Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Škoda Scala 1.5 TSI Monte Carlo: Dobré auto s pozlátkom
Škoda Scala dostala obľúbený výbavový stupeň Monte Carlo. Ten odkazuje na úspechy značky v rally, no zo Scaly vlastnosťami športovejšie auto nerobí. Vyskúšali sme ju s motorom 1.5 TSI a 7-stupňovou automatickou prevodovkou DSG. Čím si vás kompaktná Škoda získa?
Prečítajte si tiež:
TEST Škoda Citigoe iV: České mini s elektrickým srdcom
Monte Carlo je tradičným označením športovo ladeného výbavového stupňa novodobých Škodoviek a nedávno ho dostala aj Scala a Kamiq. Treba však poznamenať, že zo Scaly reálne športovejšie auto nerobí, ide len o vizuálne a výbavovo atraktívnejší balík. Scalu Monte Carlo obzvláštňujú čierne doplnky karosérie vrátane masky chladiča, lišty na prednom nárazníku a prahoch, čierny spojler piatych dverí, lemovanie okolo bočných okien, nápis „Scala“ na veku kufra alebo nálepky Monte Carlo na predných blatníkoch. V základe sú 17-palcové kolesá, za príplatok sú väčšie a efektnejšie osemnástky (+448 eur).
A práve to je to, čo zákazníci v dnešnej dobe chcú. Bežnú, „nešportovú“ techniku a okorenený vzhľad. Je to paradoxné, no funguje to dobre. Mne je predsa trochu ľúto, že Škoda aspoň jemne nepreladila podvozok k väčším zážitkom za volantom. Navyše, v interiéri nájdete špičkové športové sedadlá a volant, odetý do kvalitnej perforovanej kože, ktoré by k vyšľachtenej technike väčšmi pasovali.
Scala zdieľa technicky základ upravenej modulárnej platformy MQB A0 z VW Polo alebo Seat Ibiza (avšak s predĺženým rázvorom osí kolies). To znamená, že vzadu je náprava s torznou priečkou aj pre najsilnejšie verzie s motorom 1,5 TSI 110 kW a nemôže mať pohon 4x4.
Radšej komfortne ako športovo
Štandardný podvozok testovaného kusu funguje veľmi dobre, nie však výborne. S obutím 205/50 R17 s rozumným profilovým číslom je nastavenie pre slovenské cesty aj necesty optimálne. Aj na rozbitých cestách sa Scala pohybuje v majorite prípadov ladne a plavne, mäkšie zavesenie rozhádžu len výrazné priečne nerovnosti s následným rázom do karosérie. Jazdili sme na kolesách s pneumatikami 205/50 R17, na príplatkových osemnástkach budú rázy nepríjemnejšie.
Odporúčame:
Motor 1.4 TSI po 209 000 km: Koľko výkonu mu zostalo?
Napriek zadnej tuhej náprave s torznou priečkou Scala pri bežnej a svižnej jazde nijak zásadne neodskakuje. Pre podobnú akciu ju musíte vyprovokovať jazdou na „hulváta“. Za príplatok 436 eur môžete mať aj športový adaptívny podvozok s voliteľnou tuhosťou tlmičov.
Verzii Monte Carlo by som doprial zásah ladičov a trochu ho vyšperkoval k vyššej športovosti a tuhosti. Scala síce zvláda aj svižnejšie prejazdy zákrut so cťou, ale nie je vôbec športová. Škoda však v konfigurátore pri Monte Carlo verzii uvádza: „Ocitnite sa v koži rally jazdca a šliapnite na plyn“. A takto to nefunguje. Pri rýchlejšej športovejšej jazde mäkké zavesenie vodiča neodmení, zadná náprava pri výrazných zmenách smeru "zapláve" v mäkkom uložení. Sedíte tak v ozaj výborných športových sedadlách, no na ostrú jazdu chuť rýchlo stratíte. Verím, že majorite zákazníkov to vadiť nebude a ocenia dobré jazdné vlastnosti, posunuté väčšmi na stranu komfortu. Len od Monte Carlo Scaly netreba očakávať niečo, čím nie je a nedať sa doslova nalákať na historické rally odkazy. A budete spokojní.
Veľmi dobrý dojem nechalo riadenie. Je vyvážené, neutrálne, presné, pomerne strmé a dodáva pocit istoty. Aj brzdný účinok považujem za vynikajúci. Scala je známa skvelou aerodynamikou a odhlučnením, či už od podvozka, kolies alebo aerodynamického šumu. Tieto vlastnosti spolu s veľmi úsporným motorom ju predurčujú aj na veľmi dlhé vzdialenosti. Pokračujte na ďalšej stránke článku.