Ben 2022 0049 f1 kampan bezbotas bannery 1140x190px sk 01mp 2
Thumb static 1 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 2 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 3 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 1 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 4 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 5 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 6 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 7 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 8 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 9 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 10 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 11 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 12 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 13 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 14 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 15 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 16 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 18 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 19 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 17 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 20 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 21 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 22 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 23 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 24 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 25 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 26 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 27 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 28 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 29 Thumb alfa romeo tonale 2022 oficialne autozurnal.com 30

Alfa Romeo Tonale 2022 oficiálne: Jedna z najočakávanejších noviniek je konečne tu!

Alfa Romeo Tonale je ozdobou automobilového roka 2022 v triede kompaktných crossoverov. Po odloženej premiére ju tu máme konečne v plnej kráse. Tonale má niekoľko dôležitých úloh a preto si na nej dali patrične záležať. Po Stelviu ide o druhý crossover/SUV model a veľkosťou sa zaradí do kompaktnej triedy. Konkurovať bude napr. Mercedesu-Benz triedy GLA alebo BMW X2, resp. praktickejšie zameranému X1. Okrem toho je však nepriamym nástupcom kompaktného hatchbacku Giulietta, keďže zvýšené crossovery sú dnes v móde a zákazníci im pred podobne veľkými hatchbackmi dávajú prednosť.

Dôkazom dôležitosti modelu je tiež pôvodne odložená premiéra, Tonale tu totiž malo byť skôr. No nakoniec si Alfa Romeo nechala ešte trochu času navyše, vyšperkovala a doladila plug-in hybridnú verziu a zapracovala tiež na kvalite interiéru. Okrem toho dostalo Tonale aj odlišné svetlá, v porovnaní s prvými zábermi sériového prototypu s výraznejším svetelným podpisom, ktorý odkazuje na niektoré modely bohatej histórie talianskej značky a podobá sa na riešenie použité v koncepte z roku 2019. Alfa Romeo Tonale stojí na platforme "SmallWide", ktorú využíva aj technicky spriaznený Jeep Compass. Samozrejme, Tonale je väčšmi zamerané na radosť z jazdy a celkové naladenie bude od Compassu výrazne odlišné. 

Vzhľad kombinuje ladné línie s agresívne pôsobiacou prednou časťou. Opis nie je potrebný, názor si spravíte sami na základe fotogalérie článku. Celkovo však ide optikou triedy o nižší crossover s atletickým postojom a športovejším vzhľadom. Predné svetlá budú v top verzii využívať adaptívnu matrixovú funkciu a svetelným podpisom pripomínajú legendárne SZ (Sprint Zagato). Alfa Romeo Tonale je dlhá 4,53 m, široká 1,84 m a vysoká 1,6 m. Rázvor má hodnotu 2,64 m. 

Interiér je citeľne zameraný na vodiča - tak, ako je to pri Alfe zvykom. Kombinuje už na pohľad prémiové materiály so športovým vzhľadom kabíny a výbornou ergonómiou. Nám tvarmi pripomína interiér Giulie s tým rozdielom, že Tonale nasadilo nový infotainment systém (s funkciou Amazon Alexa). Kombinuje 12,3-palcový digitálny prístrojový panel s 10,25-dotykovým centrálnym displejom.

Okrem toho je k dispozícii aj množstvo hardvérových ovládačov a tlačidiel. Alfa tiež vyzdvihuje online konektivitu nového systému vrátane aplikácie v smartfóne alebo pokrokovú paletu asistenčných systémov vrátane prediktívneho adaptívneho tempomatu a autonómnej jazdy 2. stupňa. Multimediálny systém taktiež podporuje bezdrôtové zrkadlenie smartfónu cez Apple Car Play a Android Auto.

Tonale je prvá elektrifikovaná Alfa Romeo a pod kapotou bude mať tri nosné motorizácie. Základom je 48V mild-hybridný pohon, ktorého srdcom je nový turbobenzínový štvorvalec FireFly Turbo s objemom 1.5 l a priamym vstrekovaním paliva. Vstrekovací tlak 350 bar mu v spolupráci s vysokým kompresným pomerom 12,5:1 a prácou v Millerovom cykle zabezpečujú vysokú tepelnú účinnosť a efektivitu. 

Odporúčame:

"Nepredávame iPad s autom, predávame Alfu Romeo". Budúce Alfy budú mať minimum displejov

Na pomery mild-hybridov má taktiež silný elektromotor s výkonom 15 kW (20 k) a krútiacim momentom 55 Nm, ktorý je integrovaný v 7-st. dvojspojkovej prevodovke. S manuálnou prevodovkou k dispozícii nebude. Alfa tiež tvrdí, že elektromotor tu nie je "len" na klasické disciplíny mild-hybridov - pomoc v nízkych otáčkach, rýchle opätovné štarty start-stop systému - ale v nízkych rýchlostiach, napr. pri parkovaní dokáže Tonale aj samostatne poháňať. To bežné mild-hybridy nevedia... Hybrid bude k dispozícii v dvoch výkonových verziách, a to 96 kW (130 k) a 118 kW (160 k). Okrem softvérového naladenia sa výkonnejšia verzia líši nasadením odlišného turbodúchadlá s variabilnou geometriou lopatiek. Obe verzie budú k dispozícii len ako predokolky. 

