Vw vypredaj skladov 1140x190
Thumb a178298 medium Thumb a178299 full Thumb a178301 full Thumb a178300 full Thumb a178302 full Thumb a178303 full Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb a178305 full Thumb a178307 full Thumb a178308 full Thumb a178310 full Thumb a178312 full Thumb a178313 full Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb a178314 full Thumb a178315 full Thumb a178320 full Thumb a178321 full Thumb a178322 full Thumb a178323 full Thumb a178325 full Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb a178326 full

Audi A8 má namiesto tlačidiel dotykové displeje s mechanickou odozvou

Ingolstadtská automobilka pripravuje na nasledujúce mesiace veľkú modelovú ofenzívu. Aktuálne sa môžeme zoznámiť s novou vlajkovou loďou A8. Ide o pojazdnú prehliadku technológií, ktoré časom uvidíme aj v dostupnejších autách.

Počas najbližších približne dvanástich mesiacov Audi prinesie na trh novú generáciu malého hatchbacku A1, nové malé SUV Q3 a vymení aj sesterské modely A6/A7. A-štvorka a neskôr aj Q-osmička sa dočkajú výraznej modernizácie. To všetko pod taktovkou Marca Lichteho – šéfdizajnéra Audi, ktorý má za cieľ jednotlivé modely od seba výrazne odlíšiť. Pri pohľade zvonku i zvnútra.

A-osmička bola v 90. rokoch minulého storočia prvé Audi s celohliníkovou karosériou. Pri vývoji štvrtej generácie však konštruktéri od tohto riešenia ustúpili. Karoséria je po novom multimateriálová, keď okrem hliníka obsahuje aj prvky z uhlíkových vlákien (zadná deliaca stena), z horčíka (výstuha horných úchytov pružiacich prvkov prednej nápravy) a z tepelne tvárnenej ocele (kabína posádky). Pevnosť šasi medzigeneračne stúpla o 24 percent.

K dispozícii opäť budú dve dĺžkové verzie Audi A8. Základná meria 5172 milimetrov a má bezmála trojmetrový rázvor (2998 mm). Predĺžené Audi A8 L pridáva k obom parametrom 130 mm navyše. Plus má špecificky tvarovanú zadnú časť kabíny, takže okrem väčšieho priestoru na nohy, ponúka aj väčšiu vnútornú šírku a výšku. Kufor bez ohľadu na verziu pojme 505 litrov.   

Najnoblesnejšie miesto v novej vlajkovej lodi Audi je vzadu vpravo. Príplatkové ležadlové sedadlo v predĺženej Audi A8 L (+130 mm) zahŕňa špeciálnu opierku nôh s funkciou zohrievania a masáže vo viacerých stupňoch. 

Rôznych komfortných prvkov je na palube neúrekom. Napríklad prídavný senzor polohy slnka na zadnom plate dáva pokyny klimatizácii, aby mali tepelný komfort aj tí cestujúci, na ktorých priamo pôsobia slnečné lúče.

Šofér sa musí zoznámiť s úplne novým kokpitom, pretože Audi upustilo od známeho multifunkčného otočného/tlačidlového ovládača MMI a dotykovej plôšky touchpad. Na ovládanie jednotlivých funkcií slúži dotykový displej s uhlopriečkou 25,7 cm s vyhotovením Black-Panel, ktorý pred štartom takmer neviditeľne splýva s čiernym, vysoko lesklým obkladom prístrojového panelu.

Užívateľské rozhranie sa objaví hneď po otvorení dverí. Na veľkom displeji šofér ovláda dotykmi systém infotainmentu. Na druhom menšom dotykovom displeji má prístup ku klimatizácii a komfortným funkciám. Môže cez neho aj zadávať text. Popri tom si zápästie pohodlne oprie o široký volič automatickej prevodovky tiptronic. 

Keď sa šofér prstom dotkne displeja, nevyvolá to hneď funkciu - na to musí displej stlačiť definovanou silou. Ako potvrdenie pocíti impulz, ktorý vznikne tým, že elektromagnet minimálne pohne sklom displeja do boku. Súčasne malý reproduktor vydá zvuk kliknutia. Tým vraj dotykový displej poskytuje jasnú spätnú väzbu, pripomínajúcu klasické mechanické tlačidlá.

Dotykové tlačidlá v sklenenom vyhotovení reagujú rovnakým spôsobom. Kombináciou akustickej a fyzickej spätnej väzby, ako aj použitím bežných dotykových gest, sa dá nový systém MMI touch response podľa Audi ovládať zvlášť bezpečne, intuitívne a rýchlo.

