Skoda enyaq 06 2021 1140x190 iv
Thumb img 20210427 183636 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 4 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 3 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 2 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 6 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 7 Continental 03 2020 1024x597 contihra Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 8 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 41 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 42 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 43 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 44 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 45 Continental 03 2020 1024x597 contihra Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 46 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 35 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 34 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 36 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 37 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 38 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 39 Continental 03 2020 1024x597 contihra Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 40 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 11 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 9 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 10 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 12 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 13 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 14 Continental 03 2020 1024x597 contihra Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 15 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 16 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 17 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 18 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 19 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 20 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 21 Continental 03 2020 1024x597 contihra Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 22 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 23 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 24 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 25 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 26 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 27 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 28 Continental 03 2020 1024x597 contihra Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 29 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 30 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 31 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 32 Thumb bmw x7 dark shadow test autozurnal 33 Thumb bmw x7 cenik 2021

TEST BMW X7 xDrive 40d Dark Shadow: Exkluzívna "limitka" ukázala top SUV v top forme

Jedno z najlepších luxusných SUV sveta dostalo špeciálnu temnú limitovanú edíciu, ktorá veľkého mastodonta ešte viac zviditeľňuje. BMW X7 Dark Shadow sa mi nesmierne páči. No okrem vzhľadu ma dostalo hlavne to, ako tento kolos na kolesách jazdí... Lúčenie na konci týždňového testu bolo ťažké.

Takmer každé jedno testovacie auto si pamätám aj napriek tomu, že rukami mi už prešlo solídne množstvo kúskov Na majoritu z nich spomínam v dobrom a ľahko sa na ne rozpamätám, niekoľko z nich sa mi vyslovene nepáčilo a k menšej časti mám neutrálne pocity. Do poslednej skupiny patria autá, ktoré rozhodne nie sú zlé, ale žiadnym atribútom výrazne nezaujali. No existuje ešte jedna skupina áut, ktoré sa do pamäte zaryjú navždy a pri spomienke na ne zaplavia telo zvláštne príjemné pocity toho, že toto bolo jedno z najlepších áut, aké som kedy jazdil. Situácie strávené za ich volantom si človek pamätá veľmi živo a dôkladne... A vy už asi tušíte, že tu má čestné miesto práve BMW X7.

Ide o špeciálnu limitovanú edíciu veľkého SUV, z ktorej vznikne/vzniklo iba 500 kusov. Vyrobili ho v americkom Spartanburgu a odeli ho do špeciálne matnej farby Frozen Arctic Grey, ktorá mu sadla ako uliata. Chlapi nie sú odborníci na odtiene laku, no toto by som nazval ako šedo-modrá matná, ktorá pri určitých svetelných podmienkach pripomína až čiernu. Detaily karosérie zasa zahodili chróm a nasadili čierny odtieň Black High Gloss Shadow Line. Výsledok? Skutočne zaujímavý. Z veľkého SUV razom spravili tajomného, temného zástupcu triedy s prižmúreným pohľadom, ktorý budí nesmierny rešpekt. Jeho vzhľad je doslova impozantný.

A ten interiér... Po nasadnutí do kabíny som ihneď "doma". Interiéry BMW považujem z hľadiska voľby materiálov, kvality spracovania a čiastočnej dávky tradicionalizmu za to najlepšie v prémiovej triede. Dark Shadow limitku pozdvihuje čierno-modré prevedenie s množstvom kože a modrej alcantary, ktorá je dokonca aj na strope. Dojem kvality je špičkový, podobne ako priestor pre posádku.

"Autobus" sme mali v prevedení interiéru 2-3-2, teda v 7-miestnej konfigurácii. Samozrejmosťou je priehrštie priestoru na predných sedadlách a taktiež v druhom, elektricky nastaviteľnom rade. Čo však miesto v poslednom, treťom rade? Pre mňa veľmi pozitívne prekvapenie... S výškou 186 cm som mal dostatok miesta, sedelo sa mi relatívne pohodlne s neprizdvihnutými kolenami, čo je pre vyšších pasažierov kľúčové. Vydržal by som tu aj dlhšiu trasu. Optikou sedemmiestnych áut je BMW X7 aj v tomto ohľade špička. Totiž mnohé takto koncipované autá majú posledné dve sedadlá len do počtu, a pre pasažierov nad 170 cm sú vyslovene nepoužiteľné. Nie však pri tomto BMW. 

Sedadlá v poslednom rade tu nie sú len do počtu, práve naopak. Pohodlne sa na nich odvezú aj vysokí pasažieri. S výškou 186 cm som mal dostatok miesta a pohodlia aj pre stredne dlhú trasu. Ľudia do výšky 180 cm si nebudú mať na čo sťažovať.

Poďme úplne dopredu. Tu vás bude X7 hýčkať, a to v hocijakej verzii, nielen tejto Dark Shadow. Všetko, čo v teste zaznie, platí aj pre "štandardné", nelimitované verzie, keďže ide len o optický paket a zdôraznenie štýlu a prémiového charakteru. Veľké a rozmerné predné kreslá s Merino kožou poskytujú univerzálne skvelé vlastnosti, či už optikou pohodlia, držania tela v zákrutách alebo prispôsobenia posedu. Elektricky si ich môžete dopodrobna nastaviť a vedia aj príjemne masírovať.

Luxus a pohodlie dopĺňa špičková ergonómia. Práve to mám na súčasných bavorských interiéroch tak rád. Nájdete tu veľa fyzických ovládačov, samostatný panel klimatizácie, klasické tlačidlá a aj napriek tomu vyzerá kabína úchvatne a moderne. Základné ovládacie prvky sú tam, kde ich čakáte, infotainment iDrive s otočným kolieskom je z užívateľského hľadiska tým najlepším a ak chcete, môžete ťukať aj do displeja.

Nanešťastie, v budúcich úplne nových modeloch už BMW pravdepodobne upustí od takéhoto tradičného prístupu. Videli sme to pri predstavení nového BMW i4, ktoré už nemá samostatný panel klímy (ovládanie adoptuje centrálny displej) a samostatne zakomponovanú centrálnu obrazovku vymenil za "tablet", kde digitálny prístrojový panel bude hneď vedľa centrálneho displeja v jednom module v štýle Mercedesu-Benz. Ja sa pýtam, prečo meniť snáď dokonalé riešenie kabíny, ktoré má aj testované BMW X7?

Prečítajte si tiež:

TEST BMW 128ti: Rýchly hatchback z kvalitných surovín. Stačí to na skúsenú konkurenciu?

Ovládanie zadných radov sedadiel je plne elektrické. Stačí z batožinový priestoru zvoliť konfiguráciu, či už pre maximálny nákladový priestor (sklopia sa oba zadné rady do roviny), maximálny počet cestujúcich (7-miestna konfigurácia) alebo klasiku v podobe päťmiestneho prevedenia. Po stlačení tlačidla za vás všetko vybavia elektrické motory. Batožinový priestor je taktiež obrí, v päťmiestnej konfiguráciu ponúkne až 750 l. Aj keď sú sedadlá tretieho radu vyklopené, za nimi vám ešte stále ostane použiteľných 326 l. 

Za tretím radom sedadiel ostane 326 l na batožinu. V prípade 5-miestnej konfigurácie je to 750 l. Všimnite si hrubé a veľmi kvalitné čalúnenie batožinového priestoru.

Sklápanie sedadiel vybavíte tlačidlami v ľavej časti kufra.

Pokračujte na ďalšej stránke testu (motor, prevodovka, dynamika, spotreba paliva).