Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb cupra leon skoda octavia rs test autozurnal.com 4 Thumb cupra leon skoda octavia rs test autozurnal.com 2 Thumb cupra leon skoda octavia rs test autozurnal.com 5 Thumb cupra leon skoda octavia rs test autozurnal.com 6 Thumb cupra leon skoda octavia rs test autozurnal.com 7 Thumb cupra leon skoda octavia rs test autozurnal.com 8 Default Thumb cupra leon skoda octavia rs test autozurnal.com 9 Thumb cupra leon skoda octavia rs test autozurnal.com 10 Thumb cupra leon skoda octavia rs test autozurnal.com 11 Thumb cupra leon skoda octavia rs test autozurnal.com 12 Thumb cupra leon skoda octavia rs test autozurnal.com 13 Thumb cupra leon skoda octavia rs test autozurnal.com 14 Default Thumb cupra leon skoda octavia rs test autozurnal.com 15 Thumb cupra leon skoda octavia rs test autozurnal.com 16 Thumb cupra leon skoda octavia rs test autozurnal.com 17 Thumb cupra leon skoda octavia rs test autozurnal.com 18 Thumb cupra leon skoda octavia rs test autozurnal.com 19 Thumb cupra leon skoda octavia rs test autozurnal.com 20 Thumb cupra leon skoda octavia rs test autozurnal.com 1

Škoda Octavia RS a Cupra Leon ST e-Hybrid: Čistokrvný spaľovák proti plug-in hybridu

Aké srdce pod kapotou vybrať pri novej generácii športovo ladených koncernových kompaktov z dielne Škoda a Cupra? Porovnali sme Octaviu RS s benzínovým motorom 2.0 TSI a plug-in hybridnú Cupru Leon ST s 1.4 TSI, ktorému k celkovému výkonu pomáha výrazne elektromotor. Postavili sme ich proti sebe v šprinte z miesta, v pružnom zrýchlení, v spotrebe paliva a taktiež porovnali ich jazdné vlastnosti.

Nová generácia koncernových kompaktov je v ponuke po prvýkrát aj v plug-in hybridnom prevedení. Zaujímalo nás, ako hybridné srdce obstojí v priamej konfrontácii s výborným turbobenzínovým motorom 2.0 TSI bez pomoci elektrifikácie. Zohnali sme preto výkonovo totožné verzie nabíjateľného hybridu 1.4 TSI PHEV (Cupra Leon ST) a 2.0 TSI (Octavia RS). V dnešnom teste sa budeme venovať primárne dynamike, jazdným dojmom, spotrebe paliva a technickým odlišnostiam. Ak vás zaujíma porovnanie priestorových pomerov Octavie Combi a Leonu ST, odporúčame starší videotest a porovnanie na tomto odkaze: 

SEAT Leon ST 1.5 TSI 96 kW: Priestor vs Octavia a porovnanie so starým Leonom

Okrem písaného textu s viacerými detailmi si môžete pozrieť aj videotest z porovnania Cupry Leon ST a Octavie RS. Nech sa páči.

K podobnej dynamike pristupujú odlišne

Obe koncernové kompakty so športovou príchuťou dokážu vyvinúť maximálny výkon 180 kW (245 k), no dolujú ho z odlišnej techniky pod kapotou. Octavia RS prichádza do testu v tej najrýchlejšej verzii z ponuky s turbobenzínovým motorom 2.0 TSI EA888 Evo4 s výkonom 180 kW (245 k) a krútiacim momentom 370 Nm. Ide o agregát, ktorému nepomáha žiadna forma elektrifikácie, teda o čistokrvný spaľovací turbomotor. Silu na predné kolesá prenáša 7-stupňová automatická prevodovka DSG s mokrými spojkami, v ponuke je pre 2.0 TSI aj 6-stupňová manuálna prevodovka. Na stovku zrýchli takto motorizovaná Octavia za 6,7 s a maximálka je 250 km/h.

Turbomotor 2.0 TSI je v Octavii RS k dispozícii so 7-st. dvojspojkovou prevodovkou aj 6-st. manuálnou skriňou, poháňa však výlučne predné kolesá. Medzi nimi je elektrohydraulicky ovládaný lamelový diferenciál VAQ, ktorý zlepšuje jazdné vlastnosti a znižuje nedotáčavosť.

Cupra Leon ST e-Hybrid je externe dobíjateľným plug-in hybridom. K totožnému systémovému výkonu pristupuje inak ako rýdzo benzínové, objemnejšie srdce 2.0 TSI. Základom je menší turbobenzínový motor 1.4 TSI s výkonom 110 kW (150 k) a krútiacim momentom 250 Nm, ktorému pomáha elektromotor s výkonom 85 kW (115 k) a krútiacim momentom 330 Nm, dostupným už od najnižších otáčok. Celkový výkon je zhodný s benzínovou verziou Octavie RS, krútiaci moment 400 Nm ju dokonca o 30 Nm prevyšuje. Koncernové plug-in hybridy dostali 6-stupňovú prevodovku DSG s mokrými spojkami. Elektromotor je umiestnený pred prevodovkou a do hry sa zapája cez samostatnú spojku. Ide tak o trojspojkový systém. Týmto technickým riešením tiež dokáže elektromotor využívať všetky prevodové stupne automatickej prevodovky. O pohon sa starajú výlučne predné kolesá. Na stovku zrýchli plug-in hybridný Leon za 7,0 s a maximálne uháňa 225 km/h.