Vrcholnou motorizáciou v ponuke bude silný plug-in hybrid so základom v turbobenzínovom štvorvalci MultiAir s objemom 1.3 l a výkonom 132 kW (180 k). V spolupráci s 90 kW (122 k) elektromotorom je celkový výkon sústavy parádnych 202 kW (275 k). Elektromotor je umiestnený vzadu a roztáča zadné kolesá. Plug-in hybrid je tak na rozdiel od 48V mild-hybridov dostupný výlučne s pohonom všetkých kolies. Ide o podobné riešenie ako využíva Toyota. Mechanické spojenie prednej a zadnej nápravy skrz kardanový hriadeľ tu nenájdete, zadné kolesá poháňa "iba" elektromotor. Z hľadiska efektivity prenosu výkonu ide o lepšie riešenie, ktoré sa tiež prejaví na nižších emisiách CO2 a tým aj na spotrebe paliva. Vrcholný model zrýchli na stovku za skvelých 6,2 sekúnd a silu na kolesá posiela cez 6-st. meničovú prevodovku.

Prečítajte si tiež:

Taliani finišujú s novým štvorvalcovým motorom 1.5 Firefly pre Fiat, Jeep a Alfa Romeo

Alfa Romeo tvrdí, že 15,5 kWh batéria plug-in hybridu vystačí v ideálnych podmienkach až na 80 km čisto elektrickej jazdy. Priemerný dojazd podľa WLTP je 60 km. Nabijete ju zo štandardnej domácej zásuvky zhruba za 7-8 hodín. Palubná nabíjačka má však slušný výkon až 7,4 kW. Ak využijete rovnako výkonný wallbox, Tonale sa nabije za 2,5 hodiny.  

Video:


Pre fanúšikov nafty máme potešujúcu správu. Tonale taktiež príde s turbodieselom 1.6 Multijet s výkonom 96 kW (130 k), ktorý bude na predné kolesá posielať cez 6-st. dvojspojkovú prevodovku. Okrem toho má byť pre niektoré trhy v ponuke aj 2.0 l turbobenzínový motor s výkonom 188 kW (256 k), 9-st. meničovým automatom a pohonom všetkých kolies. Pri Tonale si tak vyberie každý a chválime Alfu za to, že do ponuky ešte stále zaradila aj výborný naftový motor.

Prečítajte si tiež:

Alfa Romeo Giulia GTA a GTAm: Vypredané! Aj napriek šialenej cenovke..

Alfa Romeo Tonale stojí tuhej platforme s nezávislým zavesením kolies. Vpredu aj vzadu nájdete tlmičové vzpery MacPherson. Značka sa pýši nasadením extrémne pevného skeletu, ktorý povyšuje jazdné vlastnosti, ale aj komfort odpruženia. Motiváciou bolo vytvoriť jedno z najlepšie jazdiacich áut segmentu C-SUV. Alfa mieri rovno na vrchol a tvrdí, že Tonale má v sebe DNA značky - zameranie na radosť z jazdy a špičkové jazdné vlastnosti.

To si overíme až v praxi, no podľa prvých oficiálnych informácii je šasi Tonale dôkladne odladené do najmenších detailov. Tonale má mať najpriamejší prevod riadenia vo svojej triede a za príplatok budú aj adaptívne tlmiče. Optimálne rozloženie hmotnosti medzi prednú a zadnú časť v spolupráci s nízkym ťažiskom dopĺňajú štandardne montované tlmiče s technológiou FSD s dvoma pracovnými okruhmi, vyvinuté v spolupráci s Koni. Poznáme ich už napr. z Fiatu Tipo. Ich tlmiaca sila závisí na miere stlačenia tlmiča. Na hladkej vozovke alebo pri športovej jazde, resp. brzdení sú tuhé a poskytnú viac opory. V prípade defenzívnej jazdy alebo na rozbitých cestách sa zasa "prispôsobia" a presunú misky váh na stranu komfortu. Nie sú však regulované elektronicky, ako pri adaptívnom podvozku, ale prietokom oleja v tlmiči a špeciálnym priepustným ventilom. 

Alfu Romeo Tonale budú vyrábať v rodnom Taliansku, v závode Pomigliano d’Arco. Štart predaja je naplánovaný na jún 2022. Ako prvé prídu 48V mild-hybridné verzie, neskôr do ponuky pribudne diesel 1.6 Multijet a taktiež vrcholný plug-in hybrid.