Sériový Citroën C4 Picasso na prvých obrázkoch
Nové kompaktné MPV sa podľa očakávania veľmi nelíši od štúdie Technospace, odhalenej na autosalóne v Ženeve. Akurát interiér je v produkčnej verzii päťmiestny.
Dizajn druhej generácie stredne veľkého Picassa už nebudí také búrlivé emócie, lebo za tých niekoľko týždňov od premiéry konceptu Technospace sme si naň stihli zvyknúť. Najzaujímavejšie sú rozhodne predné partie s vysoko umiestnenými diódovými svetlami pre denné svietenie. Na ne nadväzuje štíhla maska chladiča, zatiaľ čo stretávacie a diaľkové svetlá sú situované o čosi nižšie. Výrobca sa pýši veľkou presklenou plochou kabíny, ktorá dosahuje až 5,2 m2. Zdvojené predné stĺpiky ale výhľad šikmo dopredu práve nevylepšujú… Novinku charakterizujú miery 4.430 x 1.830 x 1.610 mm a rázvor osí kolies 2.785 mm.
Od ženevského prototypu sa zvlášť nelíši ani architektúra kabíny. Citroën C4 Picasso aj v druhej generácii vsádza na masívnu palubnú dosku s ukazovateľmi umiestnenými uprostred. Digitálny prístrojový panel tvorí LCD displej s uhlopriečkou až 12 palcov. Za pozornosť stojí tiež 7-palcový dotykový displej multimediálneho systému na stredovej konzole. Dizajnéri ukázali cit pre detail a napríklad výduchy ventilácie uprostred palubnej dosky vyzerajú naozaj dobre. Na palube nájdeme – pre Citroën – niekoľko nových elektronických prvkov, ako automatické diaľkové svetlá, adaptívny tempomat, automatický parkovací asistent alebo parkovaciu kameru, ktorá dokáže zobraziť auto z vtáčej perspektívy.
Francúzi v prezentačných materiáloch vyzdvihujú pohodlnosť predných sedadiel. Vzadu nájdeme tri samostatné, sklápacie a posuvné sedačky. V závislosti od ich polohy môže kapacita batožinového priestoru dosiahnuť 537 až 630 litrov.
Citroën C4 Picasso stojí na úplne novej platforme koncernu PSA, nesúcej označenie EMP2. Práve jej použitie sa malo postarať o medzigeneračný úbytok hmotnosti auta v priemere o 140 kilogramov. Ani najťažšia vznetová verzia neváži viac ako 1.298 kilogramov. Podvozok nového Picassa kombinuje prednú nápravu so vzperami McPherson a jednoduché zavesenie zadných kolies s vlečenými ramenami a torznou priečkou.
Na pohon slúžia výhradne zážihové a vznetové štvorvalce s objemom 1.6 litra. Benzín spaľuje atmosférický agregát 1.6 VTi (88 kW/120 k) a prepĺňaný 1.6 THP (115 kW/156 k). Kým slabšia motorizácia si musí vystačiť s päťstupňovou manuálnou prevodovkou, silnejšia je štandardne kombinovaná so šesťstupňovým manuálom.
Citroën ponúka dva varianty vznetového štvorvalca 1.6 HDi. Slabší dosahuje výkon 66 kW (90 k), silnejší dáva 84 kW (114 k). Oba môžu byť spriahnuté so šesťstupňovou manuálnou alebo robotizovanou prevodovkou (verzie s robotom majú navyše systém štart-stop).