Benzín E10 od januára povinný! Ktoré autá ho môžu/nesmú tankovať?
Na čerpacie stanice má od januára 2020 prísť malá revolúcia. Klasický benzín Natural 95, ktorý je v súčasnosti označovaný ako E5, povinne nahradia benzínom s označením Natural E10. Ten bude mať takmer dvojnásobný podiel biozložky, ktorá zavarí motoristom s niektorými staršími autami.
Pozrite si našu reportáž:
V rámci "ekológie" prichádza na Slovensko ďalší bič na motoristov, ktorý už schválila Národná rada SR. Je súčasťou nástrojov smernice Rady EÚ o ochrane životného prostredia, ktorá zaväzuje jednotlivé krajiny únie znížiť podiel CO2 v palivách pre dopravu až o 6 percent v porovnaní s rokom 2010. Benzín E10 sa už používa v 9 krajinách Európy.
Od januára 2020 má aj na Slovensku benzín s 5 % podielom biozložky nahradiť "nový" benzín E10, ktorý jej bude obsahovať minimálne 9 %. Klasický benzín E5 sa po boku novinky E10 pravdepodobne ponúkať nebude, prevádzkovateľom by hrozili vysoké sankcie. Vyšší podiel biozložky môže byť pre niektoré staršie benzínové motory problém. Nejde vyslovene o staré autá, problém môže mať veľa modelov, vyrobených pred rokom 2005! Globálne môžeme povedať, že ide o autá s emisnou normou nižšou ako EURO 4. Pre zaujímavosť, priemerný vek aút je u nás 13,4 rokov. Zoznam áut, ktoré môžu/nemôžu používať benzín E10 si pozrite na druhej strane článku.
U nás stále rozšírená Felicia s motorom 1,3 OHV bude mať s novým benzínom E10 problém.
Bioetanol sa vyrába alkoholovým kvasením škrobových plodín, ako napr. kukurica alebo cukrová trstina. Okrem samotného benzínu môže mať nové nariadenie dopad aj na pestovanie kukurice. Poľnohospodári ju môžu väčšmi preferovať na úkor iných, menej výnosných plodín. Všetci tušíme, aké "ekologické" hnojivá sa používajú pri jej pestovaní... Tak ako to je? V mene ekológie, alebo proti nej? Európska únia a najmä "odborníci" z Bruselu však majú jasno - okresať emisie CO2, pochádzajúce z dopravy.
Biozložka motorom nesvedčí
Okrem toho, že biozložka benzínu nesvedčí ani novým autám, jej vyššia koncentrácia bude pre staršie modely utrpením. Po dlhodobom používaní môže naleptať gumové hadice a tesnenia, poškodiť čerpadlo a výfukové ventily alebo zalepiť vstrekovacie trysky. Biozložka navyše rýchlo absorbuje vzdušnú vlhkosť, takto "obohatený" benzín jednoducho degraduje skôr a voda v palive môže spôsobiť problémy so štartovaním a celý rad korozívnych účinkov. To hlavne vtedy, ak jazdíte málo a nádrž vám vydrží veľmi dlho.
Okrem toho má bioetanol nižšiu výhrevnosť. Výhrevnosť benzínu je 43 MJ/kg, etanol má výhrevnosť cca 27 MJ/kg. V praxi to znamená vyššiu spotrebu. Podľa testu ADAC sa jedná o 1,5 % zvýšenie spotreby a jemne poklesne aj výkon motora. Bioetanol je taktiež drahší ako benzín, tým pádom sa všeobecne očakáva rast cien pohonných hmôt. To však vláda Slovenskej republiky odmieta, k zvýšeniu cien nemá dôjsť.
Ak sa na to pozrieme globálne, pre bežného motoristu nemá benzín E10 žiadne praktické výhody a len mu priťaží. Poškodenie motora a palivovej sústavy áut následkom používania E10 benzínu môže byť pre staršie autá devastačné a oprava bohužiaľ ekonomicky nerentabilná. Čo ostáva majiteľom áut, nekompatibilných s benzínom s E10? Tankovať drahý 100-oktánový benzín, ktorý nemá vyšší podiel biozložky. Paradoxne, ľudia, ktorí majú hlbšie do vrecka, budú musieť z peňaženky dať bokom viac peňazí, aby ochránili svoj majetok pred poškodením....
Okrem áut budú môžu mať problémy aj niektoré motorky, kosačky či iná domáca technika, poháňaná benzínom. To v prípade, ak sú vybavené karburátorom. Ten má pevne nastavený zmiešavací pomer a je otázne, ako bude reagovať na palivo s nižšou energetickou hodnotou.