Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb subaru forester eboxer test autozurnal.com 4 Thumb subaru forester eboxer test autozurnal.com 5 Thumb subaru forester eboxer test autozurnal.com 7 Thumb subaru forester eboxer test autozurnal.com 6 Thumb subaru forester eboxer test autozurnal.com 3 Thumb subaru forester eboxer test autozurnal.com 2 Thumb subaru forester eboxer test autozurnal.com 1

TEST Subaru Forester e-Boxer: Prichádza doba elektrická

Elektrický doping pridal benzínovému dvojlitru trochu sily a ubral čosi zo spotreby paliva. Pohon však zostal v tieni vynikajúceho podvozka a štvorkolky.

Reklama neklame, Subaru naozaj uviedlo na trh úplne nový Forester. Postavený na novej platforme, s o tri centimetre dlhším rázvorom náprav. Akurát po vizuálnej stránke sa príliš nezmenil.Všetky typické črty Forestera zostali zachované. Napríklad veľké okná, vďaka ktorým má posádka z auta skvelý výhľad – na pomery súčasnosti naozaj nadštandardný. Zostali aj tenké predné stĺpiky alebo typická architektúra predných svetlometov. Každý obsahuje jednu natáčaciu šošovku, slúžiacu stretávacím i diaľkovým svetlám. Svetelný výkon i veľkosť kužeľa sú skvelé. Funkcia Matrix pre odtienenie ostatných áut chýba, je tu však aspoň automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel. 

Technológií sa medzigeneračne na palube objavilo viac. Systém EyeSight dostal jednu kameru navyše. Paradoxne nesleduje cestu, ale šoféra. Ak sa pri prvom nastú pení do auta zaregistruje, elektronika si vás zapamätá a po každom ďalšom nastúpení nastaví sedadlo, spätné zrkadlá či klimatizáciu do vami predvolenej polohy. Kamera počas jazdy monitoruje šoféra a keď zistí, že nesleduje cestu, ale hľadí inde, napríklad do telefónu, po niekoľkých sekundách ho napomenie. Funguje to spoľahlivo, s minimom falošných poplachov. Kto však chce, môže funkciu tlačidlom jednoducho vypnúť. Palubná doska nadväzuje na to, čo poznáme z Imprezy a crossoveru XV. Obsahuje tri displeje, more tlačidiel a je zostavená z kvalitných materiálov.

Subaru malo kedysi veľmi jednoduché interiéry a novinári radi používali klišé, že s každou novou generáciou sa Japonci posunuli o krok bližšie ku konkurencii. Dnes môžeme s pokojným svedomím napísať, že Subaru interiérom mnohých konkurentov predbehlo. O nadštandardnom výhľade a presvetlení kabíny už bola reč. Priestor vzadu je vzhľadom na rázvor 2670 mm naozaj obrovský. Kufor je tradične plytší, so základným objemom 509 litrov.

Štandardne dostanete sadu na opravu defektu a nič iné. Časť priestoru pod podlahou totiž zaberá vysokonapäťový akumulátor hybridného pohonu. Okľukou sme sa dostali k najväčšej technologickej novinke piatej generácie Subaru Forester.

Základom hybridného pohonu e-Boxer je atmosférický benzínový dvojliter FB20D s priamym vstrekovaním a časticovým filtrom (110 kW/150 k). Za spaľovacím motorom nasleduje spojka s hydrodynamickým meničom, potom bezstupňová prevodovka Lineartronic a nej integrovaný elektromotor s ďalšou spojkou. Vďaka dvom spojkám môže elektromotor sám cez prevodovku hnať auto vpred. Benzínový motor pre zmenu môže roztáčať elektrický v čase, keď auto stojí a takto vyrábať elektrinu. 

Samotný elektromotor dosahuje výkon 12,3 kW (16,7 k) a drvivú väčšinu času pomáha svojmu spaľovaciemu kolegovi. Subaru Forester e-Boxer je jednoduchý mild hybrid, avšak vďaka umiestneniu elektromotora v prevodovke, obsahuje aj funkciu e-creeping - elektrické plazenie sa. Auto dokáže jazdiť na elektrinu iba veľmi nízkou rýchlosťou (podľa výrobcu do 40 km/h) a šofér musí vyslovene hladkať plynový pedál. V opačnom prípade sa hneď naštartuje benzínový boxer. Forester tým pádom nemôžeme porovnávať s plnohodnotnými hybridmi, ako Honda CR-V Hybrid alebo Toyota RAV4 Hybrid. Po stránke dynamiky aj spotreby by od nich dostal na frak. 

Jazda je v praxi plynulá a príjemná. Ak začnete viac tlačiť na plyn, bezstupňová prevodovka bude prevodový pomer meniť skokovo a simulovať prácu klasického automatu. Lineartronic nie je hlúpy, snaží sa držať otáčky čo najnižšie, ale niekedy ich jednoducho musí  vystreliť hore. Benzínový dvojliter totiž ani s elektrickým dopingom nemá sily na rozdávanie. Výrobca sľubuje 11-percentné zníženie spotreby oproti predchádzajúcemu nehybridnému dvojlitru. Mimo mesta sme jazdili za 6,4, v meste za 8,4 a po diaľnici za 9,2 l/100 km. V tejto súvislosti netreba zabudnúť na hmotnosť auta takmer 1,7 tony a výborne fungujúci pohon 4x4, ktorý štandardne posiela dopredu 60 a dozadu 40 percent krútiaceho momentu.

Záver. Kúpiť, či nekúpiť? 

Subaru Forester je dnes prototypom bezpečného rodinného auta. Vzhľadom na výkon sa hodí skôr rozvážnym šoférom, hoci podvozok má vyslovene vynikajúci. Mimoriadne ochotne a plynulo mení smer. Pritom na 18-palcových kolesách je v drvivej väčšine prípadov pohodlný.

Subaru Forester e-Boxer

Technciké údaje

zdvihový objem [cm3] 1995
výkon [kW/k] 110/150
pri otáčkach [1/min] 5600-6000
krútiaci moment [Nm] 194
pri otáčkach [1/min] 4000
maximálna rýchlosť [km/h] 188
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 11,8
registračný poplatok [€] 260
nameraná spotreba [l/100 km] 6,4-9,2
batožinový priestor [l]  509
cena modelu od [€] 32 990