Úspech nie je náhoda
Za úspechmi tímu Styllex motorsport sú roky zodpovednej práce.
Na svete je veľa druhov športu. Niekomu sa páči box, inému futbal či šach. Bratov Petra a Michala Kočiovcov fascinovali už od základnej školy automobilové súťaže. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia bolo bežné, že v knihách o údržbe auta bola kapitola o úpravách pre rally. Tam sa písalo zvyšovaní kompresného pomeru, o výfukoch Burgess, o lepších tlmičoch Koni. Vnímavých chlapcov to zaujímalo a ovplyvnilo aj vo výbere vysokej školy. Obaja išli študovať na Strojnícku fakultu Vysokej školy technickej.
Odhodlanie jazdiť rally bolo veľmi veľké. Popri náročnom štúdiu si Kočiovci na brigádach zarobili na Škodu 120 LS a založili vlastný tím. Bolo to v roku 1983. Na prvej súťaži museli odstúpiť s prehriatym motorom. Bola to krutá skúsenosť, ale odvtedy hádam nikto nemal dôkladnejšie pripravené auto ako oni. Ich škodovka vyzerala stále ako úplne nová. O rok neskôr už boli bratia majstrami Slovenska v triede A Škoda 120 LS a postúpili do federálnych majstrovstiev Československa. V roku 1991 vymenili Škodu 130 L za BMW M3 a team pomenovali Styllex.
Počas Rally Gemer 1992 si Peter Koči uvedomil, že za volantom už viac myslí na starosti okolo tímu ako na jazdu. Riadiť profesionálny tím a zároveň súťažné auto sa nedá. Súčasťou tímu Styllex sa stáva jazdec Jozef Béreš navigovaný Michalom Kočim. Bérešov jazdný štýl zaujme Nóra Johna Hauglanda a na sezónu 1994 sprostredkuje do tímu továrenské auto po Stigovi Blomqvistovi Nissan Sunny GTi-R. Na Barumke v Zlíne je Nissan so štartovným číslom 39 v cieli tretí. Pred posádkou Béreš – Koči sú iba Snijers a Bertone. Na sezónu 1996 prichádza do tímu majster Európy Korzičan Yves Loubet a s Michalom si sadajú do Forda Ecsort Cosworth. Najlepším výsledkom v ME je druhé miesto na Rally Albena, víťazstvo prekazila prasknutá hadica posilňovača riadenia. Ďalší jazdec Enrico Bertone vo farbách košického tímu Styllex dvakrát vyhráva prestížnu Barum Rally.
Nová etapa Styllexu sa začína v roku 2002. Prioritou je výchova vlastného jazdca Jozefa Béreša mladšieho. Na prvej súťaži s čerstvým vodičským preukazom v Bratislave síce odtrhol na Seate koleso, ale na Rally Monte Carlo 2004 vo svojich devätnástich rokoch už obsadil deviate miesto absolútne. Mal aj šťastie, že ex-továrenský Hyundai Accent WRC došiel s vynechávajúcim motorom do cieľa. Motor druhého Hyundaia síce bežal, ale auto Romana Krestu sa z miesta už nepohlo. V sezónach 2006 a 2007 boli Jozef Béreš junior so spolujazdcom Petrom Starým v kategórii JWRC raz druhí na Korzike a dvakrát tretí v Turecku a v Portugalsku.
V roku 2006 začína oficiálne pretekať dvanásťročný Martin Koči, syn Michala a synovec Petra. Prvou motorovou disciplínou je pre neho autokros. O rok neskôr je Martin majstrom Slovenska v kategórii D3 Junior Buggy a druhý v Európskej zóne. Jeho prvým plechovým pretekárskym autom je okruhová Škoda Fabia 1.4. Na konci roku 2008 je Martin druhý v medzinárodných majstrovstvách ČR v triede E1-1400. V roku 2009 Martin riadi Fabiu skupiny N na tratiach rally. Ale iba na rýchlostných skúškach, na prejazdoch radiť nemôže, ešte nemá vodičský preukaz.
Martinov talent pre rally sa naplno prejaví v sezóne 2011 s autom Citroën C2R2 je na konci sezóny tretí v seriáli Citroën Racing Trophy CZ. Svetové trate Martin začína spoznávať v roku 2012. V Grécku na Rally Acropolis sa stáva neoficiálnym víťazom medzi autami s jednou poháňanou nápravou. Jazdeckú flexibilitu a cit prejaví Martin Koči na zapršanej Barum Rally, kde prvýkrát štartuje so štvorkolkou Mitsubishi. Že to nebola náhoda, potvrdí aj na nasledujúcej Rally Příbram, kde je štvrtý v absolútnom poradí. V roku 2013 jazdil Martin na Forde Fiesta juniorskú kategóriu majstrovstiev sveta, získal 55 bodov a skončil šiesty. Tento rok sa JWRC jazdí so silnejšími autami Citroën DS3 R3T. Šampionát má šesť súťaží, zatiaľ sa išlo v Portugalsku a Poľsku. Martin Koči so spolujazdcom Lukášom Kostkom vyhral v Portugalsku tri rýchlostné skúšky a na štyroch bol druhý. Škoda, že ho spomalil zlomený brzdový kotúč. AJ v Poľsku na ťažkej štvordňovej súťaži bojoval o stupne víťazov. Spomalil ho však najprv defekt, pre ktorý stratil takmer tri minúty a napokon predný tlmič pruženia poškodený o kameň, ktorý na tom mieste pôvodne nebol. V nedeľňajšej etape vyhral dve rýchlostné skúšky, ale na stupne víťazov to nestačilo.
Poradie JWRC po Poľsku
1. Stéphane Lefebvre 50 bodov
2. Christian Riedemann 28
3. Martin Koči 27
4. Alastair Fisher 18
5. Quentin Giordano 16
6. Federico Della Casa 14
7. Simone Tempestini, Kornel Lukacs a Molly Taylor 8
8. Jan Černy a Aron Domzala 6
11. Panikos Polykarpou 2
13. Simone Campedelli 5 (15 bodov penalizácia za absenciu v Rally Poland)