Zachráni tento muž automobilku Opel?
Dozorná rada Opel AG povolala za šéfa automobilky bývalého špičkového manažéra koncernu Volkswagen. Karl-Thomas Neumann má napraviť pošramotenú povesť značky, zlepšiť jej odbyt, ktorý sa vlani prepadol o 16% na 816.000 áut a predovšetkým ju vrátiť do čiernych čísel.
Opel a jeho sesterská britská automobilka Vauxhall vytvorili koncernu General Motors od roku 1999 stratu 17,3 mld USD! Lepšie sa im nedarilo ani minulý rok. Odborníci odhadujú, že lanská operatívna strata predstavuje ďalších 1,4 mld €. Je veľmi podivné, že tento neblahý trend sa donedávna ešte svetovej automobilovej jednotke za také dlhé obdobie nepodarilo skorigovať. Od januára 2010 do marca 2011 sa o to márne pokúšal na iných postoch úspešný automobilový manažér Nick Reily a po ňom až do júla minulého roka Karl-Friedrich Stracke.
Neumann bol posledné 2 roky šéfom pobočky koncernu Volkswagen v Číne. Nadšený maratónsky bežec riadil obchody na najväčšom rozvíjajúcom sa trhu sveta. Pred niekoľkými mesiacmi ho však z funkcie odvolali. Príčinou boli nedostatky v kvalite a sťažnosti zákazníkov. Neumann predtým niekoľko rokov pôsobil v spoločnosti Continental a v roku 2008 sa stal jej šéfom. O rok neskôr však z nej po zúfalom mocenskom boji s hlavným akcionárom firmy – výrobcom valivých ložísk Schäffler – odišiel. Predtým než Nemec naštartoval svoju prudkú kariéru v automobilovom priemysle, pracoval ako elektrotechnický inžinier vo firme vyrábajúcej mobilné telefóny Motorola.
„Neumann je špičkový technický expert a má veľké skúsenosti s riadením“, tvrdí o ňom automobilový expert prof. Dr. Stefan Bratzel z vysokoškolského Automobilového centra v nemeckom Bergisch Gladbach. „Nedokáže však čarovať“, dodáva.
Problémy automobilky Opel sú dávno známe. Či ich dokáže vyriešiť a odstrániť zmena vo vedení je otázne. Odborníci sú skeptickí. Týka sa to aj vzťahov s koncernom GM. „Samozrejme, že ho sprevádza chválospev ale dôveru si musí získať sám“, tvrdí Bratzel. Neumanna čakajú mimoriadne ťažké úlohy. Skúsenosti z Číny pri ich riešení uplatniť nemôže. General Motors tam totiž autá Opel predávať zakázal.
Na druhej strane treba vyzdvihnúť, že Opel je jediná značka, ktorá vyrába jedno zo svojich miniáut v Nemecku. Ostatní si svoje najmenšie modely nechávajú montovať v zahraničí.
Po najnovších modeloch Opel Adam a Mokka bude miliardová ofenzíva značky pokračovať elegantným kabrioletom Opel Cascada, ktorý príde do predaja už v prvom polroku. Do roku 2016 uvedie firma na trh ďalších 20 nových alebo výrazne modernizovaných modelov a 13 nových motorov.