Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
Čistá radosť: Abarth 500 C
Jeho úlohou je prilákať do predajní Abarth viacej žien. Keď ho ale kúpi chlap s úmyslom venovať ho svojej nežnej polovičke, ťažko svoj úmysel splní. Stačí, aby ho raz vyskúšal a nebude sa ho chcieť vzdať. Malá fabrika na emócie ho úplne dostane. Je pritom jedno, či do nej presadne z Fabie alebo z Ferrari.
Abarth sa u nás zatiaľ nepredáva. Modely tejto značky dostať najbližšie vo Viedni alebo v Prahe. Napriek tomu sa nám podarilo získať tohto našliapaného drobca na krátky test. Počas toho týždňa tieklo palivo prúdom. Nie preto, že by veľa spotreboval. 1,4 l turbomotor MultiAir vystačil s 8,4 l/100 km. Samozrejme, že som vôbec nejazdil na spotrebu, lebo keď máte takéto auto týždeň, ani sa to nedá. Neviete sa nabažiť jeho úžasnej dynamiky a zvukov, ktoré produkuje už štandardný výfuk s dvomi koncovkami. Na jazdenie po rozbitých uliciach mesta jeho podvozok však veľmi nie je. Už štandardný Fiat 500 je dosť tvrdý na naše cesty a na nerovnostiach poskakuje ako koza.
Abarth je kvôli vyššiemu výkonu ešte tvrdší a jazdí na pneumatikách s profilovým číslom 45, čo je pomyselná hranica pre naše cesty. Tvrdosť podvozka si vysvetľujem aj pomerne vysokou stavbou karosérie s vyšším posedom, ktorý zvyšuje polohu ťažiska a tak ho podvozok musí mať pod kontrolou. Preto sa v tomto aute nedá vypnúť ESP. Aj bez neho však drží na ceste ako motokára a doposiaľ som ani raz nemal pocit, že by mu ťažisko spôsobovalo nejaké problémy alebo ho v niečom obmedzovalo. Navyše ESP je nastavené citlivo, takže dovolí aj nejaký ten prejazd zatáčky na ručnú brzdu alebo jemný powerslide. Zákruty vykrajuje s obrovským nadšením a vďaka elektronickej trakčnej kontrole dokáže nimi prechádzať aj dosť rýchlo.
Riadenie si viem predstaviť aj citlivejšie, najmä okolo stredovej polohy. Vodiča s cestou však spája ešte lepšie než Twingo R.S. Prekáža mi iba príliš hrubý veniec volantu, ktorý by mohol mať menší priemer. Odtrpené poskakovanie v meste mi malý Abarth vynahradil na zatočených cestách s kvalitným povrchom. Tam exceluje ako motokára na okruhu. Jeho parketom sú okresky, najlepšie stúpania do kopca, kde sa môže naplno prejaviť sila jeho motora 1.4 MultiAir výkonu 103 kW/ 140 k. Abarth 500 C vznikol pre ženy a kvôli nim ho dodávajú iba so 6-stupňovou robotizovanou prevodovkou Competizione. Jej ovládací panel so 4 tlačidlami bol inšpirovaný Farrari, ale tak rýchlo ako sekvencia táto prevodovka neprepína. Rýchlostné stupne sa zaraďujú automaticky alebo manuálne – páčkami pod volantom. Oba pracujú v normálnom aj športovom režime.
Musím zdôrazniť, že prevodovku treba najprv spoznať a pochopiť. To sa inak ako najazdením desiatok kilometrov nedá. Spočiatku sa zdá byť trochu neohrabaná. Neskôr jej prídete na chuť. V štandardnom režime pri radení šklbe, čo sa dá úplne eliminovať ubratím plynu. V opačnom prípade ak podržíte akcelerátor na podlahe a odradíte hore vo vysokých otáčkach, do výfuku tak strelí až sa všetci okoloidúci zľaknú. Keď to zažijete, režim Sport už nikdy nevypnete a po meste budete jazdiť pre „poslucháčov“ a vlastné potešenie zo strieľania do výfuku, ktoré si viac užijete so stiahnutou strechou. Už vám je jasné, prečo som mal takú spotrebu? Karoséria bez pevnej strechy sa na nerovnostiach trochu otriasa. Je to tým, že kvôli sťahovacej plátenej streche bola extra spevnená. Vnútri však nič nevŕzga a nebuchoce. Bol som príjemne prekvapený celistvosťou tohto auta a vystužením karosérie. Jej odolnosť voči krúteniu v zákrutách je veľmi dobrá. Tu sa ukázala výhoda pevných oblúkov strechy v porovnaní s konkurenciou.
Kúpiť či nekúpiť?
Takéto autíčko si raz kúpim do mesta. Možno nie kabriolet ale klasické kupé s balíkom essesse. Nevadí, že je také tvrdé. Jeho zmysel pre zábavu a štýl zatieni všetky negatíva. Veď Abarth sa nekupuje z rozumu, ale pre emóciu, ktorá z neho doslova srší.