Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Audi A8: Najmodernejšie auto sveta?
Pojazdná výkladná skriňa značky Audi ukazuje, aké technológie sa časom objavia v dostupnejších autách. Najviac zaujal dotykový displej s mechanickou odozvou.
Stačí jeden nepresný pohyb a na dotykovej obrazovke si prepnete presne to, čo ste nechceli. Displej nie je každému šoférovi po chuti, ale v Audi sa rozhodli, že mu dajú absolútnu prednosť. Z A-osmičky zmizla väčšina tlačidiel, multifunkčný ovládač MMI aj touchpad. Namiesto nich sa na palubnej doske objavili hneď dve dotykové obrazovky novej generácie. Po novom nestačí, aby ste sa displeja iba dotkli. Pre potvrdenie treba na konkrétnu ikonku vyvinúť tlak, akoby šlo o klasické tlačidlo. Po stlačení pocítite mechanickú odozvu - displej sa v danom momente jemne pohne, čo má na svedomí elektromagnet. Používanie dotykového displeja tak vyžaduje o čosi menej pozornosti, hoci stále platí, že „po slepiačky“ sa na ňom orientovať nedá, keďže ide o veľkú hladkú plochu. V Audi A8 si cez obrazovku nastavíte prakticky všetko, vrátane klimatizácie.
Audi A8 pridáva k plne diódovej technológii laser určený pre diaľkové svetlá.
Na hranie sa s displejmi má človek relatívne dosť času, keďže nová A-osmička ponúkne plne autonómnu jazdu funkčnú do rýchlosti 60 km/h. Pilot pre jazdu v dopravnej zápche riadi rozjazd, zrýchľovanie, brzdenie aj riadenie. Podmienkou sú zreteľne viditeľné čiary na ceste. Šofér nemusí automobil permanentne kontrolovať. Môže natrvalo pustiť volant a ak to platné predpisy povoľujú, môže sa venovať inej činnosti, podporovanej vozidlom - napríklad sledovať televíziu Onboard-TV. Keď systém narazí na svoje hranice, vyzve šoféra, aby prevzal ovládanie vozidla. Funkcia autonómneho riadenia dosahuje stupeň 3. Na rozdiel od úrovne 2 ho šofér nemusí permanentne kontrolovať. Musí však byť v stave opäť prevziať riadenie, keď ho systém na to vyzve. Autonómneho riadenia sa ako prví dočkajú zákazníci z USA. Uvedenie systému na starý kontinent je závislé od legislatívy v jednotlivých krajinách.
Takto vyzerá luxusná vlajková loď a zároveň pojazdné laboratórium. Karoséria pozostáva z hliníka, ocele, horčíka aj z uhlíkových vlákien.
Vlajková loď značky Audi bola v 90. rokoch minulého storočia výnimočná svojou celohliníkovou karosériou. Pri vývoji štvrtej generácie však konštruktéri od tohto riešenia ustúpili. Karoséria je po novom multimateriálová, keď okrem hliníka obsahuje aj prvky z uhlíkových vlákien (zadná deliaca stena), z horčíka (výstuha horných úchytov pružiacich prvkov prednej nápravy) a z tepelne tvárnenej ocele (kabína posádky). Pevnosť šasi medzigeneračne stúpla takmer o štvrtinu.
Dizajnéri stavili na optickú čistotu, výduchy klimatizácie sú skryté pod elektricky ovládaními krytmi.
K dispozícii opäť sú dve dĺžkové verzie Audi A8. Základná meria 5172 milimetrov a má bezmála trojmetrový rázvor (2998 mm). Predĺžené Audi A8 L pridáva k obom parametrom 130 mm navyše. Plus má špecificky tvarovanú zadnú časť kabíny, takže okrem väčšieho priestoru na nohy, ponúka aj väčšiu vnútornú šírku a výšku. Kufor bez ohľadu na verziu pojme 505 litrov.
