Škoda Superb je tu s nami už 20 rokov. Toto je jej príbeh v skratke
V roku 2001 prišla na trh prvá novodobá luxusná Škoda. Koncom roka 2021 tak Superb oslavuje 20 rokov a pokračuje vo svojej jazde ešte minimálne v jednej ďalšej generácii.
Superb v roku 2001 vzbudil zaslúženú pozornosť. Išlo totiž o prvú sériovú Škodu v novodobej histórii značky (v náručí koncernu Volkswagen), ktorá mohla byť v závislosti od výbavy luxusným korábom pre dlhé trasy s rekordným priestorom pre nohy zadných pasažierov. No Superb nevyužíval žiadnu "luxusnú" platformu, stál na základoch Passatu B5 s predĺženým rázvorom osí kolies. A predĺženie v oblasti prahov prinieslo problémy v oblasti slabšej torznej tuhosti karosérie. Prahy následne vystužili, no prvý novodobý Superb už nikdy nemal naozaj tuhú karosériu, ktorá sa na nerovnostiach nekrútila.
Vôbec prvýkrát sa limuzína predstavila v októbri 2001 na frankfurtskom autosalóne. Firemný stánok na prestížnom autosalóne IAA bol dejiskom pôsobivej retro-show. Na scéne sa objavil zreštaurovaný exponát mladoboleslavského múzea, čierna limuzína Superb 3000 z roku 1939. Novodobý Superb od neho prevzal symbolickú štafetu. Veľkorysý rázvor 2 803 mm a vonkajšie rozmery 4 803 x 1 765 x 1 469 mm sľubovali viac než dosť priestoru pre posádku i jej batožinu. Počiatky výroby v októbri 2001 približuje aj toto video:
Prvý sériovo vyrábaný kúsok vyšiel zo závodu v Kvasinách, modernizovaného s nákladmi približne 200 miliónov eur, 1. októbra 2001. Do konca roku bolo vyrobených 581 kusov a na jar 2002 sa veľké sedany dostali k prvým zákazníkom. V prvej generácii sa Superb vyrábal iba ako štvordverová limuzína, karoséria kombi v ponuke nebola. Značka však po prvýkrát vo svojej histórii začala poskytovať dokonca doživotnú záruku mobility. Pre majiteľov to znamenalo napríklad bezplatný príjazd servisného vozidla, v prípade potreby odtiahnutie do autorizovaného servisu a ďalšie služby ako napríklad zabezpečenie náhradného vozidla.
Superb ctil modernú koncepciu samonosnej karosérie. Vpredu nasadil rovnako ako Passat B5 lichobežníkovú nápravu, vzadu bola jednoduchá náprava s vlečnými ramenami a torznou priečkou. Motory boli uložené pozdĺžne. Prednú nápravu poháňal niektorý z troch ponúkaných zážihových a dvoch vznetových motorov. Konkrétne išlo o benzínové štvorvalce 2.0 MPI 85 kW/115 k a 1.8 Turbo 110 kW/150 k, prestížnu voľbu predstavoval vidlicový šesťvalec 2.8 V6 142 kW/193 k, s ktorým Superb dosahoval rýchlosť 237 km/h. Turbodúchadlom preplňovaná 1,8ka rovnako ako spomínaná V6 stavali na sofistikovanej technike rozvodu s piatimi ventilmi v každom z valcov.
Napriek svojej priestrannosti a vysokej úžitkovej hodnote dokázal byť Superb aj veľmi úsporný, a to hlavne v tom prípade, ak si zákazník zvolil základný turbodiesel 1.9 TDI PD. K dispozícii bol v dvoch výkonových verziách 77 kW/105 k a 96 kW/130 k. Neskôr v roku 2005 bola v ponuke aj verzia s výkonom 74 kW/101 k a tiež inovovaný TDI PD motor s objemom 2.0 l a výkonom 103 kW/140 k. Najvýkonnejšia zo vznetových jednotiek mala šesť valcov a išlo o motor 2.5 TDI 114 kW/155 k (neskôr 120 kW/163 k), dodávaný so šesťstupňovou priamo radenou prevodovkou. Oba šesťvalce (naftový i benzínový) ponúkali aj komfortnú alternatívu, päťstupňovú automatickú meničovú prevodovku Tiptronic.
Superb obohatil ponuku českej značky aj o celý rad bezpečnostných prvkov. Brzdová sústava dostala štandardný antiblokovací systém ABS a elektronickú uzávierku diferenciálu EDS, pričom hlavne v prípade turbodieslov s veľkým točivým momentom prišla vhod regulácia prešmykovania kolies ASR. Šesťvalce mali už v základnej výbave elektronický stabilizačný systém ESP s brzdovým asistentom.
Karoséria sedanu chránila päticu pasažierov nielen na svoju dobu pevnou konštrukciou a deformačnými zónami, ale aj štvoricou štandardne dodávaných airbagov – konkrétne dvoch čelných a dvoch bočných nachádzajúcich sa pri predných sedadlách. Airbagy pre ochranu hláv cestujúcich v oboch radoch sedadiel boli už vtedy ponúkané za prijateľný príplatok. K dispozícii boli napríklad aj bi-xenonové svetlomety s ostrekovačmi, náročných pasažierov rozmaznávali elektrické nastavovanie a vyhrievanie predných sedadiel, samočinná klimatizácia Climatronic alebo navigačný systém s farebným displejom.
Odporúčame:
Prvá novodobá Octavia oslavuje 25 rokov! Toto je jej príbeh v skratke
Model z roku 2005 okrem iného priniesol výrazné rozšírenie variability interiéru. Operadlá zadných sedadiel boli po novom delené v pomere 1/3:2/3, takže batožinový priestor sedanu bolo možné zväčšiť zo 480 litrov na 945.
Produkcia prvej novodobej generácie Superbu v Kvasinách skončila po siedmich rokoch, a to 17. marca 2008. Výrobné linky opustilo celkovo 136 068 kusov, pričom okrem závodu v Kvasinách schádzali tieto autá aj z liniek v Číne, na Ukrajine a v Kazachstane. Celkovo od roku 2001 uzrelo svetlo sveta takmer jeden a pol milióna Superbov všetkých novodobých generácií (vrátane druhej a tretej generácie).
Regent? Superb!
Mladoboleslavská automobilka použila výraz Superb prvýkrát 22. októbra 1934, a to v súvislosti so skúškami prototypu Š 640. Zvažovanou alternatívou bolo označenie „Regent“. Výroba vozidla s motorom 2,5 l/40,5 kW (55 k) odštartovala v marci 1935. Príplatková výbava obsahovala autorádio so šiestimi elektrónkami či palisandrovú skrinku za prednými sedadlami. Pred druhou svetovou vojnou sa Škoda Superb etablovala ako moderný, elegantný a kvalitne vyrábaný automobil s atraktívnym pomerom cena/výkon. Každoročné inovácie priniesli ešte výkonnejšie motory a bohatšiu výbavu.