Continental 05 2020 1140x190
Thumb octa2 Thumb img 0325 Thumb img 0320 Thumb img 0322 Thumb img 0327 Thumb img 0329 Continental 05 2020 1024x597 Thumb img 0338 Thumb img 0330 Thumb img 0342 Thumb img 0347 Thumb img 0348 Thumb octa1

TEST Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Evo: Má našliapnuté na Superb

Na vlajkovú loď automobilky sa nielen podobá, ale sa jej aj približuje výbavou, komfortom jazdy a tiež odhlučnením kabíny. V praxi sme otestovali spotrebu naftovej verzie Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Evo (110 kW/150 k) s prevodovkou DSG.

V poslednom období sa vo viacerých médiách objavilo prirovnávanie Octavie k Superbu. Akoby si česká automobilka už dopredu vytvárala PR pôdu na odovzdanie žezla medzi modelmi. Povráva sa totiž, že jednou z obetí koronavírusu by mohol byť práve Superb, ktorý to mal vraj nahnuté už aj predtým a nahradiť by ho mala práve Octavia. Nechcem tu však šíriť neoverené fámy, keďže z prostredia automobilky som zase počul aj inú správu, že nová generácia Superbu je už nachystaná. Snažím sa len pospájať si určité súvislosti a vysvetliť si fakt, že česká automobilka v prípade Octavie evidentne viac pustila žilou, až sa začína vytrácať tradičná nadradenosť VW Golfa.

Prečítajte si tiež:

Škoda novinky 2021: Infotainment, volant, motory a Fabia s DSG

Videotesty:

Pri vývoji štvrtej generácie najdôležitejšieho modelu si konštruktéri dali pozor na viacero, v minulosti kritizovaných oblastí. Prvou veľkou novinkou, ktorú nová Octavia prináša sú LED matrixové svetlá. V porovnaní s tým, čo Škoda ponúkala v oblasti svetelnej techniky doposiaľ je to veľký technologický krok vpred. Každé svetlo má v spodnom rade 12 LED pre stretávací režim a o poschodie vyššie 11 LED pre diaľkové svetlá. Všetky v závislosti od rýchlosti, režimu a štýlu jazdy riadi elektronika. 

Odporúčame:

TEST Škoda Superb iV: Je naozaj alternatívou k nafte?

Svetlá nemajú problém vytieniť aj niekoľko segmentov, teda áut idúcich v protismere s rozostupmi za sebou. Na druhej strane kamera v čelnom okne snímajúca dianie pred autom má ešte čo doháňať s citlivosťou rozoznávania zadných skupinových svetiel áut idúcich vpredu a odrazových plôch na kamiónoch, aby elektronický mozog svetiel nenapálil plné diaľkové svetlá niekomu do chrbta. Toto je ale vec, ktorá sa dá vyriešiť upgradom softwaru.

Veľkým prínosomje intenzita a šírka svetelného lúča. Veľmi fajn sú najmä vysvietené krajnice kvôli zachyteniu zvery pri ceste a páči sa mi tiež prisvecovanie do zákrut veľkými hmlovkami v spodnej časti predného nárazníka, čo je veľký príspevok bezpečnosti najmä na slabo osvetlených križovatkách v mestách. 

Aj v Octavii si teraz môžete spríjemniť atmosféru cestovania v noci ambientným podsvietením. Samostatne si viete nastaviť farbu
a intenzitu podsvietenia palubnej dosky, výplne dverí aj priestoru pre nohy. Na výber máte niekoľko desiatok farebných kombinácii, prípadne výrobcom predvolené svetelné atmosféry. Pokračujte na ďalšej stránke testu.