Plug-in hybrid v ostrom Leone aj v ďalších koncernových modeloch pozostáva z turbobenzínového motora 1.4 TSI, elektromotora a batérie umiestnenej vzadu v podlahe. K dispozícii je výlučne so 6-st. DSG prevodovkou a pohonom predných kolies. Čistokrvné benzínové verzie s motorom 2.0 TSI majú v Cupre Leon vyšší výkon ako v Octavii RS, a to 221 kW (300 k) a 228 kW (310 k) pre verziu s pohonom 4x4.

Li-on batéria s kapacitou 12,8 kWh (využiteľných 10 kWh) je v podlahe pod zadnými sedadlami a vystačí "podľa papierov" na 54 - 59 km. V zime počítajte skôr s 35 - 40 km. Dobíjať môžete z klasickej 230V zásuvky s výkonom 2,3 kW alebo z wallboxu maximálne s výkonom 3,7 kW. Batériu podľa zvoleného nabíjania nabijete približne za 3 - 5 hodín. Negatívom e-Hybridu je zmenšená palivová nádrž z 50 na 45 l a tiež batožinový priestor s objemom 470 l. Štandardné motorizácie Leonu Sportstourer poskytujú 620 l. Svetlá výška je rovnaká ako pri "nešportových" verziách, a to z dôvodu ochrany batérie. Ale nebojte sa, o športovejší podvozok neprichádzate, len je od zeme v rovnakej výške. Rýdzo benzínová Octavia RS je k zemi bližšie o 15 mm.

Teoríu máme za sebou, poďme na prax. Leon aj Octaviu sme proti sebe postavili v zrýchlení z miesta, keďže sme boli zvedaví, aký rozdiel prinesie reálne porovnanie. Leon je papierovo pri zrýchlení na stovku o 0,3 s pomalší, no zároveň má viac celkového krútiaceho momentu a tiež okamžitú odozvu elektromotora. Pri prvotnom zábere a pohnutí sa z miesta predsa Leon dominoval, no už po pár metroch sa benzínové srdce Octavie poriadne nadýchlo a šprintovalo jednoznačne rýchlejšie. Pozrieť si to môžete na videu v čase 5:16:


Podobná situácia nastala aj pri porovnaní pružnosti (pružné zrýchlenie z rýchlosti 60 a 80 km/h), tu sa však viac krútiaceho momentu a okamžitá reakcia na pridanie plynu hybridného pohonu prejavila zreteľnejšie. Leon si na prvých metroch zachoval náskok, no Octavia ho nakoniec predbehla. Treba však pripomenúť, že Leon bol podľa techničáku o 170 kg ťažší (1580 vs 1750 kg). S celkovou dynamikou a pružnosťou sme tak boli spokojní.

Pri porovnaniach sme mali v batérii hybridu dostatok šťavy na to, aby elektromotor benzínovému motoru 1.4 TSI pomáhal. Ak však počas jazdy batériu „vybijete“, auto naďalej funguje v hybridnom móde. To znamená, že stále si vie časť energie narekuperovať alebo vyrobiť skrz spaľovací motor, aby vám potom elektromotor opäť mohol krátkodobo pomáhať pri zrýchlení alebo pri jazde čisto na elektrinu. Neznamená to, že po „vybití“ vám ostane iba sila spaľovacieho motora a 110 kW výkonu. Aj po "vybití" batérie máte v majorite jazdných situácií prídavnú silu elektromotora k dispozícii. Vyšľahať batériu úplne sa však dá, napr. pri jazde do kopca (horský úsek) na "plný plyn", kedy sa batéria nestíha dobíjať rekuperovaním ani spaľovacím motorom. Stačí však nachvíľu zvoľniť a systém sa opäť čiastočne nabije, aby ste mali k dispozícii aj elektrické kone.

Benzínová Octavia RS je tým najšportovejším modelom z ponuky Octavie. Oproti predchádzajúcej generácii Octavie RS 245 však pôsobí civilnejším, kultivovanejším dojmom s menej ostrými reakciami na pridanie plynu. Pred rokmi som s "starou" Eresou 245 jazdil a zdala sa mi výbušnejšia, splašenejšia, a to napriek rovnakému výkonu. Novinka svoj výkon pocitovo servíruje kultivovanejšie, čo však nemusí byť na škodu pre lepšiu každodennú použiteľnosť a komfort jazdy. Ak sa zadívate na rýchlomer tak zistíte, že reálne Octavia RS rýchla je. Len o tom skrz subjektívne pocity nedáva najavo tak výrazne, ako predchodkyňa. Motor je výborne odhlučnený, no zároveň neznie nijak zaujímavo. Podľa jeho zvuku by ste neuhádli, že ide o športovo zameraný model. V Cupre spaľovací motor taktiež neznie športovo, no v interiéri sa v športových režimoch "hrá" na osemvalec skrz umelo dokreslený, výrazný zvukový prejav. Po chvíli to začne liezť na nervy, no našťastie sa to dá v individuálnom režime vypnúť. 

Pokračujte na ďalšej stránke testu (spotreba paliva v rôznych jazdných režimoch).

Advertisement