Škoda zatiaľ Ameriku nedobyje, prednosť má lacné auto pre Indiu
Prienik českých áut nielen do Severnej, ale aj do Južnej Ameriky bol odložený na neskôr.
Potenciálny návrat značky Škoda na americký trh sa na teraz odkladá. Potvrdil to šéf mladoboleslavskej automobilky Bernhard Maier v rozhovore pre britský magazín Autocar.
"Potrebujeme viac času na uskutočnenie našich amerických plánov," uviedol Maier.
O ambíciách Škody preraziť za oceánom sa začalo špekulovať vlani. Automobilka si dokonca na americkom patentovom úrade (United States Patent and Trademark Office) už zaregistrovala názvy Škoda Superb, Octavia a Yeti.
Vedenie spoločnosti neskôr možný vstup na ďalšie trhy nepriamo potvrdilo. Pritom nemalo ísť iba o USA a Kanadu, ale aj o ďalšie trhy, ako Salvádor, Kostarika, Brazília, Mexiko alebo Argentína.
Škoda mohla v Severnej Amerike čiastočne nahradiť značku Volkswagen, poškvrnenú nedávnym emisným škandálom.
Zmena plánov prichádza po tom, čo Škoda dostala od materského koncernu Volkswagen novú úlohu. Namiesto expanzie sa Česi budú sústrediť na vývoj nových lacných áut pre indický trh. Volkswagen pôvodne chcel vyvíjať dostupné vozidlá s indickou automobilkou Tata, avšak spolupráca stroskotala skôr, než vôbec začala.
Jednoduché autá napokon vytvorí Škoda, ktorá pre celý koncern vyvíja aj atmosférické benzínové motory. Až potom sa môže sústrediť na americké dobrodružstvo.
„Od koncernu sme dostali za úlohu viesť vývoj platformy pre lacné autá, primárne určené pre indický trh a preskúmať tento projekt z hľadiska dlhodobej udržateľnosti. Je to pre nás veľká úloha. K jednotlivým projektom chceme pristupovať postupne, krok za krokom,“ dodal šéf Škoda Auto, Bernhard Maier.
Poznajú Američania škodovky?
Mladoboleslavské autá sa v USA a Kanade nepredávajú od roku 1989. Zákazníci spoza oceánu mali o Škody záujem najmä v 40. a 50. rokoch minulého storočia. Na odbyt šli dovezené Tudory, Spartaky, Octavie i Felicie. Počty predaných kusov sa rátali v stovkách až tisíckach za rok.
Po zmene koncepcie a presunutí motora dozadu už škodovky náročných zákazníkov až tak nelákali. Navyše, Škode stále chýbal oficiálny importér. Autá "nadivoko" predávali rôzni lokálni díleri. Export z Československa zabezpečoval podnik zahraničného obchodu Motokov.
Azda najznámejším predajcom škodoviek v USA a Kanade bol Gary Berg. Kanadský obchodník založil firmu Skocar, kvôli emisným limitom nechal modely 120/130 vybaviť vstrekovaním paliva, ale dieru do sveta neurobil. Pritom Škody patrili medzi najlacnejšie autá na trhu. Základná verzia v roku 1986 stála 4300 dolárov. Favorita sa už Američania nedočkali.