Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Škoda Superb OHV z roku 1948: Luxus čias minulých
Superb nezačal svoju púť ako novodobý sedan so základom v Passate B5. Škoda Superb je tu od 30. rokov minulého storočia. Išlo o vtedajšiu vlajkovú loď. Raritou je však neskorší Superb OHV, ktorý prišiel po druhej svetovej vojne. Plne zrenovovaný kus si teraz môžete pozrieť v Škoda múzeu. Aký je jeho príbeh?
Od roku 1946 do 1949 vzniklo len 158 exemplárov a jeden z nich je práve povojnový krásavec na fotkách. Zrenovovanie do pôvodnej podoby trvalo 3 roky a zobrazuje retro luxus čias minulých. Mladoboleslavský tím musel hlbšie pátrať v archívov, aby dokonale vystihol pôvodný štýl vlajkovej lode Škody, ktorú využívali najmä vysokopostavení štátni úradníci.
Škoda Superb prišla v roku 1934. Pod kapotou bol radový šesťvalec s objemom 2,5 litra. Motor postupne zväčšovali a ruka v ruke s objemom rástol aj výkon. Neskôr prišiel Superb OHV s väčším a silnejším motorom s objemom 3,1 l, rozvodom OHV a výkonom 85 koní, ktorý Superbu zabezpečil maximálku na úrovni 125 km/h. Pohotovostná hmotnosť bola 1,9 tony.
Superb OHV ako firemný "taxík"
Aký je príbeh konkrétneho kusu? Škoda sa dostala k Superbu OHV v roku 1968. Odkúpila ho od pôvodného majiteľa, ktorý ho používal ako "firemné" auto v cestovnom ruchu pre podnik "Společná správa hotelů a ubytovacích podniků v Karlových Varech". Dve dekády vyvážania hotelových hostí zanechali na Superbe OHV nezanedbateľné stopy. Veľa interiérových dielov chýbalo, bolo poškodených alebo nahradených neoriginálnymi časťami. Aj preto mali renovátori náročnú prácu. Zistiť, ako materiál vyzeral, akú mal štruktúru atď. trvalo veľmi dlhú dobu a spotrebovalo množstvo úsilia. No to sa vyplatilo, len sa na Superb OHV z roku 1948 pozrite.
Povojnová séria vyrábaná v rokoch 1946 až 1949 má zaujímavý produkčný príbeh. V Mladej Boleslavi kompletne postavili iba 11 kusov. V Kvasinách dokončili 44 kusov. Na šasi namontovali provizórnu karosériu len pre účely prevozu a takto sa vydala na 120 km cestu do Kvasín aj konkrétna Škoda Superb OHV s výrobným číslom 81587. Ďalších 103 kusov dokončili v pražskej karosárni Uhlík a vysokomýtskej karosárni Sodomka.
Treba poznamenať, že Superb OHV nebol TOP modelom. Okrem neho totiž Škoda v rokoch 1939 - 1940 postavila Superb V8 so 4,0 litrovým osemvalcom a výkonom 96 koní. Išlo o najväčší Superb, na dĺžku meral až 5,7 metra! Vyrobili však len 10 exemplárov.
Zrenovovaná Škoda Superb OHV bude vystavená v Škoda múzeu do 1. septembra vrámci expozície "Kvasiny – 70 rokov s okrídleným šípom".