Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb tben7991 Thumb tben7986 Thumb tben7969 Thumb tben7961 Thumb img 0776 Thumb img 0774

Audi predviedlo nový sedan A6 a "tajný" elektrický prototyp

Expozícia značky Audi na ženevskom autosalóne pripomína kino, respektíve odovzdávanie filmových Oscarov. Hlavnou hviezdou je nová A-šestka.

Prihlás sa na odber kanálu Autožurnál:

 

 

Prvé Audi A6 debutovalo pred 24 rokmi. Za ten čas sa veľa zmenilo, ale aspoň jeden dizajnový odkaz na prapredka zostal zachovaný. Je ním zadný stĺpik, doplnený o tretie bočné okno. Všetko ostatné je nové. Sedan vyššej strednej triedy dostal ostrejšie rezané rysy, umelecky pôsobiacu svetelnú techniku a na prianie až 21-palcové kolesá.

Čistotu línií vpredu narúša armáda senzorov, pretože Audi A6 prevzalo od vlajkovej lode A8 schopnosť čiastočne autonómneho riadenia. Okolie sedanu stráži päť radarových snímačov, päť kamier, laser a ešte dvanásť ultrazvukových senzorov. Audi tvrdí, že teraz je na rade legislastíva. Kým ju zákonodarci neprispôsobia najnovším technológiám, šofér musí byť neustále v strehu. Pritom minimálne pohyb po diaľnici by už auto mohlo zvládnuť aj samé.

Inšpiráciu vlajkovou loďou značky Audi zreteľne vidieť aj na palube novej A-šestky. Drvivá väčšina tradičných ovládačov zmizla a nahradili ju displeje. Dotykové sú hneď dva, pričom k dispozícii je aj mechanická odozva. Vtedy nestačí, aby ste sa displeja iba dotkli. Pre potvrdenie treba na konkrétnu ikonku vyvinúť tlak, akoby šlo o klasické tlačidlo. Po stlačení pocítite, ako sa displej v danom momente jemne pohne, čo má na svedomí elektromagnet. Používanie dotykového displeja tak vyžaduje o čosi menej pozornosti, hoci stále platí, že „po slepiačky“ sa na ňom orientovať nedá, keďže ide o veľkú hladkú plochu. V základnej verzii sú oba displeje osempalcové, v prípade lepšie vybaveného variantu s navigáciou má vrchná obrazovka uhlopriečku 10,1-palca.

Po rozmerovej stránke sme žiadne zásadné zmeny nezaznamenali. Sedan je o sedem milimetrov dlhší, o dvanásť širší a o dva milimetre vyšší. Na dĺžku tak meria 4939 mm, na šírku 1886 mm a na výšku 1457 mm. Batožinový priestor má nezmenený objem 530 litrov. 
Jedným z hlavných benefitov nového Audi A6 bude lepšia ovládateľnosť. Konštruktéri nehovoria vyslovene o športovom naladení, skôr o väčšej mrštnosti v zákrutách. Pomohli si tromi technológiami: riadením, ktoré má premenlivý prevodový pomer, systémom natáčania zadných kolies (maximálne v uhle päť stupňov) a pri verzii quattro aj aktívnym zadným diferenciálom.

V ponuke motorov zatiaľ nájdeme jeden štvorvalec a dva šesťvalce. Štyri valce má naftový dvojliter TDI, dosahujúci výkon 150 kW (204 k). Alternatívou je naftový šesťvalec 3,0 TDI, naladený na výkon 170 kW (231 k) alebo 210 kW (286 k). Milovníkov benzínu poteší trojliter TFSI (250 kW/340 k).

Naftový štvorvalec a jediný benzínový motor v ponuke sú štandardne spriahnuté so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou S tronic. Pohon všetkých štyroch kolies je v tomto prípade riešený medzinápravovou spojkou (takzvaný systém Ultra). Naftové šesťvalce spolupracujú s osemstupňovým meničovým automatom Tiptronic a majú poctivé quattro so samosvorným medzinápravovým diferenciálom.

Aj do nového Audi A6 už prenikla mild hybridná technológia. Elektrický motorgenerátor plní úlohu štartéra a alternátora. Hoci Audi hovorí o hybridnom pohone, A-šestka nedokáže jazdiť čisto na elektrinu. Motorgenerátor slúži prepracovanému systému štart/stop. Vždy keď rýchlosť jazdy klesne pod 22 km/h a elektronika usúdi, že vozidlo zastavuje, motor v predstihu vypne. Poháňacia jednotka stíchne aj pri jazde rýchlosťou od 55 až do 160 km/h. Stačí, ak máte navolený ekonomický jazdný režim a zložíte nohu z plynového pedála. Pri šesťvalcových verziách má motorgenerátor vlastnú 48 V elektrickú sieť. V prípade naftového štvorvalca je pripojený k obyčajnej 12 V sieti. Podľa výrobcu by elektrifikácia spaľovacích motorov mala v priemere znížiť spotrebu paliva o 0,7 litra na 100 kilometrov.

E-tron v kamufláži

Elektrická éra pod taktovkou Audi odštartuje kompaktným crossoverom e-tron. Predávať ho začnú ešte tohto roku, ale v Ženeve okolo neho ešte automobilka robila tajnosti. Prototyp zahalený do kamufláže stál väčšinu času skrytý pod plachtou a ukázali ho iba na chvíľu. Jeho súrodenci z testovacej flotily medzičasom absolvovali demonštratívne jazdy v uliciach mesta.

Sériový elektromobil od Audi charakterizuje sendvičový podvozok, v ktorom sú ukryté batérie. Posed za volantom je vyšší – tak ako to majú zákazníci radi. Podlaha kabíny je rovná, bez stredového tunela, a priestor veľký. Podrobnosti o technike zatiaľ nepoznáme.

Pôvodný prototyp Audi e-tron z roku 2015 poháňali dva elektromotory - jeden umiestnené vpredu, dva vzadu. Dojazd na jedno nabitie sa pohyboval okolo 500 km. Podobné základné parametre očakávame aj od produkčnej verzie.