Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Hyundai Bayon 1.2 MPi: Veľký extrovert triedy so základnou, štvorvalcovou motorizáciou
Nabitú triedy malých mestských crossoverov rozšíril Hyundai Bayon, ktorý stojí na podvozku poslednej generácie klasického malého hatchbacku Hyundai i20. Zaujme extrovertným dizajnom, parádne naladeným podvozkom a komfortom, no a v neposlednom rade aj praktickým, priestranným interiérom a kufrom, ktorým poráža aj väčšiu, kompaktnú Konu. Vyskúšali sme ho v rozumne vybavenom stupni Family a so základným, atmosférickým štvorvalcom 1.2 MPi. Ten je zaujímavý vo viacerých detailoch...
Testovaný kus je vo výbave Family, ktorá je optimom v pomere cena/hodnota.
Hyundai sa odvážnych tvarov nebojí, nuda pri najnovších modeloch nehrozí a o extravaganciu je postarané. Bayon je v mojich očiach dizajnom ešte väčší extrovert ako i20. Vzhľad bude určite polarizovať, a Hyundai to tak snáď aj chcel. Pre mňa nie je Bayon vrcholným estetickým zážitkom, hlavne predná časť mi (na rozdiel od i20) príde až príliš "šialená". Na strane druhej, do davu rozhodne nezapadne a púta pohľady. Nebude sa páčiť každému, ale mnohých jeho extrovertný kabát doslova priťahuje. Presvedčil som sa o tom pri týždňovom teste.
Odvážny je aj interiér Bayonu, ktorý malý crossover prevzal z modelu i20. Tvary sú veľmi zaujímavé a na pohľad pôsobia veľmi príjemne. Pekná je napr. horizontálna línia v strede palubnej dosky, ktorá ukrýva výduchy ventilácie. Škoda, že Kórejci nevyužili potenciál zaujímavého interiéru naplno a nasadili výlučne tvrdé plasty, vrátane vrchnej časti palubnej dosky, aj keď s výborným dielenským spracovaním. Na bočných obkladoch dverí však oproti súrodencovi i20 vo verzii Family nasadili aspoň trochu mäkčenej koženky.
Plasty síce výlučne tvrdé ako skala, no dielenskému spracovaniu nemožno absolútne nič vytknúť. Na detailoch si dali v Hyundai záležať...
Ergonómia je už tradične výborná. Aj keď tu nechýba veľký dotykový displej, pre majoritu funkcií nasadili klasické hardvérové ovládače a blbuvzdorné tlačidlá. Hyundai tak dokazuje, že moderné poňatie interiéru môže fungovať so "starými dobrými" riešeniami. Parádny je skoro až luxusne pôsobiaci a zároveň prehľadný samostatný panel klimatizácie. Moderné technológie zastupuje tiež dvojica displejov,10,25-palcový digitálny prístrojový panel Supervision a 8-palcový dotykový displej infotainmentu (vo vyšších verziách aj 10,25-palcový displej).
Obrazovka pred vodičom zaujme kvalitnou a prehľadnou grafikou, jednoduchým ovládaním na volante a niekoľkými možnosťami prispôsobenia.
Ovládanie infotainmentu na centrálnom displeji je jednoduché, reakcie svižné a funkcie na úrovni. Na to sme už pri Hyundai zvyknutí. Za príplatok alebo štandardne v najvyššej výbave je k dispozícii tiež väčší displej s uhlopriečkou 10,25 palcov a navigáciou so "živými" dátami. Testovaná 8-palcová verzia podporuje bezdrôtové zrkadlenie telefónu cez Apple Car Play a Android Auto. Pozor, vyššia verzia infotainmentu s 10,25-palcovým displejom nepodporuje bezdrôtový Apple Car Play a Android Auto.
Sedadlá sú dostatočne rozmerné, dobré držia telo, ale v chrbtovej časti sú úzke. Kvôli tomu nepatria medzi najpohodlnejšie.
Po nasadnutí si nemusíte na nič zvykať. Všetky ovládacie prvky sú logicky rozmiestnené, ergonómia špičková a posed si vďaka širokým možnostiam nastavenia pozície volantu a sedadla nájdete ľahko. Sedadlá sú na prvý pohľad (posed) pohodlné, no pri dlhšej jazde som už cítil, že sú v chrbtovej časti úzke. Telo držia výborne, ale pohodlné budú len chlapom s užším chrbtom, resp. dámam. Majú ešte jednu spoločnú "vlastnosť" niektorých nových áut, a tou je príliš dopredu vystupujúca opierka hlavy (lepšia ochrana krčnej chrbtice pri náraze a viac bodov v nárazových testoch).
Kovové pedále vo výbave Family? Paráda, to ma príjemne prekvapilo a esteticky to interiér pozdvihlo.
Toto je však veľmi individuálne, niekomu to vôbec nemusí vadiť. Prední pasažieri si tiež budú užívať optikou triedy nadpriemernú šírku interiéru. Páči sa mi tiež pozdĺžne nastaviteľná stredová lakťová opierka. Odkladacích priestorov je dostatok, dobré je aj ich prevedenie.
Podobne ako i20, aj Bayon ponúka vzadu nadpriemernú porciu priestoru. Na rozdiel od niektorých konkurentov v triede dokáže slúžiť aj ako rodinné auto. Z platformy a rozmerov karosérie vyťažili maximum, vzadu sa pohodlne odvezú aj dvaja urastení cestujúci. Ja s výškou 186 cm som si za seba sadol ešte s pár cm rezervou na kolená, prekvapila ma tiež vzdušnosť v okolí ramien a pliec. V porovnaní s väčšou Konou ide, paradoxne, o rozdiel triedy. Mierne väčšia a hierarchicky vyššie umiestnená Kona je vzadu stiesnená, Bayon je naopak jedným z najpriestrannejších malých crossoverov.
Dostatok miesta aj pre 186 cm vysokého človeka pri posede "sám za sebou". Malou výčitkou je len menej miesta na členky a chodidlá, zasunuté pod predným sedadlom.
Batožinový priestor má veľmi slušný základný objem až 411 l, čo je oproti i20 o 60 l a oproti Kone o 37 l viac. Páči sa mi, aký je hlboký a že má pravidelné, kubické tvary. Nakladacia hrana je však vyššie. Po sklopení zadných sedadiel vznikne 1205 l pre batožinu.
Priestorom na zadných sedadlách aj objemom kufra Bayon prekonáva väčšiu Konu.
Pokračujte na ďalšej stránke testu (motor, konštrukcia, dynamika, spotreba).