299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb 1w Thumb 1w Thumb 3w Thumb 2w Thumb 4w Thumb 5w 1024x597 conti wc8s sk Thumb 6w Thumb 7w

Volkswagen opúšťa šéfdizajnér Walter de Silva

Legendárny Talian postupne pôsobil v Seate, Audi, Lamborghini i Volkswagene. V ostatných rokoch dohliadal na dizajn všetkých značiek nemeckého koncernu.

67-ročný Walter de Silva odchádza do dôchodku, potvrdil dnes šéf koncernu Volkswagen Group, Mattias Müller. Rodák z talianskeho mestečka Lecco opustí nemeckú firmu do konca novembra tohto roku.

Podľa neoficiálnych informácií odchod de Silvu nepriamo súvisí s kauzou falšovania emisií. Koncern sa v rámci reštrukturalizácie snaží šetriť náklady, a tak funkcia riaditeľa korporátneho dizajnu zrejme nadobro zanikne.

Walter de Silva odštartoval kariéru dizajnéra ako 21-ročný v Centro Stile Fiat. Neskôr pôsobil v štúdiu I.DE.A a potom navrhoval pre Alfu Romeo.  

Do koncernu VW Group ho v roku 1999 pritiahol sám Ferdinand Piëch. De Silva zamieril do Seatu, kde mal za úlohu pozdvihnúť športový imidž značky. Hoci Talian nebol celkom úspešný, priazeň nemeckého zamestnávateľa nestratil. V rokoch 2002 až 2007 pôsobil v Audi, kde vymyslel veľkú masku chladiča Single Frame, zasahujúcu až do nárazníka. Tento prvok patrí dodnes medzi hlavné znaky ingolstadtských modelov.

V roku 2007 sa prvým mužom koncernu VW Group stal Martin Winterkorn a Walter de Silva postúpil do funkcie šéfa korporátneho dizajnu. Jeho úlohou bolo symbolicky dohliadať na vizáž všetkých koncernových áut. Popri tom stihol nakresliť dva koncepty pre Lamborghini (Miura, Egoista) a pracoval na novom štylistickom jazyku značky Volkswagen.

De Silva navrhol napríklad Passat CC, up!, Amarok, súčasné Polo, Scirocco, Sharan, Touareg, Beetle alebo Golf VII.

Šesť najzaujímavejších diel Waltera de Silvu podľa Autožurnálu

Alfa Romeo 156: Viacerí o nej hovoria ako o poslednej peknej Alfe. Medzi štylistické zvláštnosti patrili retro kľučky predných dverí. Zadné boli integrované do stĺpikov, aby sedan pôsobil ako dvojdverové kupé. Registračná značka musela byť kvôli členitému prednému nárazníku posunutá na stranu. Sedan strednej triedy charakterizoval koeficient odporu vzduchu cx=0,31 a v roku 1998 získal titul európske Auto roka. Ponuku neskôr doplnilo kombi Sportwagon.

Seat Salsa: Štúdia malého kupé s ladnými oblými tvarmi debutovala v roku 2000. Na ženevskom autosalóne zožala taký veľký úspech, že Seat z nej odvodil celé svoje modelové portfólio. Lenže Altea, Leon či Toledo si boli navzájom až príliš podobné, za čo sa de Silva nevyhol kritike. 

Audi A6 C6: Jozef Kabaň priznal, že ho pri návrhu súčasnej Škody Octavia inšpirovalo Audi A6 z roku 2004. Walter de Silva navrhol nadčasový sedan vyššej strednej triedy, ktorý nadväzoval na tvary predchodcu a zároveň priniesol jednu veľkú novinku: masku chladiča Single Frame. Prvok, ktorý jej dodnes rozpoznávacím znakom Audi.

Audi R8: Superšportové Audi sa dizajnom dokázalo odlíšiť od všetkých svojich konkurentov. Nadčasovosť tvarov z roku 2006 potvrdzuje fakt, že z nich výrazne čerpá aj aktuálna druhá generácia.

Lamborghini Miura: Walter de Silva sa v roku 2006 zhostil neľahkej úlohy, vytvoriť modernú interpretáciu jedného z najkrajších Lamborghini v histórii. Štúdia Miura debutovala pri príležitosti 40. výročia uvedenia pôvodného prototypu Lamboghini Miura, na ženevskom autosalóne 1966.

VW Golf VII: Iba dva Golfy majú taliansky dizajn - prvý a siedmy. Walter de Silva dodal kompaktnému bestselleru viac hrán a športovejší imidž.