Kia 1140x190 2

Kia Sportage 2022 zahviezdila v losom teste. Zahanbila aj mnohé športové autá (VIDEO)

Kia ukázala, ako má vyzerať správanie kompaktného SUV pri krízovej situácii - "losom" teste.  

Paradoxne, mnohé športové modely s prepracovaným a celkovo tvrdším podvozkom už v losích testoch jednoducho pohoreli. Platí, že športové gény rozhodne nie sú zárukou toho, že konkrétny kúsok zvládne losí test lepšie, resp. úspešne a bezpečne sa prekľučkuje kužeľmi vyššou rýchlosťou. Mnohé rodinne zamerané autá s vyššou stavbou karosérie dokážu športovejšie zamerané autá zahanbiť. Ak už sme pri crossoveroch a SUV, naposledy sa to podarilo napr. Subaru Forester, ktorý rýchlosťou 77 km/h prekonal atletické BMW M235i xDrive (68 km/h) alebo Golf GTI predchádzajúcej generácie (73 km/h). 

Losí test Kie Sportage (začína v čase videa 1:45):


No Kia Sportage zašla ešte ďalej... Už v našom domácom teste (video odkaz pripájame na konci článku) sme podvozok a celkovo naladenie Sportage chválili a sme veľmi radi, že kórejské SUV to potvrdilo aj v krízovej situácii, ktorou bezpochyby "losí" test je. Sportage vo verzii GT-Line ho dokázal zvládnuť najvyššou rýchlosťou až 80 km/h, čo je na túto triedu áut fantastická hodnota. Mimochodom, v rovnakej rýchlosti zvládla losí test napr. famózna Toyota GR Yaris s nízkou hmotnosťou, kompaktnými rozmermi a stálym pohonom 4x4.

Prečítajte si tiež:

Hyundai IONIQ 5 v losom teste zažiaril. Zvládol ho lepšie ako Porsche Taycan Turbo S! (VIDEO)

testovací jazdec vyzdvihol prirodzené správanie podvozka Sportage bez akýchkoľvek záludnosti. Auto podľa neho nepôsobilo obzvlášť agilných dojmom, no bezpečne nastavenie v spolupráci s účinným ESP dokázalo Sportage v losom teste udržať pod kontrolou a v celkovom hodnotení vyniesť na vrchol tejto triedy. Pre objektivitu pripomíname, že testovaná Kia Sportage bola vo výbave GT-Line a išlo o turbobenzínový mild-hybrid 1.6 T-GDi MHEV s výkonom 132 kW (180 k), ktorý silu prenášal na všetky štyri kolesá cez 7-st. dvojspojkovú prevodovku DCT. Kompaktné SUV obúvalo výborné pneumatiky Continental PremiumContact 6 rozmeru 235/50 R19. 

Odporúčame:

Pozrite sa, ako dlhý Mercedes-Benz Triedy S bojoval v losom teste (VIDEO)

Losí test je už roky skúškou bezpečného správania auta pri núdzovom manévri. Má škandinávske korene, keďže na tamojších cestách nie je problém stretnúť veľmi vysokú zver, ktorej sa treba vyhnúť a následne rýchlymi rukami vrátiť auto späť do jazdnej dráhy. Paradoxne, najviac losích testoch dnes nájdete na španielskom youtube kanáli km77, ktorý má v tejto oblasti "monopol" a ako jediný prichádza s výsledkami takmer všetkých nových modelov, ktoré prichádzajú na trh.

Náš videotest Kie Sportage 2022:

Zdroj a foto: km77