Na hranie sa displejmi má človek relatívne dosť času, keďže nová A-osmička ponúkne plne autonómnu jazdu funkčnú do rýchlosti 60 km/h. Pilot pre jazdu v dopravnej zápche riadi rozjazd, zrýchľovanie, brzdenie aj riadenie. Podmienkou sú zreteľne viditeľné čiary na ceste. Šofér nemusí automobil permanentne kontrolovať. Môže natrvalo pustiť volant a ak to platné predpisy povoľujú, môže sa venovať inej činnosti, podporovanej vozidlom - napríklad sledovať televíziu Onboard-TV. Keď systém narazí na svoje hranice, vyzve šoféra, aby prevzal ovládanie vozidla.  

Funkcia autonómneho riadenia dosahuje stupeň 3. Na rozdiel od úrovne 2 ho šofér nemusí permanentne kontrolovať. Musí však byť v stave opäť prevziať riadenie, keď ho systém na to vyzve.

Autonómneho riadenia sa ako prví dočkajú zákazníci z USA. Uvedenie systému na starý kontinent je závislý od legislatívy v jednotlivých krajinách.

Audi okrem toho ponúkne aj takzvaného garážového a parkovacieho pilota. Vozidlo pod dohľadom človeka zaparkuje alebo vyparkuje. Bez toho, aby šofér sedel za volantom. Tento systém už ponúka konkurenčný Mercedes-Benz.

Stačí mať vo svojom smartfóne nainštalovanú aplikáciu myAudi App. Na kontrolu procesu parkovania treba nepretržite držať tlačidlo Audi AI a na displeji smartfónu sledovať v reálnom čase zobrazenie kamier priestorového kamerového systému vozidla. Po skončení manévru systém automaticky zaradí parkovací režim automatickej prevodovky a vypne motor i zapaľovanie.

Svetovú premiéru medzi sériovo vyrábanými autami oslavuje laserový skener, ktorý pomáha autu pohybovať sa bez zásahu človeka. Zariadenie približne vo veľkosti päste, namontované v prednom nárazníku, vysiela vo viacerých vertikálnych rovinách svetelné impulzy. Zrkadlo ich plošne rozdeľuje v poli dlhom približne 80 metrov s uhlom 145 stupňov. 

Svetelné záblesky majú vlnovú dĺžku blízku infračervenému žiareniu a sú neviditeľné pre ľudské oko, preto nie sú nebezpečné. 

Záblesky sa odrážajú od objektov pred automobilom a za menej ako jednu mikrosekundu sa vracajú k laserovému skeneru. Tam ich zachytávajú fotodiódy. Z dĺžky času medzi vyslaním a zachytením odrazeného impulzu sa vytvára detailný obraz okolia. 

Laserový skener tvorí spolu s radarom s dlhým dosahom a prednou kamerou trio senzorov, ktoré sa navzájom dopĺňajú rozličnými silnými stránkami. Laser presne rozoznáva objekty každého druhu – aj nekovové – a má široký uhol záberu. V tomto ohľade prekonáva radar, ktorý zasa boduje dosahom do 250 metrov, väčším výškovým záberom a bezproblémovou funkciou aj v daždi a hmle.

Už tradičnou pýchou Audi je svetelná technika. Laserové reflektory v novom Audi A8 sú spriahnuté s diaľkovými svetlami reflektorov HD Matrix LED. Laserové bodové svetlo sa dá rozoznať podľa clony v tvare písmena X a okrem toho ho zvýrazňuje modré ambientné osvetlenie. Laserové bodové svetlá zdvojnásobujú dosah diaľkových svetiel a sú aktívne od rýchlosti 70 km/h.

Diaľkové svetlá HD Matrix LED sa skladajú v každom reflektore z 32 malých, samostatne ovládaných diód LED, ktoré vydávajú svetlo v dvoch riadkoch. Ostatní účastníci cestnej premávky sú vytienení zo svetelného kužeľa a preto nedochádza k ich oslňovaniu. Ovládanie diaľkových svetiel HD Matrix LED využíva dáta prednej kamery. 

Zákrutové svetlo vzniká posunom svetelného ohniska. Využíva dáta navigačného systému a nasvetľuje zákrutu prediktívne ešte pred natočením volantu. Aj križovatkové svetlo sa aktivuje prediktívne ešte pred vjazdom do križovatky. Pri tom sa segmentované odbočovacie svetlá v troch stupňoch dynamicky prepnú až po maximálny uhol 90°.

Po stránke jazdných vlastností šofér môže rátať s riadením, ktoré má premenlivý prevodový pomer. Mrštnosť veľkej limuzíny vylepšuje aj funkcia natáčania zadných kolies, a to v uhle 2 až 5 stupňov.

