Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb dacia sandero test autozurnal 7 Thumb dacia sandero test autozurnal 1 Thumb dacia sandero test autozurnal 2 Thumb dacia sandero test autozurnal 4 Thumb dacia sandero test autozurnal 3 Thumb dacia sandero test autozurnal 6 Thumb dacia sandero test autozurnal 5 Thumb dacia sandero test autozurnal 8

TEST Dacia Sandero Stepway 1.0 TCe CVT 2021

Ako veľmi sa nové Sandero zmenilo v porovnaní s predchodcom som podrobne opísal v prvej jazde. Iba v krátkosti zopakujem, že stojí na novej platforme koncernu Renault CMF­-B a teda už nejde o žiadnu vyslúžilú, ale modernú techniku, s ktorou potom súvisia aj nové proporcie auta.

Doposiaľ málo kde zaznelo, že Renault má dve verzie platformy CMF­B – tzv. high specification a low specification. High spec. využívajú hierarchicky vyššie postavení súrodenci ako Renault Clio, Captur, Nissan Juke a ďalší, zatiaľ čo low spec. má Dacia Sandero ako prvá a v budúcnosti ju využijú ah modely značky Lada. Zásadný rozdiel je v tom, že Dacia využíva menej vysokopevnej ocele a zatiaľ čo Clio má prednú kapotu z hliníka, Sandero ju má oceľovú. Rozdiel je tiež v odlišnom riešení výfuku, naladení pruženia a samozrejme má aj menej asistenčných systémov.

V prvej jazde som Renault chválil za to, koľko pre Daciu pustil žilou. Každá minca má ale dve strany. Európska únia aktuálne motivuje výrobcov aby investovali do moderných technológii aj v prípade lacných značiek akou je Dacia. Za to im potom sľubuje úľavy na emisiách. Inak povedané, pre Renault je výhodnejšie zainvestovať do samého seba, do svojich áut, než platiť emisné pokuty Európskej únii. A Dacia potom pôsobí na zákazníka bombasticky, pretože ako lacná značka dopriala zákazníkom veľa elektronických asistentov a výbavy. Jedným z moderných prvkov, za ktoré sa získavajú emisné zľavy sú aj LED svetlá. Preto ich má v základe Clio a najnovšie aj Dacia Sandero. V prípade Dacie žiaľ len stretávacie. Diaľkové svetlá ostávajú halogénové. Už aj to je ale pokrok. Hoci sú stretávacie svetlá parabolické, ich svetelný výkon je vynikajúci a do vrecka by strčili aj väčšie, kompaktné autá zvučnejších značiek. Keď k nim potom pridáte diaľkové halogény, veľa diskotéky sa už neudeje. Aj v tomto prípade teda platí, že za všetkým hľadaj emisie. Keď ale prináša viac bezpečnosti v podobe slušných svetiel a množstva bezpečnostnej elektroniky, ja som len za.

Prečítajte si tiež:

Nová Dacia Logan 2021 je v predaji. Poznáme ceny, výbavu a jedinú motorizáciu v ponuke

Pri obhliadke auta zvonka ma ešte zaujali 16-­palcové disky kolies, ktoré na pohľad vyzerajú ako hliníkové, ale nie sú. Ide o klasické plecháče, len lúčového tvaru a prikryté puklicami. Za pozornosť stoja aj mohutné strešné lyžiny, ktorými je verzia Stepway vybavená štandardne. Stačí odmontovať štyri skrutky a viete z nich spraviť priečne nosníky. Problémom ale je, že aj v štandardnej polohe pôsobia dosť mohutne a majú podiel na pomerne veľkom odpore vzduchu, čo cítiť najmä pri jazde po diaľnici.

Novinka asi najvýraznejšie podrástla do šírky, až o 11,5 cm, zatiaľ čo na dĺžku sa natiahla len o 1 cm. Ponukou vnútorného priestoru sa tak z malého Sandera stal menší kompakt. Batožinový priestor podrástol len nepatrne na 326 litrov. Po otvorení zadného veka vám padne do oka viacero odkrytých plechových plôch, ktorým hrozí, že sa rýchlo poškriabu. Prvá na rane je lakovaná nakladacia hrana, ale odkrytý plech je aj pod podlahou okolo rezervy. Naopak chválim, že rezerva je plnohodnotná, teda poctivé koleso, čo je dosť dôležitý detail na naše nekvalitné cesty. V prípade LPG verzie je tento priestor vyplnený nádržou na plyn.

Pozícia sedenia za volantom je lepšia v porovnaní s predchodcom, už len kvôli výškovo a teraz aj pozdĺžne nastaviteľnému volantu. Ešte stále ale nie je poloha sedenia ideálna pre všetky druhy postáv. Kolegovi Dávidovi s výškou 186 cm prekážalo, že kvôli vyššej
podlahe má dvihnuté aj kolená a mäkké plytké sedadlá mu nepodopierajú nohy zospodu. Preto aby sa mu sedelo pohodlnejšie, musel si paradoxne pridvihnúť sedák.

Napriek tomu, že Sandero je stále auto segmentu B, vzadu ponúka až nadštandardne veľa miesta. V rámci triedy je to jedno z najvzdušnejších áut pokiaľ ide o priestor vzadu, na dĺžku aj šírku.

Pokiaľ presadnete do nového Sandera zo staršieho modelu značky, zrazu sa ocitnete v 21. storočí. Kvalita vypracovania je podstatne lepšie, rovnako väčšina materiálov pôsobí hodnotnejším dojmom. Cenu auta pripomí najú iba viaceré menej opracované plastové diely a slabšie odhlučnenie kabíny. Pocitovo sme mali dojem, že toto testované auto je ešte slabšie odhlučnené než prvý kus z Francúzska, ktorý sme testovali v januári. Merania ale nakoniec ukázali, že hladina hluku pri rýchlosti 130 km/h bola úplne identická.

Pokračujte na druhej stránke testu.