Najnoblesnejšie miesto v novej vlajkovej lodi Audi je vzadu vpravo. Príplatkové ležadlové sedadlo v predĺženej Audi A8 L zahŕňa špeciálnu opierku nôh s funkciou zohrievania a masáže vo viacerých stupňoch. Rôznych komfortných prvkov je na palube neúrekom. Napríklad prídavný senzor polohy slnka na zadnom plate dáva pokyny klimatizácii, aby mali tepelný komfort aj tí cestujúci, na ktorých priamo pôsobia slnečné lúče.
Pneumatickému podvozku za príplatok pomáhajú aktívne stabilizátory. Jednotlivé kolesá dokážu dvihnúť alebo pritlačiť k ceste.
Slováci sa novej generácie Audi A8 dočkajú na prelome októbra a novembra tohto roku. V úvode budú na výber dva šesťvalce s objemom tri litre. Benzínový dosahuje výkon 250 kW (340 k), naftový 210 kW (286 k). Dva osemvalce - 4,0 TDI (320 kW/435 k) a 4,0 TFSI (338 kW/460 k) - prídu trocha neskôr. Špičkovou motorizáciou bude benzínový motor W12 s objemom 6,0 litra. Jeho výkon zatiaľ výrobca nezverejnil.
Všetkých päť motorov obsahuje elektrický motorgenerátor, ktorý plní úlohu štartéra aj alternátora. Hoci Audi hovorí o hybridnom pohone, A-osmička nedokáže jazdiť čisto na elektrinu. Motorgenerátor slúži prepracovanému systému štart/stop. Vždy keď rýchlosť jazdy klesne pod 22 km/h a elektronika usúdi, že vozidlo zastavuje, motor v predstihu vypne. Poháňacia jednotka stíchne aj pri jazde rýchlosťou od 55 až do 160 km/h. Stačí, ak máte navolený ekonomický jazdný režim a zložíte nohu z plynového pedála. Aby motorgenerátor vládal v momente naštartovať spaľovací agregát, pracuje s napätím 48V. Podľa výrobcu by elektrifikácia spaľovacích motorov mala v priemere znížiť spotrebu paliva o 0,7 litra na 100 kilometrov. Benzínové motory dostanú v roku 2018 časticový filter.
Elektrický motorgenerátor je k spaľovaciemu motoru pripojený obyčajným plochým remeňom.
Avšak Audi ponúkne aj ozajstný hybrid, dokonca plug-in. Benzínový šesťvalec 3,0 TFSI s elektromotorom poskytujú spolu systémový výkon 330 kW (449 k) a najvyšší krútiaci moment 700 Nm. Lítiovo-iónová trakčná akumulátorová batéria pri úplnom nabití z externého zdroja umožňuje dojazd 50 kilometrov v čisto elektrickom režime. Na želanie sa dá nabíjať bezkontaktne pomocou systému Audi Wireless Charging: platňa na podlahe v domácej garáži prenáša elektrickú energiu s výkonom 3,6 kW induktívne na prijímaciu cievku v automobile. Všetky motory sú spriahnuté s osemstupňovou automatickou prevodovkou tiptronic druhej generácie. Klasický meničový automat obsahuje prepracovaný režim radenia pri opätovnom pripojení z voľnobehu.
Permanentný pohon všetkých kolies quattro je v novej vlajkovej lodi Audi štandardom. Pri normálnej jazde samosvorný medzinápravový rozdeľuje krútiaci moment na nápravy v pomere 40:60. Keď kolesá jednej nápravy začnú prešmykovať, prenesie až do 70 percent krútiaceho momentu na prednú alebo až 85 percent na zadnú nápravu. Pre Audi A8 sú určené kolesá s priemerom 17 až 21 palcov. V prípade, že jedno alebo viac kolies nie je správne upevnené, integrovaná funkcia v elektronickom stabilizačnom systéme včas upozorní šoféra.
Nové Audi A8 a A8 L budú vyrábať v závode Neckarsulm. Na teraz poznáme iba základné ceny platné pre nemecký trh. Nové Audi A8 tam stojí minimálne 90 600 eur, predĺžený variant A8 L štartuje s cenou od 94 100 eur.