Tretia nová technológia - aktívny podvozok Audi AI - bude dodávaná za príplatok. Pôsobí samostatne na každé koleso a umožňuje extrémne široké pásmo nastavenia jednotlivých tlmičov medzi komfortom a športovosťou. Pneumatické pruženie adaptive air suspension s regulovanými hydraulickými tlmičmi sériovo, nastaviteľné štyri úrovne svetlej výšky.

Aktívny podvozok v prípade hroziacej havárie za pol sekundy zväčší svetlú výšku vozidla až na 80 mm, aby náraz zasiahol tie časti podvozka, ktoré znesú mimoriadne vysoké zaťaženie - bočné prahy a podlahovú plošinu.

Audi uvedie novú generáciu vlajkovej lode A8 na slovenský trh na jeseň. V úvode budú na výber dva šesťvalce s objemom tri litre. Benzínový dosahuje výkon 250 kW (340 k), naftový 210 kW (286 k).

Dva osemvalce – 4,0 TDI (320 kW/435 k) a 4,0 TFSI (338 kW/460 k) - prídu trocha neskôr. Špičkovou motorizáciou bude benzínový motor W12 s objemom 6,0 litra.

Všetkých päť motorov má štartovací generátor RSG, pripojený k motoru drážkovaným remeňom, ktorý je srdcom elektrickej siete s napätím 48 V. Ide teda o mild hybridy (MHEV) umožňujúce krátkodobú jazdu s vypnutým spaľovacím motorom a komfortný opätovný štart. 

Okrem toho majú rozšírenú funkciu štart-stop a vysoký rekuperačný výkon. Podľa výrobcu by elektrifikácia spaľovacích motorov mala v priemere znížiť spotrebu paliva o 0,7 litra na 100 kilometrov. Benzínové motory dostanú v roku 2018 časticový filter.

Technológia mild hybrid od Audi je založená na novo vyvinutej hlavnej elektrickej sieti s napätím 48 V, ktorá zásobuje energiou aj vedľajšiu elektrickú sieť s napätím 12 V. Hlavnú sieť 48 V napája štartovací generátor, pripojený drážkovaným remeňom ku kľukovému hriadeľu motora. Zdrojom energie pre sieť 48 V je lítiovo-iónová batéria, uložená pod podlahou batožinového priestoru.

Vďaka vyššiemu napätiu môže A8 v rozsahu rýchlostí od 55 do 160 km/h jazdiť bezhlučne s vypnutým motorom - „plachtiť“. Nie však zrýchľovať. Keď šofér opäť stlačí pedál akcelerátora, štartovací generátor rýchlo naštartuje motor. Okrem toho sa systém štart-stop aktivuje už pri rýchlosti 22 km/h. Pri brzdení dokáže štartovací generátor rekuperovať výkon až do 12 kW, čím prispieva k ďalšiemu zníženiu spotreby paliva.

Technologickým vrcholom je Audi A8 L e-tron quattro s plug-in hybridným pohonom. Benzínový šesťvalec 3,0 TFSI s elektromotorom poskytujú spolu systémový výkon 330 kW (449 k) a systémový maximálny krútiaci moment 700 Nm. 

Lítiovo-iónová trakčná akumulátorová batéria pri úplnom nabití z externého zdroja umožňuje dojazd 50 kilometrov v čisto elektrickom režime. Na želanie sa dá nabíjať bezkontaktne pomocou systému Audi Wireless Charging: platňa na podlahe v domácej garáži prenáša elektrickú energiu s výkonom 3,6 kW induktívne na prijímaciu cievku v automobile.

Všetky motory sú spriahnuté s osemstupňovou automatickou prevodovkou tiptronic druhej generácie. Klasický meničový automat obsahuje prepracovaný režim radenia pri opätovnom pripojení z voľnobehu.

Permanentný pohon všetkých kolies quattro je v novej vlajkovej lodi Audi štandardom. Pri normálnej jazde samosvorný medzinápravový rozdeľuje krútiaci moment na nápravy v pomere 40:60. Keď kolesá jednej nápravy začnú prešmykovať, prenesie až do 70 percent krútiaceho momentu na prednú alebo až 85 percent na zadnú nápravu.

Pre Audi A8 sú určené kolesá s priemerom 17 až 21 palcov. V prípade, že jedno alebo viac kolies nie je správne upevnené, integrovaná funkcia v elektronickom stabilizačnom systéme včas upozorní šoféra.

Nové Audi A8 a A8 L budú vyrábať v závode Neckarsulm. Fyzicky sa prvé kusy na Slovensku objavia koncom októbra alebo začiatkom novembra tohto roku. Na teraz poznáme iba základné ceny platné pre nemecký trh. Nové Audi A8 tam stojí minimálne 90 600 eur, predĺžený variant A8 L štartuje s cenou od 94 100 eur.

Advertisement