Škoda preberá zodpovednosť za vývoj motorov EA 211 vrátane 1.5 TSI
Škoda Auto preberá v rámci koncernu Volkswagen zodpovednosť za vývoj kompletnej rodiny motorov radu EA 211. Doteraz vyvíjala "iba" atmosférické motory MPI.
Motory radu EA 211 sú priečne uložené radové trojvalcové a štvorvalcové benzínové motory. Koncern ich využíva v značkách Škoda, Volkswagen, Volkswagen úžitkové vozidlá, SEAT, Audi, CUPRA. Pole pôsobnosti Škody sa v súčasnosti rozširuje aj na prepĺňané verzie motorov EA 211, vrátane motora 1.5 TSI, ktorý tvorí gro ponuky značiek Škoda, SEAT a Volkswagen.
Škoda bola doposiaľ zodpovedná za vývoj atmosférických benzínových motorov radu EA 211 MPI, ktorého súčasťou je napr. 1.0 l trojvalec MPI v Škode Fabia. Dnes však už preberá zodpovednosť aj za vývoj prepĺňaných motorov EA 211 TSI. Z nášho trhu poznáte napr. motor 1.0 TSI a tiež štvorvalce 1.4 TSI (plug-in hybrid) a 1.5 TSI, ktoré taktiež patria do tohto konštrukčného radu. Ale pozor, turbobenzínový motor 2.0 TSI je po konštrukčnej stránke výrazne odlišný a ide o rodinu EA 888. Za jeho vývoj Škoda nezodpovedá.
Motorárska tradícia v Mladej Boleslavi pretrváva už takmer jeden a štvrť storočia. História vývoja a výroby spaľovacích motorov v tomto meste totiž siaha až do roku 1899, kedy Václav Laurin s Václavom Klementom zostrojili svoj prvý bicykel s pomocným motorom. Už v roku 1905 potom firma Laurin & Klement predstavila svoj prvý automobil, Voiturette A, ktorý bol poháňaný firmou vyvinutým kvapalinou chladeným motorom s objemom 1.1 l.
Až na výnimky potom automobilka až do spojenia s koncernom Volkswagen používala takmer výlučne vlastné agregáty. Už v roku 1997 začala v Mladej Boleslavi výroba motora 1.0 MPI, ktorý značka dodávala aj ostatným automobilkám koncernu. Z vlastného vývoja pochádzal aj agregát 1.2 HTP radu EA 111, predchodcu aktuálneho radu EA 211.
Výroba motorov radu EA 211 začala v Mladej Boleslavi v roku 2012 vtedy novým trojvalcom 1.0 MPI. Krátko na to Škoda prevzala zodpovednosť za kompletný vývoj agregátov MPI pre celý koncern. V roku 2014 automobilka sprevádzkovala celkom nové motorové centrum, ktoré jej umožnilo prevziať zodpovednosť za celú rodinu motorov potrebnej kapacity a technológie. Má aj špičkovo vybavené emisné laboratórium s najmodernejšou analytickou technikou spĺňajúcou normu ISO 17025. Na motorových brzdách vykonáva 130 zamestnancov testovanie 350 skúšobných motorov ročne. V emisnom laboratóriu, ktorého súčasťou sú aj 4 klimatické komory, prebehne za rok až 8000 laboratórnych testov.
V rámci návštevy Mladej Boleslavi nás ľudia zo Škody previedli vývojovým oddeleniami a aj mňa presviedčili o tom, že neberú diely "z koncernovej poličky", ale naozaj toho veľa vyvíjajú a vyrábajú. Mimochodom, vedeli ste, že Škoda vyrába masívne zadné bubnové brzdy pre elektrické autá koncernu VW, vrátane rodiny ID? Ide o najväčšie bubnové brzdy pre osobné autá, aké kedy vyrábali. V Mladej Boleslavi od roku 2012 prebieha aj výroba niektorých motorov EA 211 a doposiaľ v nej vyrobili viac ako 4 milióny kusov benzínových sŕdc! Samotné rozšírenie zodpovednosti však nebude automaticky znamenať aj rozšírenie výrobných kapacít...
Prevzatie kompletnej zodpovednosti za technický vývoj obnáša pre automobilku nielen samotný technický návrh motorov, ale aj vyhotovenie potrebnej dokumentácie a sériovú realizáciu vrátane emisných, funkčných a dlhodobých skúšok, ktoré prebiehajú ako vo vlastnej skúšobni, tak v emisnom laboratóriu. Súčasťou vývojového procesu je aj projektové riadenie, ktoré zahŕňa vývoj motorov nielen v rámci EÚ, ale aj v Číne, Indii, Južnej a Strednej Amerike a Južnej Afrike. Vozidlá poháňané motormi EA 211 sa totiž predávajú na všetkých obývaných kontinentoch, a tak musí vývoj zohľadňovať aj lokálne a špecifické požiadavky týchto trhov.
Pokračujte na ďalšej stránke článku.