Zomrel Hannu Mikkola, majster sveta z roku 1983
Bol prvým majstrom sveta v rally na aute s pohonom všetkých kolies.
Hannu Mikkola (24. 5. 1942 – 26. 2. 2021) vyhral v majstrovstvách sveta 18 súťaží, na 666 rýchlostných skúškach bol najrýchlejší, čo ho radí na piate miesto v histórii (Sébastien Loeb 915 vyhraných RS). Keď získal Hannu Mikkola titul, mal 41 rokov a 183 dní a bol najstarším majstrom v dejinách (druhým najstarším majstrom bol v roku 2012 Sébastien Loeb, 38 rokov 224 dní). Prvú súťaž absolvoval Hannu Mikkola na otcovom aute. Musel ho dokonca napísať na svoje meno. Keď sa však vrátil domov s pohármi za piate miesto a prvé miesto medzi malými autami, otec to pochopil. Študent inžinierstva nemal dosť peňazí na ďalšie štarty. Prišiel však za ním otcov priateľ a požičal mu svoje Volvo. Po troch súťažiach mu už z volali fínskeho zastúpenia značky. Keď s Volvom porazil továrenské Lotus Cortiny, ozvali sa mu z Forda... V roku 1972 vyhral Rally Safari, ako prvý neafrický pretekár.
Pred Audi bol Mikkola spolu s priateľom a kolegom Bjornom Waldegaardom (1943 – 2014) v tíme Mercedes. Mali vraj veľmi výhodné zmluvy, koluje o tom vtip. „Mikkola hovorí po rokovaní s vedením Mercedesu: Bjorn, myslím si, že sú to celkom slušné peniaze za celú sezónu, nie? A Waldegaard odpovedá: To je plat za každú rely zvlášť...“
Na prvé kontakty s Audi spomínal Mikkola takto: „Mal som zmluvu s Mercedesom, ale pokladal som za slušnosť, že keď som to sľúbil, tak sa prídem aspoň pozrieť. Cestu do Ingolstadtu som vopred pokladal za stratu času. Nejaký malý, treťotriedny tím, nebodaj autá s predným pohonom, bŕŕŕŕ. Zaviedli ma do lesa, bolo tam obyčajné Audi Quattro. Pol hodiny som sa na ňom vozil. Potom som si vyžiadal pár hodín na rozmyslenie...
V sezóne 1983 boli sily veľmi vyrovnané. Jazdcov čakalo 12 súťaží. Všetky odjazdil v tíme Audi iba Hannu Mikkola, na Pobrežie Slonoviny nešla Michele Moutonová, deväť štartov čakalo na Stiga Blomqvista. Najväčším rivalom pre Audi bol tým Lancia s dvojnásobným majstrom sveta Walterom Rohrlom, dvojkou bol Markku Alén. Nikdy proti sebe nestáli dve také odlišné koncepcie, ako v roku 1983. Audi bolo klasické auto s oceľovým skeletom, päťvalcový motor s turbom bol na pôvodnom mieste vpredu nad nápravou, malo však pohon na všetky kolesá. Lancia 037 bol pretekársky špeciál s ľahkou plastovou karosériou, štvorvalcový dvojlitrový motor prepĺňaný kompresorom bol uložený pozdĺžne pred zadnou nápravou. Päťstupňová prevodovka si nevyžadovala pri radení stáčanie spojky. Pre Monte Carlom ktosi vtipne poznamenal, že Audi má iba dvoch nepriateľov suchý asfalt a Waltera Rohrla.
A bola to pravda, Monte Carlo vyhral Rohrl, druhý bol Alén. Najlepšie Audi skočilo tretie. Riadil ho Blomqvist a stratil na víťaza viac ako 11 minút. Vo Švédsku a v Portugalsku sa situácia otočila, sneh a prach viac vyhovovali tímu Audi a Hannu Mikkola dvakrát po sebe vyhral a druhý bol aj na Safari Rally v Keni. Tam mu však víťazstvo vzal Ari Vatanen s Oplom Manta 400. Asfaltová Korzika opäť patrila obom Lanciám, ale Rohrl vyhral aj šotolinovú Rally Acropoli i Asutráliu. V Argentíne a vo Fínsku opäť triumfoval Mikkola. Napätie trvalo až do konca sezóny, ale nakoniec sa to skončilo na víťazstvá 4:3 pre Mikkolu a stal sa prvým majstrom sveta na aute s pohonom všetkých kolies. Odvtedy však už nikto nebol majstrom na aute s jednou poháňanou nápravou. To, že súťaž značiek vyhrala v roku 1983 Lancia si už málokto pamätá. O rok neskôr sa stal majstrom na Audi Quattro aj Stig Blomqvist. Nakoniec sa do tímu pripojil v roku 1984 aj Walter Rohrl a hneď na úvod vyhral Rally Monte Carlo.