v pneumatikách predpísaný tlak, ktorý je základným predpokladom na využitie ich vlastností a kilometrového výkonu.
- Neparkujte na prudkom slnku – UV lúče nepriaznivo pôsobia na plášte.
- Neotáčajte volantom na mieste. I keď sa to vďaka posilňovačom riadenia dá, trpia tým nie len čapy ale najmä pneumatiky.
- Nejazdite cez obrubníky a neparkujte tak, aby bola pneumatika deformovaná o obrubník. Poruší sa kostra pneumatiky a okrem krátkej životnosti sa zvýši hlučnosť.
- Vyhnite sa zbytočnému prudkému brzdeniu. Predvídavou jazdou ušetrite nie len palivo ale predĺžite životnosť pneumatík.
- Včas dajte skontrolovať tlmiče pruženia. Pomalé zhoršovanie ich účinnosti zbadáte neskoro a pneumatiky znehodnotíte.