Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb 13ttt Thumb 1847 us patent 5104 robert william thomson carriage wheel with air cushion cropped Thumb 23 Thumb aerial wheel Thumb matador historia 2

Z histórie slovenských pneumatík

Vznik pneumatík je spojený s objavením kaučuku. V roku 1839 sa americkému chemikovi a vynálezcovi Charlesovi Goodyearovi náhodou na kaučuk vysypala prášková síra a tak sa mu podarilo objaviť vulkanizovaný kaučuk - gumu.

Vznikol kvalitný materiál s dostatočnou pružnosťou a pevnosťou. Guma sa stala nevyhnutnou súčasťou pre mnohé priemyselné odvetvia. V prvej polovici 19. storočia nahradil Angličan Thomas Hancock pôvodne používané železné obruče kolies kaučukovými. Prvú pneumatiku podobnú dnešným vynašiel Robert William Thomson, ktorú si v roku 1845 nechal aj patentovať. Thomson svojím vynálezom predbehol dobu, vtedajšie dopravné prostriedky neboli také rozšírené, aby jeho vynález získal praktické využitie a časom sa naň zabudlo. Ďalší patent na moderné, vzduchom plnené pneumatiky získal v roku 1888 John Boyd Dunlop. Koncom 19. storočia sa začalo s výrobou odnímateľných pneumatík, ktoré nepotrebovali lepenie.

Najvýznamnejšie zmeny nastali v 20. storočí. K vývoju prispeli obe svetové vojny a rozvoj motorizácie vojsk. Zníženú spotrebu paliva a vylepšenie priľnavosti priniesol vznik radiálnych pneumatík (vlákna kostry sú uložené kolmo k stredovej osi.) Do tohto obdobia mali všetky pneumatiky hladký povrch. Dezén prišiel až v roku 1908 čím sa zlepšili jazdné vlastnosti, priľnavosť a najmä odvádzanie vody. V súčasnosti je dezén jedným z najviac sledovaných parametrov z hľadiska bezpečnosti na mokrom povrchu.

Nedávno skončené 20. storočie sa u nás spája s vznikom spoločnosti Matador. „Začiatky boli spojené s Bratislavou, kde sa vyrábali gumové hadice a remene. Prvou gumárenskou firmou v Československu, ktorá vyrábala pneumatiky, bol v roku 1925 bratislavský Matador. Do pneumatík Matador obúvali svoje autá najväčšie československé automobilky Tatra, Škoda, Praga i Aero. V roku 1930 získava Matador patentové práva na systém spojenia železa a gumy. V roku 1933 vyrobila firma Matador prvú terénnu pneumatiku Goliath. V roku 1931 sa Tomáš Baťa rozhodol vyrábať pneumatiky pre nákladné autá, ktorými prepravoval svoje výrobky. Dovážané pneumatiky boli nekvalitné a dopravu komplikovali mnohé defekty. V roku 1932 sa skúšajú prvé pneumatiky značky Baťa na trase Zlín – Luhačovice a do výrobného programu sú zaradené aj pláste a duše pre osobné autá. V roku 1947 vzniká značka, odvodená z počiatočných písmen pôvodných značiek, ktoré sa spojili do národného podniku. Spojením podnikov Baťa, Rubena, Mitas a Matador sa rodí pneumatiková firma Barum. V roku 1947 položili základný kameň továrne v Púchove, kde vyrobili prvú pneumatiku v marci 1950. Tu dodnes vyrábajú sortiment produktov už 21 rokov v rámci koncernu Continental. Dnes sídlia v Púchove dve spoločnosti, ktoré sa zaoberajú výrobou osobných aj nákladných pneumatík viacerých značiek a to Continental Matador Rubber a Continental Matador Truck Tires.

Zvýšená produkcia gumy a rozvoj priemyslu priniesli potrebu umelého syntetického kaučuku z ropy, uhlia a alkoholu. Dnešní výrobcovia pneumatík túto hmotu neustále vylepšujú pridávaním rôznych prísad, a tým zlepšujú ich odolnosť a kvalitu. Inovatívny a ekologický prístup priniesla spoločnosť Continental, ktorá našla spôsob ako uspokojiť zvyšujúci sa dopyt po prírodnom kaučuku. „V spolupráci s Fraunhoferským inštitútom pre molekulárnu biológiu a aplikovanú ekológiu, Inštitútom Juliusa Kuehna a EKUSA sme vyrobili a testovali prvé pneumatiky, ktorých behúň je vyrobený zo 100 percentného prírodného kaučuku zo špeciálneho druhu púpavy ako polyméru. V poľnohospodárskych podmienkach sú púpavy nenáročné rastliny, rastúce v miernom podnebí, dokonca aj na severnej pologuli a môžu byť pestované aj na menej úrodnej pôde,“ uviedol Juraj Ižvolt, marketingový riaditeľ Continental Barum pre Českú a Slovenskú republiku. Continental má plán začať s výrobou osobných cestných pneumatík vyrobených z púpav do piatich až desiatich rokov.

Vývojom prešiel aj spôsob testovania pneumatík. Dnešné testovanie je efektívnejšie. „Pneumatiky sú testované pomocou elektronických prístrojov, laboratórnych chemických analýz, röntgenových snímok a počítačovej tomografie. Pre vývoj perfektných pneumatík využíva Continental metódy počítačových technológií. Na druhej strane reálne skúšky pneumatík na cestách sú stále nenahraditeľné.

Slovenskú republiku zastupujú výrobné závody Púchov, Zvolen, Partizánske a Dolné Vestenice. Spolu v Českej republike a na Slovensku koncern Continental AG zamestnáva približne 19 000 pracovníkov. V rámci slovenského trhu patria do portfólia spoločnosti Continental Barum pneumatiky Continental, Barum, Matador, Uniroyal, Semperit a General Tire.

Advertisement